Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Sonia cu ochi negri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bunica Soniei ne scrie:

Au fost la control saptamana asta:

 

Are 7,400kg si 71 cm ceea ce este foarte bine. A luat in greutate 900gr de cand a iesit din spital! Mai trebuie insa pentru operatie.

 

Nivelul de oxigen era in jur de 79 - 80, ceea ce este nesperat de bine!

 

In aceste conditii au amanat operatia pentru sfarsitul lunii iunie si inceput de iulie. Oricum o sa mai mearga la un control la mijlocul lunii mai.

 

In rest Sonia este vioaie, vrea din ce in ce mai mult sa se ridice in picioare si chiar sta, tinandu-se evident, singurica. Pentru putin timp pentru ca atunci cand isi da seama ca nu o sustine Oana e disperata si se lasa jos.

Acum isi perfectioneaza metoda "soldatului in transee" si se deplaseaza din ce in ce mai repede.

 

Distractiv este acum cand merg la cumparaturi: se poate trezii cu ceva "cules" pe drum: zilele trecute la casa de marcat a fost intrebata: ciocolata din mana fetitei e de la noi din magazin? Oana nestiind nimic de ciocolata respectiva. Asa ca trebuie mare atentie!!

 

O sa va mai tin la curent cu "nazdravaniile" Soniei cand o sa mai am noutati!

 

Deci Sonia mica face progrese, si se simte foarte bine. :think: Cel mai mult ma bucura ca a luat in greutate si ca e vioaie!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Micuta Sonia este in continuare in Germania. Iata ce vesti mai au fetele care au tinut direct legatura cu Oana:

Am vorbit astazi cu Oana, care era speriata si ingrijorata pentru ca Soso sta cam prost cu saturatia oxigenului. A fost la control cu ea si medicul a ajuns la concluzia ca e mai bine sa o opereze probabil pe 19 Mai, dar se pare ca nu ii va face corectie ci tot paleatie.

 

Astazi s-au internat in spital (sau e posibil sa stea in casa McDonalds, nu stiu inca sigur), pentru ca Oanei ii era frica sa nu fie probleme cu Sonia peste week-end si in saptamana urmatoare, asa ca a preferat, pentru siguranta, sa fie aproape de spital.

 

Mi-a dat un sms in care mi-a zis ca sunt bine. Sper sa reusim sa vorbim maine.

Si bunica Soniei, care le-a vizitat in Germania, ne-a scris:

 

 

Am revenit si deja imi este dor de fete!

Sonia este tare scumpa! Daca te uiti la ea si nu bagi in seama anumite aspecte este chiar un copil normal. Este vioaie, uneori chiar prea, mancacioasa si plina de viata, zambind si razand mereu.

Sta in picioare -sustinuta- si incearca sa paseasca - dar nu ii iese mereu. Ori sta in poponet si se joaca, ori culcata intorcandu-se in cel mai scurt timp pe burta pentru a inainta.

Mananca bine si vrea sa ajute si ea cu manuta din castronel.

Face "bravo" cand a facut ceva de care este multumita, se joaca "cucu - bau", iar cand am plecat mi-a facut cu manuta -"pa".

 

Insa...respira foarte greu si agitat in timp ce mananca iar "galma" de la piept s-a marit mult de cand nu o mai vazusem eu. Deci inimioara ei munceste destul de mult si este atat de marita incat a impins sternul in afara. Am inteles ca o sa isi revina (inimioara) la dimensiunile normale dupa operatie, iar sternul o sa ajunga la cvasinormalitate, prin crestere.

............

Vineri a fost la control pentru ca analizele facute cu vreo 2 zile inainte nu erau bune, iar medicii i-au spus sa "tina aproape", chiar sa se interneze. Iar Oana, speriata sa nu i se intample ceva peste weekend, a considerat ca este mai bine pentru Sonia sa fie sub supraveghere medicala.

Din analizele facute ieri si azi a reiesit ca nivelul de oxigen este in jur de 70%, deci cred ca nu se va mai externa neoperata. La consultatiile ce vor urma se va decide ce tip de operatie i se va face. Medicii doreau pentru operatia corectiva in jur de 10 kg, iar Sonia nu are decat 7,7 Kg. Deci alternativa ar putea fi sa ii inlocuiasca tubul de goretex prin care ii ajunge sangele in plamani cu unul mai mare. Deci cred ca nu scapa de operatia de pe 19 mai.

