Sari la conținut
Forum Roportal
yvonne_ni2006

Cat costa sa cresti un copil?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

http%3A%2F%2Fgandul.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2022%2F06%2FPaisley-Jade-West-imediat-dupa-nastere-bebelus-macrosom-Notthing-Post.jpg

https://www.gandul.ro/sanatate/medicii-nu-au-mai-vazut-asa-ceva-femeia-din-imagine-a-nascut-un-bebelus-macrosom-19800515?utm_source=evz+text+link&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Dupa ce agata la uscat pijamalele, se imbraca cu hainele lui maica-sa din sifonier!!! 

Fetita asta va costa mai putin ca nu foloseste haine de bebelus daca s-a nascut foarte grea, avea  6,2652 kg :eek: 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa nu ne obosim de atata fericire, acum avem de-a face si cu ictère!!!    

Eu am incercat sa le spun, dar mereu sint pusa-n colt, acum mi-au dat de veste si parca nu mi-au spus noutati.   

Am amintit fiului ca si el a avut inainte sa-si deschida ochii si a stat in spital 6 saptamani, asta a fost in Elvetia pe vremuri, n-am idee azi cum se trateaza in America conditia asta si parca nici nu ma intereseaza asa de intens ca eu n-am nici o interferenta.   Luam treburile unu dupa altu asa cum urmeaza, asa fac eu.  A trecut un eveniment, va veni si altceva, cine stie cand.  

Dormea frumos copilita si visa ceva ca zambea, se vedea pielea deja mult mai galbena decat un chinez.   Este o forma minora, le-au spus doctorii, de asta ma bucur sa aud.

Costurile astea sint acoperite de Asigurarea Medicala al parintilor care ne duce inapoi la educatia copiilor, ca sa ocupe o munca serioasa cu beneficii aferente!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi dupa amiaza spre seara deja au iesit din spital, dupa 2 zile + Cezariana + Icter dar la fel au spus ca este la limita conditia, iar dimineata se duc la un Pediatrist pentru recomandari.

Acasa l-au gasit deja pe fratiorul mare care s-a speriat ca cine mai vine acolo cu ei, el era de bunicii ceilalti adus acasa de la cresa, a inceput sa planga, se simtea inlocuit poate, dar nu foarte bine.   Nu stia de ce-i atata invarteala acolo si mama doar pe tableta se vedea in ultimele zile!!! 

Dar fiul l-a comfortat cumva si cand s-a dus la culcare i-a spus surorii: - Good night baby!!! 

Stiu ca nu sint inca total impacati dar daca-i sanatate, totul va fi bine.   Pan-acum el a fost centrul atentiei, soarele pe cer si acum apare un baby, pe care nu stie ce sa considere.      

Fiul imi spunea ca fetita seamana cu varul meu din Gheorgheni din partea mamei, a fost cu un an mai mare ca mine dar a murit de 16 de ani in cancer de plamani de la fumat excesiv.   Cand am fost cu copiii in Romania in 1994, matusa, mama verisorului si sotia fratelui mamei,  mi-a spus ca fiul meu este exact ca tatal lui mama, iar cei din Phoenix si de pe aici mi-au spus ca baietelul seamana exact cu mine.  Eu nu vad asta, dar daca un grup de 50 de persoane vede asemanarea, accept.  Poate cand va creste se vor accentua mai mult  trasaturile.

Ma bucur ca neamul meu secuiesc nu dispare si se intinde si prin America, tot ce avem e si al lor, restul va depinde de ei cum il vor administra.  Deja le pregatesc cutii din trecut cu amintiri de la noi sa aibe la ce sa compare acele vremuri.   Insa, inca nu m-a lovit acel feeling de care se vorbeste, nu ma simt altfel ca alta data, nu sint excitata cum se exprima in America.  

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc cu groaza cand peste 6 luni are de mers si asta mica la Cresa, cat va costa educarea lor.   Precis exista si o reducere daca sint mai multi copiii dintr-o familie, dar totusi. 

