Sari la conținut
Forum Roportal
yvonne_ni2006

Cat costa sa cresti un copil?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cat costa sa cresti un copil?

 

cred ca o intrebare mai tampita ca asta, n'am mai auzit de mult timp , poate cei de la antena 1 sa-i faca concurenta ?! :yahoo:

 

cum sa masori un copil in bani ? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca o intrebare mai tampita ca asta, n'am mai auzit de mult timp , poate cei de la antena 1 sa-i faca concurenta ?! :yahoo:

 

cum sa masori un copil in bani ? :lol:

Mi se pare o intrebare rationala, cand concepi un copil, normal ca te gandesti la "comorile" detinute fizice, rationale sau spirituale pe care le ai de oferit, nu aduci un copil, cum zicea Osho, in iadul tau.

In spiritul tau, pot zice ca un copil se masoara in cm,m si kg. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca o intrebare mai tampita ca asta, n'am mai auzit de mult timp , poate cei de la antena 1 sa-i faca concurenta ?! :yahoo:

 

cum sa masori un copil in bani ? :lol:

 

 

Ravl sa-ti explic..sunt atatea femei,fete care afirma ca e atat de costisitor sa ai copii..unele membre de pe roportal se cred atat de sarace ca ar fi nevoite daca ar avea copii sa-i vanda..saracia e atat de mare..si m-am gandit sa aflam si opinia unor mame..

si da ma intereseaza sa aflu cum se descurca parintii cu copii..daca intr-adevar fac bebelusii urat ca nu li se cumpara suzete de aur,sau patuturi moderne..

 

 

Sunt unele femei care considera ca pt cresterea unui copil ai nevoie de miliarde,si ca numai atunci tb sa concepi copii!

 

 

si sa fim corecti cu toti..nu bebelusi cer jucaria aceea mare de pe raftul magazinului,nu bebelusul cere un patut mare si roz ci noi..Defapt exista si o mica "ipocrizie"din partea noastra ca parinti..Cand vedem o jucarie frumos colorat o dorim mai intai ptr noi(in sinea noastra,suntem putin egoisti gandind ca noi nu am avut parte de aceste jucarii)si apoi spunem ca vrem ptr copii dar de fapt am pus ochii pe jucarie si o dorim ptr noi sa o impartim cu copii..Sunt unii parintii nechibzuiti..cumpara ptr copii de 3 ani calculator si se intreaba de ce incep sa stea catee 5 ore in fata monitorului si apoi nu stiu ce sa mai faca sa scape de acest viciu..isi duc parintii la mc donald si ii indoapa de acolo facandu-i obezi si apoi nu mai stiu ce cura de slabit sa foloseasca..si altele..si toate din egoism..ptr ca un bebelus de 5 luni nu cere sa fie dus la mc donald,un copil de 2 ani nu cere calculator si cd-uri cu jocuri..parintii fac primul pas si il fac gresit;afectand sanatatea copilului

 

si o sa va dau un exemplu de parinti cu copii aflati in magazine la raionul de jucarii

 

Mi s-a intamplat de multe ori sa vad un scenariu de genul:

 

parintii si copii(copii mici cat inca sa mai umble cu pampers)pe la raionul de jucarii..parintii pun ochii pe o jucarie:

"ia uite draga ce jucarie frumoasa...ia uite cum canta.."..si copilul o trateaza cu indiferenta si parintii insista ca e superba jucaria..dar aceea jucarie e superba ptr parinti..

 

Sa nu sariti sa ziceti ca vai eu cumpar jucarii doar ptr copil,ptr ca nu-e chiar asa..involuntar,inconstient va doriti sa aveti in casa o jucarie un maimutoi mare de plus..sunt atatea mamici care isi umplu patutul copilului cu maimutoiaie cu dedicatia :"sa aiba el,ca eu cat eram mica nu am avut" si le mai si vezi ca se joaca cu maimutoaie..

 

Sincer eu nu cred ca un bebelus,pana la varsta de 2 ani ar avea nevoie de atatea jucarii,maimutoaie,masinute,papusi..eu i-as cumpara copilului jucarii in momentul in care as stii ca incepe sa realizeze ca este o jucarie,cand incepe sa aiba ratiune,simturi..pana atunci contacte dese cu natura,jucat cu mine,cu prietenul..De ce sa-i iau eu copilului la varsta de 5 luni ditamai papusa cand habar n-are ce este aia,doar asa sa fie in casa?sau sa-i zic :"vezi draga ce papusa ti-am luat cand aveai 5 luni,acum de ce nu te joci cu ea,nu-ti place?

