Sari la conținut
Forum Roportal
jet li

Toti suntem acelas lucru in diferite forme

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"It is I who am the light which is above them all. It is I who am the All. From Me did the All come forth, and unto Me did the All extend. Split a piece of wood, and I am there. Lift up the stone, and you will find Me there."

 

"There is neither Jew nor Greek [i.e. Gentile], there is neither bond nor free, there is neither male nor female: for ye are all one in Christ Jesus."

A human being is a part of a whole, called by us 'universe', a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings as something separated from the rest... a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest to us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circle of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty. - Albert Einstein
The void is no mere emptiness, but is real, free and existing. It is the source from which all things arise and return. It cannot be seen, touched or known, yet it exists and is freely used. It has no shape, size, colour or form, and yet all that we see, hear, feel and touch is "it". It is beyond intellectual knowing and cannot be grasped by the ordinary mind. When we suddenly awake to the realization that there is no barrier, and has never been seen, one realizes that one is all things, mountains, rivers, grasses, trees, sun, moon, stars, universe are all oneself. There is no longer a division or barrier between myself and others, no longer any feeling of alienation or fear. Realizing this, results in true compassion. Other people and things are not seen as apart from oneself, on the contrary, as one's own body - Bruce Lee

 

"Eu sunt lumina care sta deasupra la toate. Eu sunt Totul. De la mine Totul a venit si prin mine totul s-a extins. Sparge o bucata de lemn si eu sunt acolo. Ridica o piatra si ma vei gasi acolo.

 

Nu exista nici evreu nici grec (gentil), nu exista nici sclav nici liber, nu exista nici barbat nici femeie : pentru ca toti sunteti acelas in Isus Cristos " - din Biblie

 

"O fiinta umana este o parte a intregului numite de noi "univers", o parte limitata in timps is spatiu. El se observa pe sine, gandurile si simtirile lui ca pe ceva separat de rest...un fel de iluzie optica a constiintei sale. Aceasta iluzie e ca o inchisoare pentru noi, ne restrange la propriile dorinte si la afectiunea pentru cateva persoane apropiate de noi. Sarcina noastra trebuie sa fie a ne elibera din aceasta inchisoare , largind cercul compasiunii pentru a imbratisa toate vietatile si intreaga natura in frumusetea ei" - Albert Einstein

 

"Vidul nu e un simplu gol, e real liber si existent. Este sursa de unde toate lucrurile vin si se intorc. Nu poate fi vazut, atins sau cunoscut, dar exista si e folosit usor. Nu are forma, marime sau culoare, dar tot ce vedem, auzim, simtim si atingem este "el". Este dincolo de cunoasterea intelectuala si nu poate fi inteles de mintea obisnuita. Cand ne trezim brusc la realitatea ca nu exista o limita si nu a fost niciodata, realizam ca toate lucrurile sunt unul, muntii, raurile, ierburile, copacii, soarele, luna, stelele, universul, toate sunt sinele. Nu mai exista o diviziune sau o bariera intre mine si altii, nu mai exista nici un sentiment de instrainare sau frica. Realizand aceasta rezultatul este adevarata compasiune. Alti oameni si alte lucruri nu sunt vazute ca fiind separate de sinele unui om ci din contra, ca propriul lui corp" - Bruce Lee

Editat de jet li

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Eu sunt lumina care sta deasupra la toate. Eu sunt Totul. De la mine Totul a venit si prin mine totul s-a extins. Sparge o bucata de lemn si eu sunt acolo. Ridica o piatra si ma vei gasi acolo.

 

Nu exista nici evreu nici grec (gentil), nu exista nici sclav nici liber, nu exista nici barbat nici femeie : pentru ca toti sunteti acelas in Isus Cristos " - din Biblie

 

"O fiinta umana este o parte a intregului numite de noi "univers", o parte limitata in timps is spatiu. El se observa pe sine, gandurile si simtirile lui ca pe ceva separat de rest...un fel de iluzie optica a constiintei sale. Aceasta iluzie e ca o inchisoare pentru noi, ne restrange la propriile dorinte si la afectiunea pentru cateva persoane apropiate de noi. Sarcina noastra trebuie sa fie a ne elibera din aceasta inchisoare , largind cercul compasiunii pentru a imbratisa toate vietatile si intreaga natura in frumusetea ei" - Albert Einstein

 