 

Soniei in schimb ii place la spital - este o schimbare! Patutul de aici este de lemn, cu gratii si are de ce sa se agate. Asa ca se ridica in picioare singurica tinandu-se pe marginea patului. Fiind pentru cardiaci patutul este in panta si a ajutat-o sa se ridice si in 4 labe asa ca se deplaseaza mai repede.

Iar azi dimineata, cand a venit infirmiera dimineata aceasta a spus "hallo". Oana i-a raspuns, iar Sonia i-a raspuns si ea. Oana a fost tare socata, a intrebat infirmiera daca a auzit si ea, iar aceasta i-a confirmat. Pentru prima data a rostit ceva cu sens, adica stia ce spune. Pana acum Oana a tot batut-o la cap sa spuna "mama", dar pentru ca a insistat, Sonia nu a vrut. Asta nu insemna ca nu intelegea ce i se spunea si ca nu reactiona.

Acum insa cand nu a bagat-o nimeni in seama a considerat ca este cazul sa vorbeasca. Dar...era un cuvant german, asa ca dintre cele trei limbi auzite des de catre Sonia (romana, engleza si germana), vad ca a ales germana.

 

Astept sa vad ce ii vor spune medicii referitor la data si la tipul operatiei si o sa va tin la curent.

 

Sonia mica si luptatoare.

post-41139-1210535885_thumb.jpgpost-41139-1210535963_thumb.jpgpost-41139-1210536037_thumb.jpg

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

putem face ceva?

hai sa facem.

daca ne sta in putere incercam..

am vazut ca se poate..

un ocean este format din foarte multe picuri..

pic cu pic si facem multe picuri..

pentru toata lumea..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Dupa ce s-au consultat, medicii au decis ca trebuie sa ii faca un nou sunt, de diametru mai mare, prin care sa ii ajunga sangele in plamani. Cel pe care il are acum nu mai face fata.

Pentru operatia corectiva 7,76 kg sunt totusi prea putin. Asteapta sa faca 10 kg."

Trebuia sa fie operata astazi, dar se pare ca a fost amanata pentru luni sau marti. Oana si Sonia sunt in spital acum si asteapta operatia. Mai multe nu stiu deocamdata.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Ieri Sonia a mers pentru prima oara tinuta doar de o manuta!

 

S-au plimbat prin spital cu caruciorul si Sonia a vazut un baietel care mergea pe jos. A cerut si ea!

Ca a obosit destul de mult, ca ii batea inimioara repede - repede si ca avea nivelul de oxigen undeva la 67% nu mai conteaza. Erau foarte mandre amandoua!

 

Operatia va avea loc, probabil, maine.

 

Cristiana"

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avem vesti de la Oana:

Sonia e bine !!! am vazut-o 5 min ca se termina programul de vizita, dar era foarte-foarte bine. respira 77% singura, are doar putina dopamina, sat erau 90 !!! 90 % !!! arata atat de bine, ca nici u m-au mai speriat tuburile multiple care ii ieseau de te miri unde ! ce mai, grasa mea e minunata !!! acum ma intorc la ea, abia astept s-o vad iar !!!

 

va pup mult de tot !

 

si de la bunica Soniei:

Sonia a iesit din operatie si e bine!

Este ca un extraterestru, plina de tubulete si de fire, la terapie intensiva, dar bine!

Am inteles ca operatia a decurs normal, fara incidente. Of Doamne am ajuns sa vorbesc de parca este vorba despre o extractie dentara! Este totusi operatie pe inima! Dar trebuie sa ne obisnuim ca va urma si operatia corectoare, precum si cateva altele..

De data aceasta tubuletul de goretext care ii asigura viata are dimensiuni mai mari, pentru a asigura debitul necesar de sange oxigenat unui copilas care vrea sa faca din ce in ce mai mult efort. Saturatiile sunt bune pentru perioada imediat urmatoare operatiei.

 

Cand poate, o sa scrie si Oana.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×