Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Sonia cu ochi negri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

post-41139-1185118757_thumb.jpg

S-a nascut pe 6 iunie 2007, si pana acum a suferit cat sufera altii intr-o viata intreaga de om. Are inima pe partea dreapta si prezinta malformatii grave (hipertrofie importanta biventriculara). In termeni medicali se pare ca diagnosticul este tetralogie Fallot cu atrezie artera pulmonara si canal arterial permeabil atipic. In termeni umani inseamna multa suferinta, si un copilas de nici 2 luni care isi petrece timpul conectat la o multime de perfuzii cu medicamente si la aparate, in loc sa stea in bratele iubitoare ale mamei sale.

post-41139-1185118791_thumb.jpg

Este o malformatie care poate fi corectata chirurgical, si parintii fac un apel umanitar la oricine poate contribui cu o suma la salvarea acestui sufletel.

http://www.sonia.as.ro/ aici veti gasi mai multe informatii, certificatele medicale constatatoare ale conditiei ei, precum si numarul contului unde puteti face o donatie pentru Sonia.

Eu am urmarit de mai bine de o luna povestea Soniei pas cu pas si am dorit sa o fac cunoscuta si aici, in speranta ca daca aflam mai multi, putem ajuta mai bine.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa o ajut pe Sonia .

Copilul cu ochi superbi , parinti trebuie sa fie terminati . Copii acestia sunt suflete nevinovate , trebuie sa facem tot ce putem , spre a-i ajuta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumim.Iata ce mai scrie mamica Soniei din spital:o sa va scriu pe scurt care e situatia :starea ei e stabila oarecum, DAR e dependenta de oxigen si prostaglandine. nu pot s-o transport nici pana la usa fara oxigen si medicatie, plus ca are infectia asta care nu-i mai trece... CU INFECTIE nu o opereaza nimeni, deci momentan e inoperabila. diagnosticul ei, trunchi arterial comun tip IV, are ca sanse de supravietuire 30 % la 3 luni. ea are o luna si jumatate. acum , chiar l;a masa de ora 21 am observat ceva ce nu am mai vazut la ea : privirea ii fugea, era pierduta si parea ca nu e lucida, ochii ii erau necontrolati parca. sper din tot sufletul sa nu fie afectata neurologic. asta ar pune capat tuturor incercarilor si eforturilor noastre. acum are saturatii 90, dar desaturarile continue, prin oxigenarea saraca a creierului pot provoca afectiuni nurologice. o sa o evalueze maine medicul ei. mai ales ca face crize de hipoxie regulate in ultima vremeacum a facut iar febra, 38,6. mai mult ca niciodata. ma duc sa-i fac impachetari. noapte buna voua si puilor vostri. pe noi ne asteapta iar o lunga lupta cu febra, desaturarile etc.cuvintele care apar pe pagina ei le-am scris in timp ce ea era resuscitata. n-am stiut ca facuse iar stop cardio-respirator. era sa moara. as vrea sa va scriu toata povestea nasterii ei, dar timpul nu-mipermite. acum se trezeste si urla de foame, intr-un strigat oarecum mut, caci i-a revenit cat de cat glasul. daca nu adorm dupa masa de 12, revino traducere pe care a facut-o mama Soniei pentru a putea fi trimisa spre analiza unor spitale din strainatateEchocardiograhic study:Dextrocardia with an important bilateral hypertrophy.Moderate hipertrophy of the IVS in the muscularporion, with a large VSD in the perimembranousportion. A vessel with Ao morphology originates fromthe topographically left ventricle; this vessel isoverriding the septum; at its origin it has 12-13 mmand ist valve has no regurgitation or stenosis. The 2coronary arteries are visible at the origin of thisvessel, their diameter is 1-1.5 mm. The truncusarteriosus described above has, in its descendentportion, a division that seems to generate the trunkof the pulmonary artery with a diameter of 6 mm with amoderately turbulent flux, unlike the flow thatemerges from the descendent part of the vessel(aorta). The pulmoanry artery branches cannot be wellvisualized, but a ductus arteriosus-type of semirestrictive flow is visible. Unrestrictive ASD is noticed.de atunci s-au mai schimbat dsv-ul si dsa-ul, adica defectele de sept ventricular si atrial. adica s-au restrans, deci e mai rau. o sa incerc sa va traduc si ultima ecografie. sper sa reusesc.Cel mai important in acest moment este sa invinga infectia si sa fie stabila, pentru a putea fi operata. In Italia am inteles ca a fost refuzata, si ar mai fi sanse la Boston sau undeva in Germania. Intr-o tara normala ultima grija a parintilor ar trebui sa fie strangerea de fonduri pentru salvarea vietii bebelusului lor, dar traim in Romania. Daca sistemul nu ne ajuta, macar noi sa ne ajutam intre noi cu cat putem. http://www.sonia.as.ro/