"Vidul nu e un simplu gol, e real liber si existent. Este sursa de unde toate lucrurile vin si se intorc. Nu poate fi vazut, atins sau cunoscut, dar exista si e folosit usor. Nu are forma, marime sau culoare, dar tot ce vedem, auzim, simtim si atingem este "el". Este dincolo de cunoasterea intelectuala si nu poate fi inteles de mintea obisnuita. Cand ne trezim brusc la realitatea ca nu exista o limita si nu a fost niciodata, realizam ca toate lucrurile sunt unul, muntii, raurile, ierburile, copacii, soarele, luna, stelele, universul, toate sunt sinele. Nu mai exista o diviziune sau o bariera intre mine si altii, nu mai exista nici un sentiment de instrainare sau frica. Realizand aceasta rezultatul este adevarata compasiune. Alti oameni si alte lucruri nu sunt vazute ca fiind separate de sinele unui om ci din contra, ca propriul lui corp" - Bruce Lee

 

 

Ai dreptate, in multe locuri intilnim aceste afirmatii cu diferite exprimari. Toate spun acelasi lucru: sintem Una cu totul, numai convingerile noastre formate in timpul convietuirii cu ceilalti si primite prin educatie ne dau iluzia ca sintem ceva separat. Numai cine cauta Adevarul fiind constient ca ceea ce se intimpla in jur e inconsistent, va ajunge la primele afirmatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit un topic cu un subiect inteligent pus ...asa este .... toti suntem una. si aceeasi ..adica suntem diferite forme de existenta a aceluiasi Dumnezeu ...nu cel din Biblie si Biserici ci cel care traieste viu in inima fiecarui om !

 

Tocmai in faptul ca acest lucru nu este inca constientizat ...face ca miliarde de oameni sa poata fi aberati cu povesti religioase ...in loc sa fie constientizati ca fiecare din noi este un mic Dumnezeu caci il avem pe Dumnezeul adevarat in noi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.... toti suntem una ..adica suntem diferite forme de existenta a aceluiasi Dumnezeu ...nu cel din Biblie si Biserici ci cel care traieste viu in inima fiecarui om !

mdea... bine spus ! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In sfarsit un topic cu un subiect inteligent pus ...asa este .... toti suntem una. si aceeasi ..adica suntem diferite forme de existenta a aceluiasi Dumnezeu ...nu cel din Biblie si Biserici ci cel care traieste viu in inima fiecarui om !

 

Tocmai in faptul ca acest lucru nu este inca constientizat ...face ca miliarde de oameni sa poata fi aberati cu povesti religioase ...in loc sa fie constientizati ca fiecare din noi este un mic Dumnezeu caci il avem pe Dumnezeul adevarat in noi!

 

 

Pina nu vine cineva sa ne contrazica...Dumnezeu Tatal este in ceruri. Dar Isus este cu noi, dupa cum a zis, si in noi lucreaza Sfintul Duh...sau Spirit.

Nu sintem de capul nostru daca sintem un mic Dumnezeu...exprimarea asta duce la aberatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa fie Isus in noi ?Asta e o aberatie ...Isus a murit acum 2000 de ani si nu mai are nimic in comun cu noi ...cu exceptia unei doctrine manipulante bazata pe minciuna dar si aia pusa in carca lui fara ca macar el sa stie acest lucru.Drept dovada este faptul ca nimeni nu are nici o legatura cu el desi el dupa inviere a ajuns seful iadului ...adica dracu!Oricat de aberata ti se pare afirmatia ...Omul a fost intotdeauna un mic Dumnezeu ...dar in ultimele sute de ani a crescut si a devinit ceva mai maricel.primi oameni care au inceput sa fie mici Dumnezei au fost primi agricultori care si-au udat gradina atunci cand Dumnezeu nu dadea ploaie, smulgea buruienile din gradina ca sa ajute planta pusa de el si selecta semintele ptr recolte mai mari!Astazi deja facem inginerie genetica ...imbunatatim soiuri de plante prin modificare genetica si mai facem alte mii de alte minuni dumnezeiesti ...incepand cu diagnosticarea, medicamentatia sau pana la telecomunicatii !Deja putem spune ca oamenii cu constinta elevata sunt singurii Dumnezei ai planetei ...iar inconstientii care folosesc spre rau cuceriri facute pentru a aduce bine ...sunt Diavolii planetei!Nu exista alt Dumnezeu si alt Diavol pe pamant decat ... omul!Isus nu este decat diavolul de pe lumea aialalta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Eu sunt lumina care sta deasupra la toate. Eu sunt Totul. De la mine Totul a venit si prin mine totul s-a extins. Sparge o bucata de lemn si eu sunt acolo. Ridica o piatra si ma vei gasi acolo.