Nu vreau sa scriu cifre, sper ca nu va depasi si ratele casei plus pampersi, lapte praf de micuti este ultra scump.   Nepotul devreme s-a dat pe mancare, dar fiecare copil e altfel.  

Azi deja s-a mai imprietenit cu soarta cand a fost implicat si el la schimbat de scutec si alaptat bebelusul dar nu s-a dezlipit de pe bratul lui tac-su.   Dorm impreuna sa se simta mucutul in siguranta ca dimineata el il duce la cresa si ei doi se prepara de mers la munca si altadata.   Fiul are o luna de concediu platit pentru nasterea fetitei. 

A zambit micutul deja la baby dar inca nu l-a atins, are nevoie de timp din cate se vede si nu este bine de grabit timpul.   Sint curioasa ce o sa-mi povesteasca nepotul cand ne vedem, care inca este "un necunoscut" poate de Thanksgiving.   

Am timp cat vreau, voi avea un party de Inagurare de Casa Noua, care trebuia sa aibe loc mai demult dar cu COVID nu voia sa mearga nimeni.  Nu sint implicata in viata nimanui.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Of, baby, baby ... am vazut azi numai bebei,  al mare e neimpacat cu soarta, aia mica abia scoate un miorlait dar mi-a deschis ochisorii de cateva ori.   A tare scumpa mititica si nu pare deloc uriasa, cred ca au gresit masurile.   Stau cu ea la soare dimineata in fiecare zi, pe cand deja soarele e pe acolo si amandoi copiii sint in tratament, este o actiune de familie.

Nepotul are probleme de acceptare pe langa ca-i e frica sa ramana singur pentru un moment si le-am spus cand fiul duce sticluta cu lapte, sa fie si baietelul chemat sa ajute, asta il va incuraja ca si el este important.   Nu sint in acel business doar din cate-mi vine in cap cand vad o situatie judec o problema.   Nu voia sa vina in bratele mele,   era aproape de 3 ori, doar cand am luat fetita in brate, era relaxat, poate credea ca plec cu ea de acolo si totul revine la normal.   

E tare dragalasa micuta, si nora mea se simte bine, dar tensiunea este mare inca, sper sa dispara, nici desene nu voia sa vada la TV, nu-si gasea locul.   Mi-e mila de copil mic care sufera.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Szépen kérlek oszd meg! A kisfiam élete múlik rajta hányan osszák meg.. Lacika csak 10...

Un baietel de 10 luni este in grea situatie, il cheama Lacika, Vasile alintat in maghiara.

Mai mult nu stiu ca nu se deschide site-ul care mi-a fost trimis si ma intreb cat costa asa ceva care imi pare ca nu este de scurta durata.   Copiii mici n-ar trebui sa sufere intubare!!!

https://www.facebook.com/ignac.kemenes.14/posts/pfbid02MaotuEWk7a364yrnHwDL2MXdt5mtzqGtrWL61af9GdtsHk4a8UM4n1LTJb6xVKirl

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"60% dintre adulții Americani primesc bani de la părinți" ... :eek:

*Iar cei 40% merg sa-i viziteze in puscarie sau in institutii de boli mentale, altii in cimitir, etc.   De ce le mai aducem pe lume, 

daca n-avem grija de ei pana sint stabili pe picioarele lor?  Nu pot sa compar viata mea cu al lor, copiii mei, dar multi doar

asta le reproseaza ca "pe vremea mea era alta viata".   

Stiim bine cu toti in ce conditii am crescut, dar nu se poate traduce si la copiii nostri. 

Cu cat sint mai aproape de parinti, sint mai departe de Puscarie!!!

