Sari la conținut
Forum Roportal
jet li

Sicko - sistemul medical din USA

Postări Recomandate

Tocmai am vazut filmul Sicko. In America nu exista sistem de asigurari de stat. Exista companii de asigurari de sanatate, fiind private ele fac orice pentru profit : incep prin a respinge oamenii care au fost bolnavi in trecut, asa ca nu e e asa de usor sa obtii o asigurare. Apoi cand oamenii se imbolnavesc companiile fac orice pentru a nu plati asigurarea.

In film apar si fost lucratori din companiile de asigurari, si o fosta directoare care marturiseste cum la inceput cand a fost angajata in companie a reusit in mod ingenios sa respinga o cerere de asigurare foarte mare. A fost promovate salariu i-a fost marit, dar cel care a facut cererea a murit. A continuat sa respinga cereri a ajuns director dar pana la urma se pare ca i-a fost de ajuns, in film apare depunand marturie in fata Congresului din USA

A spus ca s-a facut medic pentru a ajuta oamenii nu pentru a gasi moduri de a nu i ajuta.

 

http://www.cnn.com/2007/HEALTH/07/19/patie...ance/index.html - Cum sa te lupti cu compania de asigurare.

 

Michael Moore creatorul filmului a fost in Canada Anglia si Franta si a aratat cum oamenii intra in spitale de stat si nu platesc nimic, si multe alte avantaje.

A aratat si cum o familie cu venit mediu din Franta traieste foarte bine si nicidecum nu e plina de datorii si nu mai stie de unde sa plateasca taxele pentru sistemul de sanatate pe care el le credea uriase. Cele mai mari cheltuieli ale lor erau cu vacantele. Arata si niste americani stabiliti in Franta si care spun ca se simt vinovati pentru ce bine o duc fata de acasa unde erau prinsi in datorii

 

Filmule e foarte bun, eu zic sa fim multumiti cu sistemul medical pe care il avem. Imaginati-va ca lucrati la taiat lemne si aveti un accident is ramaneti fara varfurile a doua degete. Mergeti la spital si aveti de ales : un deget se poate pune la loc pentru 12000$ celalat e mai complicat si trebuie 60000$, ce alegeti ? Situatia e reala si apare la inceputul filmului, respectivul a ales degetul de 12000$ , i-a fost reatasat, dar a ramas fara celelalt deget

In Canada un om si-a taiat toate degetele, a intrat in spital si imediat doctorii i le-au atasat la loc, fara sa il intrebe de bani, un lucru pe care noi il consideram normal, nu si americanii

Editat de jet li

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai am vazut filmul Sicko. In America nu exista sistem de asigurari de stat. Exista companii de asigurari de sanatate, fiind private ele fac orice pentru profit : incep prin a respinge oamenii care au fost bolnavi in trecut, asa ca nu e e asa de usor sa obtii o asigurare. Apoi cand oamenii se imbolnavesc companiile fac orice pentru a nu plati asigurarea.

In film apar si fost lucratori din companiile de asigurari, si o fosta directoare care marturiseste cum la inceput cand a fost angajata in companie a reusit in mod ingenios sa respinga o cerere de asigurare foarte mare. A fost promovate salariu i-a fost marit, dar cel care a facut cererea a murit. A continuat sa respinga cereri a ajuns director dar pana la urma se pare ca i-a fost de ajuns, in film apare depunand marturie in fata Congresului din USA

A spus ca s-a facut medic pentru a ajuta oamenii nu pentru a gasi moduri de a nu i ajuta.

 

http://www.cnn.com/2007/HEALTH/07/19/patie...ance/index.html - Cum sa te lupti cu compania de asigurare.

 

Michael Moore creatorul filmului a fost in Canada Anglia si Franta si a aratat cum oamenii intra in spitale de stat si nu platesc nimic, si multe alte avantaje.

