Sari la conținut
Forum Roportal
Andrei

Romanii pleaca peste hotare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In satele si orasele din centrul si vestul Romaniei mai traiesc numai batrani.

Nu e normal ca oameni cu putere de munca sa se duca sa munceasca pentru altii.

Asta e o politica gresita a Romaniei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In satele si orasele  din centrul si vestul Romaniei mai traiesc numai batrani.

 

Nu e chiar asa dar problema este ca tot mai multi romani pleaca pentru a lucra in strainatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa nu uitam ca ei se intorc inapoi (majoritatea) dupa cativa ani in care au facut bani la greu deoarece aici le sunt familiile si parca e mai bine sa faci bani afara si sai cheltui aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

,mi se pare normal sa lucri in alta tara decat sa lucriintro tar in care salariile sunt fff mici iar preturile fff mari nu stiu cum sunt preturile in orasele voastre dar clujul e cam scump toate zdrentele de haine sunt la preturi mari:)) cat despre cei care lucreaza in afara ..jos palaria ...ca au avut tupeu sa mearga intrun loc necunoscut ptr a muncii .....ar trebui sa se gandeasca si cei din conducere sa faca cumva sa trece la o economie de piata calumea nu tentativele de la noi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat o decizie de curand...sa invat germana...si m-am apucat serios...am postat pe forumuri nemtesti tot felul numai ca sa vb cu nemtii...si acum astept sa imi trimita o nemtoaicaa e-mail :dee Daca invat bine germana pot sa plec fara nici o problema...sunt multe slujbe pentru cei necalificati...si oricum acolo cand te angajezi mai sunt si cursuri inainte sa incepi treaba...stiu pe cineva care a plecat acol...o fata...a plecat acum 2 ani...a muncit ca paznic nu stiu cate luni...si dupa aceea a intrat la o banca...si acum traieste din plin...trimite poze cu prietenii de acolo...sunt super de treaba...m-am uitat ieri la emisiunea lui misu si m-au impresionat caiar tarile vecine (Ungaria). am fost si eu si au fete super...exista o strada exact cum au mentionat si ei unde stai pe o banca si zici ca esti la o prezentare de moda...iti iei un cicao :roll: si stai pe iarba...apropo aici in romania ma enerveaza o chestie...nu ai voie sa stai pe iarba ceea ce este o mare porcarie... acolo in ungaria iarba e udata de doua sau 3 ori pe zi...diferenta care este de la soare la umbra e ff mare...si ma impresionat ca astia isi scuturau copacii de frunze batrane :))

 

voi ce ziceti??...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu mam gandit odata sa ma pun pe invatat germana, ai mai multe posibilitati daca stii limba dar cred ca te poti descurca si daca stii engleza care e mult mai usoara :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu engleza, dar vreau si germana...in curand o sa imi schimb mobilu pe germana... :roll:) altceva pot sa mai fac ca sa fiu in tema?!?!?

 

bafta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai putea sa cauti pe mirc canale de germani si sa mai conversezi peacolo.

se invata mult :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la mirc am cam renuntat...nu mai e de mine...poate un messenger facem si noi ca vad ca esti tot timpul online...baga un nicca la friends ca nu te doare mana :roll:) m4trix2003 (yahoo id) da-mi un buzz

 

bafta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uita-te la televizor pe posturi nemtesti.

La desene animate e cel mai bine fiinca vorbesc mai rar. Eu zic sa nu incepi direct cu stirile sau emisiunile fiinca vorbesc atat de repede (cel putin asa mi se pare mie).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×