 

 

Oare parintii ,tb sa-si dovedeasca iubirea fata de copii prin numarul de maimutoaie?

Editat de yvonne_ni2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt unele femei care considera ca pt cresterea unui copil ai nevoie de miliarde,si ca numai atunci tb sa concepi copii!

Astia prea rasfatatii , ajung greu la un echilibru interior, ca nu au ce invata, decat goana dupa bani. Asa ca la 20 de ani, ajung sa se drogheze. Am cunoscut un tip care asta facea si incerca sa scape totusi de acest aspect, avea bratul gaurit de ace. Parintii aveau universitate , erau prin politica si restul. Ca sa ai foarte multi bani si sa fii totusi un om echilibrat iti trebuie un bun simt al vietii si o forta interioara ca altfel...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

miliardele alea nu valoreaza nimic cand nu exista iubire si daruire.

 

arcadia, sunt total de acord cu acea doamna care nu era de acord cu produsele de firma. eu sunt total impotriva produselor danone. si copii pot arata chiar foarte bine si in haine primite :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu m-am gandit niciodata sa fac o socoteala nici pentru cheltuielile mele, nici pentru cele ale copiiilor. In orice caz, nu cred ca simt lipsa vreunui obiect, pentru ca am cumparat copilului ceva. N-as putea da un numar, sau si daca l-as putea da, n-ar avea relevanta pentru mamicile sau viitoarele mamici din Romania.

miliardele alea nu valoreaza nimic cand nu exista iubire si daruire. arcadia, sunt total de acord cu acea doamna care nu era de acord cu produsele de firma. eu sunt total impotriva produselor danone. si copii pot arata chiar foarte bine si in haine primite :lol:
clar ca pot arata bine. Stefi mosteneste de la sora sa hainutele si nu cred ca cineva poate spune ca sunt mostenite. Si daca spune ce? oricum nu imi da nimeni bani sa-i cumpar noi. Cand Tamara era un bb, am cumparat hainutele, pentru ca nu aveam de la cine mosteni, acum pe cele ramase mici si de Stefi le dau mai departe si stiu ca si daca le dau unei familii cu bb, mai instariti decat noi, se bucura. In general hainutele de bb sunt mult prea scumpe si mult prea repede ajung micute ca sa merite sa dau bani pe ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca intervin...

Un copil se creste din iubire, restul vin din dorinta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi cer scuze ca intervin...

Un copil se creste din iubire, restul vin din dorinta...

bravo Simplu ! :lol:

 

a trebuit sa vina un barbat sa va spuna cat costa un copil !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare foarte bine ca a inceput acest topic, pentru ca e bine de stiut de ce ai nevoie pentru un copil. Am avut si noi cateva lucruri primite: unul din scaunele de masina si premergatorul. Care e de firma, mai trecuse pe la 3 copii, si desi nu mai arata asa de fresh, este foarte rezistent, a trecut cu bine de fetita mea, si in curand incape pe mana lui fi-miu. Am zis caz o sa scriem pe el numele tuturor copiilor care l-au folosit. :lol:

LEgat de produsele de firma, vroiam sa spun ca decat sa alegi un no-name, si peste trei luni/saptamani se defecteaza/rupe/etc, mai bine cumperi un produs de firma si stii ca e de buna calitate si rezistent.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se pare o intrebare rationala, cand concepi un copil, normal ca te gandesti la "comorile" detinute fizice, rationale sau spirituale pe care le ai de oferit, nu aduci un copil, cum zicea Osho, in iadul tau.In spiritul tau, pot zice ca un copil se masoara in cm,m si kg. :lol:
nu Arcadia, sa dai din cur e usor, insa pentru a aduce pe lume un copil, trebuie in primul rand maturitate emotionala ,psihica si de ce nu si spirituala .
Ravl sa-ti explic..sunt atatea femei,fete care afirma ca e atat de costisitor sa ai copii..unele membre de pe roportal se cred atat de sarace ca ar fi nevoite daca ar avea copii sa-i vanda..saracia e atat de mare..si m-am gandit sa aflam si opinia unor mame....
din nefericire traim in Ro, iar asta presupune anumite sacrificii, insa pe care alegem sa le facem in mod constient !
........Oare parintii ,tb sa-si dovedeasca iubirea fata de copii prin numarul de maimutoaie?
nu , iubirea se poate dovedi prin numarul de ore, zile, ani alocate unui copil, prin dragostea cu care o mama il inconjoara, cu sacrificiu, cu rabdare , cu incredere ... . Maimutoaiele alea le arunci dupa 3, 4 ani !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×