A aratat si cum o familie cu venit mediu din Franta traieste foarte bine si nicidecum nu e plina de datorii si nu mai stie de unde sa plateasca taxele pentru sistemul de sanatate pe care el le credea uriase. Cele mai mari cheltuieli ale lor erau cu vacantele. Arata si niste americani stabiliti in Franta si care spun ca se simt vinovati pentru ce bine o duc fata de acasa unde erau prinsi in datorii

 

Filmule e foarte bun, eu zic sa fim multumiti cu sistemul medical pe care il avem. Imaginati-va ca lucrati la taiat lemne si aveti un accident is ramaneti fara varfurile a doua degete. Mergeti la spital si aveti de ales : un deget se poate pune la loc pentru 12000$ celalat e mai complicat si trebuie 60000$, ce alegeti ? Situatia e reala si apare la inceputul filmului, respectivul a ales degetul de 12000$ , i-a fost reatasat, dar a ramas fara celelalt deget

In Canada un om si-a taiat toate degetele, a intrat in spital si imediat doctorii i le-au atasat la loc, fara sa il intrebe de bani, un lucru pe care noi il consideram normal, nu si americanii

 

Vorbesti dupa ureche ca de obicei de altfel, si crezi toate tampeniile.

Cred ca ar trebuii sa te pui mai bine la punct cand faci asemenea afirmatii.

Am "beneficiat" de serviciile de asigurari americane din plin. Cand mi s-a nascut un copil am platit, partea mea, 500$ din totalul de 8750$ cat era nota de plata, cand am avut o operatie complicata am platit 250$ din suma totala de 6820$ si asta in cazul in care suma anuala platita asigurarilor este de 5000$ pentru o familie de 5 membri.

Totul depinde de cat esti dispus sa platesti pt asigurarea medicala.

In alta ordine de idei firmele asigura plata unui quantum care poate merge in anumite cazuri pana la 100% din suma.

Acestea facand parte din pachetul de "beneficii" care se negociaza la angajare.

Povestile lui Moore sunt deja celebre si subiect de bancuri in SUA, dar pentru neavenitii in goana nebuna dupa senzational sunt opere de arta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am benefieciat de sistemul din Romania - mi am rupt o mana anul asta, am facut radiografie si mi-au pus-o in ghips si nu am platit nimic.

Editat de jet li

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand mi s-a nascut un copil am platit, partea mea, 500$ din totalul de 8750$ cat era nota de plata, cand am avut o operatie complicata am platit 250$ din suma totala de 6820$ si asta in

:blink: 9000 de USD pentru o nastere....hahahahaha ti se pare normal - pai cat munceste un om normal sa stranga 9250$ si in state... iar pentru o nastere care dureaza 10 de minute, hai 24 de ore cu internarea (ca astia te trimit acasa una doua) - tie iti pare normal, chiar ieftin...

 

Povestile lui Moore sunt deja celebre si subiect de bancuri in SUA

evident bancuri lansate de masonii care au spitale si care fac acte de caritate tot catre spitalele lor :doh:

Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:blink: 9000 de USD pentru o nastere....hahahahaha ti se pare normal - pai cat munceste un om normal sa stranga 9250$ si in state... iar pentru o nastere care dureaza 10 de minute, hai 24 de ore cu internarea (ca astia te trimit acasa una doua) - tie iti pare normal, chiar ieftin...evident bancuri lansate de masonii care au spitale si care fac acte de caritate tot catre spitalele lor :doh:
Cumva acestea sunt spitalele despre care vorbesti?http://www.shrinershq.org/Hospitals/_Hospi...en/default.aspx

Te referi cumva la aceste acte de caritate?

http://www.childrenslearningcenters.org/

http://www.scottishritecharities.org/page.asp?page=13

http://www.scottishrite.org/what/phil/ritecare.html

 

Si eu am benefieciat de sistemul din Romania - mi am rupt o mana anul asta, am facut radiografie si mi-au pus-o in ghips si nu am platit nimic.
Cat platesti tu sau parintii tai, procentual din venitul brut, pentru acest serviciu medical?In cazul meu pocentul reprezentat de acei 5000$ este de 4%. Editat de enoch

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o vai - ce ne-am face noi fara acesti cavaleri obscuri ai luminii :beee: .... hahahaha :)
Imi permit sa te plagiez.Iara un raspuns in 2 peri?Hello adminii, de ce nu luati masuri?Cred ca este timpul sa-ti mai studiezi BARNA din ochi inainte de a te lega de paiele altora.
Si eu am benefieciat de sistemul din Romania - mi am rupt o mana anul asta, am facut radiografie si mi-au pus-o in ghips si nu am platit nimic.
Sper sa n-ai nevoie de o operatie de hernie si sa intri pe mana D-lui Dr Ciomu.-_-

 

Inca nu mi-ai raspuns la intrebarea din postarea precedenta.