N-am inteles ce inseamna cand cineva mi-a spus ca fiica ei este "fitoasa" si l-a comparat cu cineva din Romania, ca-si permite,

una din acele celebritati locale din Bucuresti la moda pe vremea aceea cu vreo 25 de ani in urma.  Este mai invarsta decat fii-mea

dar n-a terminat liceul decat in Romania mult mai tarziu, adica au cumparat o diploma ca sa fie posibil intrarea intr-o scoala de

infirmiera, dar mama se lauda ca este Asistenta Medicala!!!   Lucreaza doar noaptea sa n-aibe de facut nimic cu pacientii ca le

gaseste deja dormind si pleaca acasa inainte sa se trezeasca, dar toata noaptea are "fun" cu doctorii de garda ...

Alta are 2 copiii de 47 - 50 ani, se vor putrezi in puscarie condamnati pe viata pentru crima ... sub influenta drogurilor au fost cand au omorat.

Foarte multi fac doar curatenie desi au facut rost de Diplome din Facultati din Romania.  Meseria cea mai noua este sa mearga

acasa la o persoana invarsta ca menajera peste zi.  Sint platiti de la o firma altfel nu sint acceptati in case, n-au nici vacante platite

sau Asigurari Medicale, nimic decat o leafa marunta.  Sint cazuri ca mai dau rudele ceva in plus daca este si fara minte pacientul.

Cel mai trist caz a fost cand 2 frati mi-au povestit ca mama lor le-a parasit cand aveau varsta de 4-6 ani si de atunci nimic n-au auzit

de ea.  Au venit in State de mici, tatal lor a fugit de undeva de la munca, trimis de Romania, Libia parca iar mama a primit reintregirea

familiei dar n-a fost fericita in Amerika ca locuiau la marginea orasului unde era atelierul de reparat masini al tatalui.  Cu unu s-a urcat

in masina si dusa a fost, desi ei plangeau dupa ea sa nu plece, nu le auzea ca radeau ... asta este ultima lor amintire.  Au ramas

analfabeti si sapa gropi pentru piscine, garduri de ciment si altele, in cimitir este foarte specializat munca, trebuie sa ai "carte" acolo.

Aventura urmatoare e de rasu-plansu' cand soacra se bate cu ginerele pentru galeata de plastic in care sint inmuiati chilotii inainte de

a fi spalate in masina, ca soarca sustinea pretul platit pentru galeata cu capac, iar ginerele era convins ca ei au cumparat galeata!!!

Alta mama se plangea ca au furat copiii = fiica si ginerele, oala cu supa din aia buna, din frigiderul din garaj.  Pana una tinea parintii

cu discutie in casa,  altul facea tranzactia ca mai aveau pizza uscata ca felul 2 ... si masa deja era completa  =P~

Era sa mor de surpriza cand una mi-a spus energic dupa niste pahare de alcool, ca NOI trebuie sa punem la dispozitia fiicei sale veniturile

ca sa fie administrat profesional ca noi habar n'avem ce se fac cu banii, dar atentie ca ea nu lucreaza gratuit ... voia sa cred ca este mare 

Financial Advisor dar s-a inscris numai la Facultate, mai departe nu s-a dus, se droga la greu si avea in gura in limba ceva metal, cica o bijuterie

de la care abia putea vorbi.   

Copiii mei n-au avut tangenta cu copiii din Romania si nu se intelegeau nici cand ne-am dus in vizita in 1994, prima si ultima oara in viata lor.

Motivul era ca ai mei nu sint educati la smecherii, inseleciuni, etc., pana ce chiar si verisorii primi doar de partea asta erau interesati sa-i

pacaleasca cu ceva.   

Au primit bani de la noi ca sa nu ajunga in asemenea situatii jalnice.  Doar n-o sa donez pentru Charity!!!  Le-am achitat Facultatile dar au

obtinut Diplome, altfel din ce era sa-si plateasca ei la acea varsta!!!  Masini, Asigurari pentru tinerii de 16 ani costa o avere, tot ce le mai

trebuia pentru Facultate, haine pentru activitati diverse, benzina la greu ca era foarte departe facultatea, chiria in jur si mai scump decat

unde locuiam noi.   Ne-au costat "o mana si un picior" vorba americanului, dar s-a meritat!!!  

https://evz.ro/tineri-bani-parinti.html

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×