Sari la conținut
Forum Roportal
bogdan

Euro creste, dolarul scade

Postări Recomandate

Unde se vor opri. sa-a ajuns la o diferenta de aproape 9 mii de lei. Am tot zis ca o sa-mi schimb dolarii in Euro dar nu cred o voi face destul de curand. Oare imi voi recupera banii pierduti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

noi suntem mici, aici totul depinde de tarile puternic dezvoltate economic. noi jucam dupa cum canta ei. daca americani mai fac un razboi si vreo trei corporatii americane dau faliment atunci $ pica. mai tiparesc si ei ceva dolari fara acoperire in aur in banci dinou $ pica. si uite asa noi astea mici mai aruncam un munte de bani pentru tiparirea "leu-lui greu".

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca nu am inteles de ce trebuie sa schimbam banii si apoi sa trecem la Euro. Nu prea ma pricep la economie dar dupa mine nu prea are sens schimbarea.

 

In plus ce harababura o sa fie cand vei merge intr-un buzunar cu monenede de 25,50 de bani si in altul cu monede de 1000, 5000 de lei (am inteles ca va fi o perioada cand vor fi valabile ambele monede). Ma gandesc numai la pensionari de cate ori vor fi pacaliti de diversi excroci. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ne amagim ca cica a scazut inflatia. sa ne aducem aminte de sarbi ca au trecut de doua ori prin "taieri de zero-uri" si efectul a fost nul. intradevar nu are nici un sens, numai daca cineva sus pus are de primit un comision de pe urma tipariri noilor bancnote. cine stie? :twisted:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ati facut economie la scoala? in primul rand, euro fata de dolar a crescut o data, mult, si apoi a ramas la fel..dolarul nu creste de vreo 2 ani, decat de pe o zi pe alta, si oricum scade apoi..acolo eu nu vad o problema..eu zic sa tineti banii in dolari, ca daca se redreseaza, si ne apropiem de situatia respectiva, oameni sunteti..

doi la mana, inflatia chiar scade..din experienta secolelor trecute in lume..

trei la mana, nu se intampla nimic daca se schimba leul..vor fi doar trei zerouri mai putin..ceea ce e doar de bine, parerea mea..

pa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut dar la ora de economie jucam carti :roll:

Am ales sa tin banii in toate cele 3 monede (lei, dolari, euro) in felul asta nici nu pierd dar nici nu castig.

Dupa cum am mai spus nu vad de ce am schimba banii iar noile monede sa circule doar 2 ani, mai ales cand costul imprimarii lor nu este chiar mic (de ce sa mai aruncam bani si pe schimbarea asta cand avem alte probleme mult mai mari).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am crezut ca una din cauzele din care se trece la leu greu sunt prea multele zerouri cu care trebuie sa opereze bancile. pensionarii chiar ca vor fi foarte dezorientati. oricum o sa fie foarte mediatizata si poate mai vad si ei pe la stiri si se prind[/i]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×