 

Vad ca am fost elegant, comparativ cu postarea lui Tomaso.

http://forum.softpedia.com/index.php?showt...t=0&start=0

 

Si ca sa inchei aceasta postare in spiritul controversei, iata si declaratii care spun altceva decat arata Mr Shit in "documentarul" sau.

 

http://www.lewrockwell.com/orig8/dahiya4.html

Editat de enoch

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi cum e in Franta sau Anglia. America plateste cel mai mult pt sanatate dar mai bine o duc francezii si englezii care au sistem de stat. Pentru ca si ei si SUA sunt tari bogate sistemul de stat nu e ca in Romania ci foarte bun, si nu exista sansa sa iti respinga cererea si e pentru toti.

Si nu platesti cine stie ce suma imensa, poate chiar mai putind decat dai la compania de asigurari. Si e pentru toti.Dar egoisti cum sunt oamenii zic ca nu vor sa aiba si altii chiar daca ei platesc mai putin la asigurari.

 

Ce se mai intampla in America de pe un forum american :

 

- Well, heres whats going on, last october I fell down, and screwed up my L4-L5 disc. I'm battliong to get workers comp to cover me, but its gonna take months for that to happen. In the meantime, I don't have any money for medical treatment, or prescriptions, or even just to live. I'm looking at eviction. I don't know anyone in this area (I'm from NY, thats 3000 miles away) and I'm just completely stuck. I feel like I'm just going crazy, like I am going to start smashing something or burst into tears at any moment. I really don't know what to do. Doctors wont see me, I cnt get my prescriptions, the problem is progressively getting worse and the last time I did see the doc, he was worried that the damage would be permanent.

 

- Have you spoken to a lawyer? Most injury lawyers will make sure that you get seen by doctors etc.

 

- yeah, I have a lawyer. You can't force them to see you tho.

 

- no but my injury lawyer had sent me to many doctors that didn't ask me for any money up front. the only thing i had to pay for was prescriptions.

 

- I dont even have cash for those

 

http://www.tfproject.org/tfp/showthread.php?t=121278

 

Dupa cum vedeti in caz de accident un avocat e vital.

Editat de jet li

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi cum e in Franta sau Anglia. America plateste cel mai mult pt sanatate dar mai bine o duc francezii si englezii care au sistem de stat. Pentru ca si ei si SUA sunt tari bogate sistemul de stat nu e ca in Romania ci foarte bun, si nu exista sansa sa iti respinga cererea si e pentru toti.

Si nu platesti cine stie ce suma imensa, poate chiar mai putind decat dai la compania de asigurari. Si e pentru toti.Dar egoisti cum sunt oamenii zic ca nu vor sa aiba si altii chiar daca ei platesc mai putin la asigurari.

 

Ce se mai intampla in America de pe un forum american :

 

- Well, heres whats going on, last october I fell down, and screwed up my L4-L5 disc. I'm battliong to get workers comp to cover me, but its gonna take months for that to happen. In the meantime, I don't have any money for medical treatment, or prescriptions, or even just to live. I'm looking at eviction. I don't know anyone in this area (I'm from NY, thats 3000 miles away) and I'm just completely stuck. I feel like I'm just going crazy, like I am going to start smashing something or burst into tears at any moment. I really don't know what to do. Doctors wont see me, I cnt get my prescriptions, the problem is progressively getting worse and the last time I did see the doc, he was worried that the damage would be permanent.

 

- Have you spoken to a lawyer? Most injury lawyers will make sure that you get seen by doctors etc.

 

- yeah, I have a lawyer. You can't force them to see you tho.

 

- no but my injury lawyer had sent me to many doctors that didn't ask me for any money up front. the only thing i had to pay for was prescriptions.

 

- I dont even have cash for those

 

http://www.tfproject.org/tfp/showthread.php?t=121278

 

Dupa cum vedeti in caz de accident un avocat e vital.

 

Cred ca ar fi indicat sa citesti intai ce inseamna Workman's comp si abea apoi sa emiti ipoteze sau sa ti partea cuiva.

In acel forum se vb si despre contractori independenti, care nu sunt obligati sa plateasca cuantum pt workman's comp, care este o asigurare optionala a oricarui angajator.

Face parte din ABC ul oricarui angajat in SUA sa intrebe angajatorul daca are workman's comp.

 

http://www.disabilitysecrets.com/workmans-...question-1.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×