Jump to content
Forum Roportal
yvonne_ni2006

Cat costa sa cresti un copil?

Rate this topic

Recommended Posts

http%3A%2F%2Fgandul.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2022%2F06%2FPaisley-Jade-West-imediat-dupa-nastere-bebelus-macrosom-Notthing-Post.jpg

https://www.gandul.ro/sanatate/medicii-nu-au-mai-vazut-asa-ceva-femeia-din-imagine-a-nascut-un-bebelus-macrosom-19800515?utm_source=evz+text+link&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Dupa ce agata la uscat pijamalele, se imbraca cu hainele lui maica-sa din sifonier!!! 

Fetita asta va costa mai putin ca nu foloseste haine de bebelus daca s-a nascut foarte grea, avea  6,2652 kg :eek: 

Si ca sa nu ne obosim de atata fericire, acum avem de-a face si cu ictère!!!    

Eu am incercat sa le spun, dar mereu sint pusa-n colt, acum mi-au dat de veste si parca nu mi-au spus noutati.   

Am amintit fiului ca si el a avut inainte sa-si deschida ochii si a stat in spital 6 saptamani, asta a fost in Elvetia pe vremuri, n-am idee azi cum se trateaza in America conditia asta si parca nici nu ma intereseaza asa de intens ca eu n-am nici o interferenta.   Luam treburile unu dupa altu asa cum urmeaza, asa fac eu.  A trecut un eveniment, va veni si altceva, cine stie cand.  

Dormea frumos copilita si visa ceva ca zambea, se vedea pielea deja mult mai galbena decat un chinez.   Este o forma minora, le-au spus doctorii, de asta ma bucur sa aud.

Costurile astea sint acoperite de Asigurarea Medicala al parintilor care ne duce inapoi la educatia copiilor, ca sa ocupe o munca serioasa cu beneficii aferente!!!

Mulți copii fac icter fiziologic după naștere, o să treacă, trebuie puțină răbdare...

• Like 1

Azi dupa amiaza spre seara deja au iesit din spital, dupa 2 zile + Cezariana + Icter dar la fel au spus ca este la limita conditia, iar dimineata se duc la un Pediatrist pentru recomandari.

Acasa l-au gasit deja pe fratiorul mare care s-a speriat ca cine mai vine acolo cu ei, el era de bunicii ceilalti adus acasa de la cresa, a inceput sa planga, se simtea inlocuit poate, dar nu foarte bine.   Nu stia de ce-i atata invarteala acolo si mama doar pe tableta se vedea in ultimele zile!!! 

Dar fiul l-a comfortat cumva si cand s-a dus la culcare i-a spus surorii: - Good night baby!!! 

Stiu ca nu sint inca total impacati dar daca-i sanatate, totul va fi bine.   Pan-acum el a fost centrul atentiei, soarele pe cer si acum apare un baby, pe care nu stie ce sa considere.      

Fiul imi spunea ca fetita seamana cu varul meu din Gheorgheni din partea mamei, a fost cu un an mai mare ca mine dar a murit de 16 de ani in cancer de plamani de la fumat excesiv.   Cand am fost cu copiii in Romania in 1994, matusa, mama verisorului si sotia fratelui mamei,  mi-a spus ca fiul meu este exact ca tatal lui mama, iar cei din Phoenix si de pe aici mi-au spus ca baietelul seamana exact cu mine.  Eu nu vad asta, dar daca un grup de 50 de persoane vede asemanarea, accept.  Poate cand va creste se vor accentua mai mult  trasaturile.

Ma bucur ca neamul meu secuiesc nu dispare si se intinde si prin America, tot ce avem e si al lor, restul va depinde de ei cum il vor administra.  Deja le pregatesc cutii din trecut cu amintiri de la noi sa aibe la ce sa compare acele vremuri.   Insa, inca nu m-a lovit acel feeling de care se vorbeste, nu ma simt altfel ca alta data, nu sint excitata cum se exprima in America.  

Ma gandesc cu groaza cand peste 6 luni are de mers si asta mica la Cresa, cat va costa educarea lor.   Precis exista si o reducere daca sint mai multi copiii dintr-o familie, dar totusi. 

Nu vreau sa scriu cifre, sper ca nu va depasi si ratele casei plus pampersi, lapte praf de micuti este ultra scump.   Nepotul devreme s-a dat pe mancare, dar fiecare copil e altfel.  

Azi deja s-a mai imprietenit cu soarta cand a fost implicat si el la schimbat de scutec si alaptat bebelusul dar nu s-a dezlipit de pe bratul lui tac-su.   Dorm impreuna sa se simta mucutul in siguranta ca dimineata el il duce la cresa si ei doi se prepara de mers la munca si altadata.   Fiul are o luna de concediu platit pentru nasterea fetitei. 

A zambit micutul deja la baby dar inca nu l-a atins, are nevoie de timp din cate se vede si nu este bine de grabit timpul.   Sint curioasa ce o sa-mi povesteasca nepotul cand ne vedem, care inca este "un necunoscut" poate de Thanksgiving.   

Am timp cat vreau, voi avea un party de Inagurare de Casa Noua, care trebuia sa aibe loc mai demult dar cu COVID nu voia sa mearga nimeni.  Nu sint implicata in viata nimanui.   

Of, baby, baby ... am vazut azi numai bebei,  al mare e neimpacat cu soarta, aia mica abia scoate un miorlait dar mi-a deschis ochisorii de cateva ori.   A tare scumpa mititica si nu pare deloc uriasa, cred ca au gresit masurile.   Stau cu ea la soare dimineata in fiecare zi, pe cand deja soarele e pe acolo si amandoi copiii sint in tratament, este o actiune de familie.

Nepotul are probleme de acceptare pe langa ca-i e frica sa ramana singur pentru un moment si le-am spus cand fiul duce sticluta cu lapte, sa fie si baietelul chemat sa ajute, asta il va incuraja ca si el este important.   Nu sint in acel business doar din cate-mi vine in cap cand vad o situatie judec o problema.   Nu voia sa vina in bratele mele,   era aproape de 3 ori, doar cand am luat fetita in brate, era relaxat, poate credea ca plec cu ea de acolo si totul revine la normal.   

E tare dragalasa micuta, si nora mea se simte bine, dar tensiunea este mare inca, sper sa dispara, nici desene nu voia sa vada la TV, nu-si gasea locul.   Mi-e mila de copil mic care sufera.