Sari la conținut
Forum Roportal
felicitys

Important - "rezolvire contract"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As avea nevoie de un sfat pentru urmatoarea problema: :o:

 

 

 

Firma nostra a furnizat niste autobasculante prin leasing financiar unei alte firma. Contractul e semnat de de un an, pe perioada nedeterminata. Utilizatorul ne-a sesizat in nenumarate randuri ca au descoperit defectiuni la autovehicule, si de fiecare data firma noastra a intervenit prompt in efectuarea service-ului. Defectiunile spun ei ca sunt de fapt vicii de fabricatie si noi le-am demonstrat ca sunt datorate unei neutilizari necorespunzatoare. In cadrul contractului de vanzare-cumparare incheiat intre firma noastra(furnizor), societatea de leasing(cumparator) si societatea care a chizitionat bunurile(utilizator) se prevede in clauza referitoare la incetarea contractului ca in cazul in care una din parti nu isi indeplineste sau indeplineste cu intarziere obligatiile, cealalta parte e indreptatita sa declare contractul rezolvit, fara alte formalitati, fara interventia instantei. Firma noastra ( furnizor) nu este dispusa sa accepte rezolvirea contractului, mai ales ca aceasta ar presupune returnarea autovehiculelor livrate si restituirea sumelor incasate.

 

Cu ce contraargumente solide din pnct de vedere juridic pot sa vin eu in intampinare in aceasta situatie?

 

Astept un raspuns cat mai curand posibil. Multumesc anticipat!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hei, hei!

 

Imi pare rau, eu nu te pot ajuta, dar cu siguranta va fi cineva ce-ti va putea spune cum si ce sa facu.

 

Bafta!

:good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu ce contraargumente solide din pnct de vedere juridic pot sa vin eu in intampinare in aceasta situatie?

Dacă oricare dintre părţi poate denunţa contractul fără vreun motiv anume, nu prea există contraargumente. Dacă sunt acceptate, conform contractului, doar anumite motive, se poate ajunge la o acţiune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu poţi stabili printr-un contract că o anumită chestiune nu e de competenţa instanţelor judecătoreşti şi nici nu poţi să te angajezi printr-un contract că renunţi la dreptul tău de a te adresa justiţiei. Deşi e o clauză relativ des

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.... desigur ca crdeitorul obligatiei neexecutate are posibilitatea de a opta intre invocarea rezolutinuii contractului, prevalandu-se de pactul comisoriu expres si cererea, printr-o actiune in justitie, de obligare a debitorului la executarea prestatiei.

As I said ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×