 

Nu exista nici evreu nici grec (gentil), nu exista nici sclav nici liber, nu exista nici barbat nici femeie : pentru ca toti sunteti acelas in Isus Cristos " - din Biblie

 

"O fiinta umana este o parte a intregului numite de noi "univers", o parte limitata in timps is spatiu. El se observa pe sine, gandurile si simtirile lui ca pe ceva separat de rest...un fel de iluzie optica a constiintei sale. Aceasta iluzie e ca o inchisoare pentru noi, ne restrange la propriile dorinte si la afectiunea pentru cateva persoane apropiate de noi. Sarcina noastra trebuie sa fie a ne elibera din aceasta inchisoare , largind cercul compasiunii pentru a imbratisa toate vietatile si intreaga natura in frumusetea ei" - Albert Einstein

 

"Vidul nu e un simplu gol, e real liber si existent. Este sursa de unde toate lucrurile vin si se intorc. Nu poate fi vazut, atins sau cunoscut, dar exista si e folosit usor. Nu are forma, marime sau culoare, dar tot ce vedem, auzim, simtim si atingem este "el". Este dincolo de cunoasterea intelectuala si nu poate fi inteles de mintea obisnuita. Cand ne trezim brusc la realitatea ca nu exista o limita si nu a fost niciodata, realizam ca toate lucrurile sunt unul, muntii, raurile, ierburile, copacii, soarele, luna, stelele, universul, toate sunt sinele. Nu mai exista o diviziune sau o bariera intre mine si altii, nu mai exista nici un sentiment de instrainare sau frica. Realizand aceasta rezultatul este adevarata compasiune. Alti oameni si alte lucruri nu sunt vazute ca fiind separate de sinele unui om ci din contra, ca propriul lui corp" - Bruce Lee

 

 

jet Li , tot respectul meu!!

 

foarte faine textele adunate de la amrii ganditori..as avea insa o rugaminte

tu daca ai fi in locul lor, cum ti-ai redacta 'textul' pt urmasi?..pentru ca parerea ta conteaza:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Eu sunt lumina care sta deasupra la toate. Eu sunt Totul. De la mine Totul a venit si prin mine totul s-a extins. Sparge o bucata de lemn si eu sunt acolo. Ridica o piatra si ma vei gasi acolo.

 

Nu exista nici evreu nici grec (gentil), nu exista nici sclav nici liber, nu exista nici barbat nici femeie : pentru ca toti sunteti acelas in Isus Cristos " - din Biblie

 

"O fiinta umana este o parte a intregului numite de noi "univers", o parte limitata in timps is spatiu. El se observa pe sine, gandurile si simtirile lui ca pe ceva separat de rest...un fel de iluzie optica a constiintei sale. Aceasta iluzie e ca o inchisoare pentru noi, ne restrange la propriile dorinte si la afectiunea pentru cateva persoane apropiate de noi. Sarcina noastra trebuie sa fie a ne elibera din aceasta inchisoare , largind cercul compasiunii pentru a imbratisa toate vietatile si intreaga natura in frumusetea ei" - Albert Einstein

 

"Vidul nu e un simplu gol, e real liber si existent. Este sursa de unde toate lucrurile vin si se intorc. Nu poate fi vazut, atins sau cunoscut, dar exista si e folosit usor. Nu are forma, marime sau culoare, dar tot ce vedem, auzim, simtim si atingem este "el". Este dincolo de cunoasterea intelectuala si nu poate fi inteles de mintea obisnuita. Cand ne trezim brusc la realitatea ca nu exista o limita si nu a fost niciodata, realizam ca toate lucrurile sunt unul, muntii, raurile, ierburile, copacii, soarele, luna, stelele, universul, toate sunt sinele. Nu mai exista o diviziune sau o bariera intre mine si altii, nu mai exista nici un sentiment de instrainare sau frica. Realizand aceasta rezultatul este adevarata compasiune. Alti oameni si alte lucruri nu sunt vazute ca fiind separate de sinele unui om ci din contra, ca propriul lui corp" - Bruce Lee

da dar vezi multi stiu dar nu pricep . si daia luptele intre doctrine si caile de urmat pentru a te reintegra in absolut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PT. MINE DUMNEZEU ESTE IUBIRE SI ATATA TIMP CAT SIMT IUBIREA PRIN FIECARE FIBRA A CORPULUI MEU INSEAMNA CA DUMNEZEU ESTE SI IN MINE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×