Sari la conținut
Forum Roportal
Rycy

Corel sau Photoshop?

Corel sau Photoshop??  

14 membri au votat

  1. 1. Care spuneti ca este mai bun???

    • Photoshop
      12
    • CorelDraw
      2


Postări Recomandate

Eu unu folosesc Photoshop pentru ca rae foarte multe optiuni si este foarte usor de invatat!!! :o: :P :lol: :x: Voi???Oups!!!Am votat din greseala CorelDraw!!!:P(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai...mie mi se pare mult mai usor de utilizat photoshop...si are f multe chestii in el...se pot modifica foarte multe si este mai des folosit de profesionisti. Parerea mea e ca niciodata nu poti zice k stii destule despre photoshop....mereu mai descoperi cate o chichita cu care sa faci ceva nou. ;

Editat de pisicuttza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt tocmai echivalente programele. Daca te referi la editare imagini (poze) - Photoshop. Daca te referi la desen si grafica - Illustrator. Daca te referi la DTP - InDesign. Oricum o iei, Adobe wins :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca la capitolul grafica vectoriala, Corel rulz !

Daca e sa vorbim de image editing ... Photoshop rulz !

 

Depinde ce vrei sa faci !! Sa tai lemne sau sa dai cu vaselina :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu zic ca la capitolul grafica vectoriala, Corel rulz !

Daca e sa vorbim de image editing ... Photoshop rulz !

 

Depinde ce vrei sa faci !! Sa tai lemne sau sa dai cu vaselina :jester:

 

Sorry, dar la grafica vectoriala Illustrator e "industry standard". Exista tipografii care nici nu mai accepta fisiere in format Corel.

 

Pe langa argumentele tehnice specifice, simplul fapt ca Illustrator face parte din pachetul Adobe si implicit beneficiaza de o interfata optima cu celelalte programe din pachet care sunt tot... "industry standard" (Photoshop, InDesign), il scoate clar in evidenta. Daca stii Corel si e destul pentru ceea ce vrei sa faci e grozav, insa daca cineva are de ales intre a invata Corel sau Illustrator pentru grafica vectoriala... Illustrator e un "no brainer".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca Corel a ramas pentru bunici, fiind la moda acum cativa ani. In plus, pentru un end-user care il cunoaste, nu are rost sa treci la Illustrator ... doar daca vrei sa vezi cum e :o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Photoshop, the best!Daca am putea sa punem imaginile aici facute in Photoshop sa vedem daca poate sa reproduca imaginea cineva care foloseste Corel!!!! :cheer: :o: ;) :> :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

HELP MI-am instalat photoshop cs3 extented si am pluginuri de pe net format 8bf.am citit pe ceva forumuri sa le copiez in adobe/ps/plugins dar chestia ii ca si daca le copiez in plugins sau in folderele din plugins atunci cand deschid programul imi da la incepput o eroare de genul MSVCRT10.dll was not found. care sa fie problema.am vazut ca altora le funtioneaza da mie nu.

Editat de gotik_angel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×