 

Shimadzu, iti dai seama ce durere e in sufletul parintilor. Eu citisem mesajele Oanei (asa o cheama pe mama Soniei) pe forum inainte sa nasca, de fapt chiar de cand a ramas insarcinata, cu cat drag si bucurie astepta acest copil, si ce-o fi fost in sufletul ei cand a auzit diagnosticul si cat de grava este malformatia de care sufera fetita. Nu-mi pot inchipui ce simte cand vede ca fetita ei e plina de rani si vanatai de la perfuzii, cand vede ca are momente cand nu poate respira singura si trebuie ventilata.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat de la bunica Soniei ca astazi Oana va trece pe siteul Soniei si conturile pentru Euro si USD, pentru cine doreste sa doneze si din strainatate. http://www.sonia.as.ro/

Ultimul mesaj de la Oana este urmatorul, de la ora 12.20 astazi

fetlor, s-a urgentat situatia. trebuie plecat cu ea din tara cat mai repede. am si conturile in usd si ron

 

USD : RO77BRDE441SV93168544410

EURO : RO69BRDE441SV93168704410

 

SWIFT BRDEROBU

 

deschise la BRD, sucursala Unirea, titular conturi Oana Geambasu.

 

adaugati-le la pagina va rog. multumesc.

 

mi-au spus ca ar tb operata in max o luna. acum trimit mail catre medicul din Germania, doina, daca vrei sa-mi dai vreo indicatie sau idee, astept cu drag.

Sper sa fie totul in regula

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sonia a fost acceptata la clinica din Germania. Oana a vorbit cu German Air Rescue si o vor transporta ei. Sonia se simte bine si este stabila. Prima dintre operatiile prin care va trece Sonia o sa aiba loc in curand, ii vor face un shunt la clinica din Germania. Asta este prima faza a operatiei, si poate sta cu acest shunt pana la 9 luni. Cand vor face operatia corectoare definitiva.

EU ma bucur sa vad ca Oana este mai optimista, si ca Sonia se simte mai bine.

fetelor, sunt extremde incantata de germani. am vb de dimi, la 8 ora noastra cu pilotul de la German Air Rescue (GAR) si a zis ca oricand ei sunt disponibili. trebuie doar sa sun si au sarit in avion ! fantastici ! acum ma mai uit pe site-ul spitalului si ma minunez de conditii. acum ce e aici imi pare... cum sa va zic... din alta epoca

 

va pup si ma duc sa mai dorm sa ma mai odihnesc putin, ca sunt extenuata !

p.s. Soso e bine, 139-cord; 66-resp; 91-sats-dar toata noaptea a avut 98-99 saturatii !

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

operatia-27000

 

transport-13000

 

Este o estimare a costurilor pentru prima interventie chirurgicala, pentru punerea shuntului. Oana ne-a spus ca pana acum s-au adunat in contul RON echivalentul a 2793 de euro. De celelalte conturi inca nu a spus nimic.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sonia si mamica ei au plecat noaptea trecuta in Germania pentru prima operatie. Sonia a fost stabila tot drumul, dar a fost intubata si sedata. Astazi urmeaza sa faca o serie de ecografii pentru a stabili exact cum se va proceda cu operatia, si cand va fi facuta aceasta.

Aici veti gasi cele mai noi vesti de la fetele care tin legatura cu Oana.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumim mult.

Azi dimineata la ora 8.30 a intrat in operatie Sonia. Astept vesti de la fetele care tin legatura cu Oana. Cand aflu ceva postez aici.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×