Sari la conținut
Forum Roportal
yvonne_ni2006

Cat costa sa cresti un copil?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

m-am gandit la un topic nou..

 

as dori ca toate mamicile de pe roportal sa ne spuna cum isi cresc ei copii...ce salariu au(impreuna cu sotul) si cat cheltuie pe copii,pe casa..sa ne spuna daca intr-adevar se chinuie sa-si creasca copii,daca este un calvar ptr ele..

 

eventual pot da si sfaturi de cum sa faca economie la anumite produse,ce metode au sa se descurce financiar sa-si ajute copii etc..daca tanara mamica primeste niste bani de la stat ptr copil sau nu,daca sotul primeste prime ptr copii etc...

 

as dori ca fiecare mamica,tatic sa ne spuna cat castiga pe luna,si cum se descurca cum imparte banii,ce trucuri foloseste ,daca are un secret anume in a-si creste copilul etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant topic :yahoo: desi raspunsurile or sa varieze mult. Depinde de fiecare ce salar are si cat isi permite sa chieltuie.

X che vuoi restare cosi? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca salarii si cheltuieli adunate si puse in balanta dau cu minus , insa copii sunt o parte din noi si la un moment dat nici nu-ti mai dai seama cat cheltui cu el , cat cheltui cu casa , cat cheltui cu tine . Important este ca se cheltuie si inca foarte mult .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Excelent topic, si foarte util.

Sa incep eu cu esentialul. Precizez ca am doi copii mici (sub doi ani)

lapte praf Humana 43 RON cutia, consum cam 7-8 pe luna.

scutece de unica folosinta Happy: 45 RON baxul , folosim vreo 4-5 pe luna.

cereale pentru bebelusi Milubrei: aproximativ 15 RON, consum cam 6-7 pe luna

tot ce pregatesc pentru ei pregatesc cu apa plata izvorul alb.

REstul de mancare sunt carne, fructe, legume, la astea se stiu preturile

cosmeticale pentru bebei: lotiuni, sampoane, sapunuri nu mai stiu, dar nu costa mult daca iei din supermarketuri si la ambalaj mai mare. Atentie insa cand cumperi un produs in ambalaj mai mare, sa vezi cand expira, ca s-ar putea sa expire inainte sa il termini.

Medicamentele si altele: vigantol (8-9 lei parca), fier (10 lei), vitamine 10-12 lei. Astea se dau zilnic. Restul depind de ce boala are.

hainute: fiecare cu ce pasarica are. cunosc mamici care cumpara numai pantaloni de firma si costa cate 150 RON perechea. Prefer haine mai ieftine, dar sa fie din bbc, insa in numar mai mare, fi-mea se joaca numai la nisip si pe pamant, si o schimb de fiecare data cand iese afara.

Vaccinurile: la 2, 4, 6 si 12 luni, apoi nu le mai stiu. am optat pentru cele platite, nu cele gratuite. 2 milioane si un pic fiecare vaccin.

Revin mai tarziu

PS!!!! Sa va asteptati sa vina Schimbarea pe aici sa va spuna ca asta vor corporatiile, sa le faceti reclama si sa vorbiti despre produsele lor! :lol: N=o sa-i scape nici topicul asta!

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa cheltuim si noi Enki.

Vezi ca n-ai trecut ceaiurile, servetele umede, diverse accesorii (gen patut, carucior, sterilizator, aparat de muls...care costa si ele ceva)

 

Jucariile variaza, acum depinde si de varsta copilului.

 

Sa nu uitam si de cheltuielile ce le facem la maternitate ,spaga medicilor....

 

Acum am stat sa ma gandesc ca chiar se aloca sume bune de bani cresterii unui bebel, pt noi nu conteaza sumele.

 

Zambetul lui, gangurelile nu se compara cu nimic, sa coste si 100 mil ca chiar n-ar conta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am cheltuit asa de mult, ca asa a fost sa fie.Am alaptat pe fiecare copil cam pana la un an, laptele praf pe care am inceput sa il introduc mai incolo, pe la vreo 5-6 luni, la primul l-am introdus la 10 luni... Sunt multe chestii pe care poti sa le faci ca sa nu consumi bani. Eu am cam tras-o din greu, dar atunci nu am simtit, acum dupa ce am trecut momentul, realizez...In loc de cereale se pot pisa biscuiti (dupa 6 luni parca) etc, eu nu am facut asa, sunt carti mama si copilul care sfatuiesc mamicile ce si cum sa faca, ganditi-va ca pe vremea lu ceausescu nu erau asa multe posibilitati cu cereale, pemparsi, cuptor cu microunde, sterilizatoare ( mie nu mi-au trebuit ca am alaptat, plangea copilul, ii bagam o tata in gura si tacea :yahoo: ).Acum ... difera de la mama la mama ce si cum , posibilitati , deschideri...Chiar la un moment dat imi povestea o mamica cum face cu pemparsii, ca oricum sunt scumpi, mai ales daca copilul bea multe lichide. Le taia la un cap, scotea tot ce era inauntru, pana ramanea numai plasticul-hartie . Apoi introducea o carpa impaturita in loc de chestia aia absorbanta. Copii pot creste cu putin dpdv material, alte aspecte sunt mai importante. S-a facut un sondaj, statistica sau ce e: copiii strazii nu au probleme cu absorbtia de calciu, cu rahitism etc, ci numai copiii din cadrul famiilor bine situate material sufera de asa ceva. Si au ajuns la concluzia , ca acest aspect se datoreaza E-urilor care exista in genul de mancare digerat de acestia. Mai citeam undeva ca o femeie se certa cu soacra-sa ca aceasta din urma nu era de acord cu mancarea asta scumpa, cum zicea ea, ca ea ar fi crescut copiii cu cartofi, fasole, varza, nu Danone, Nestle si alte chestii de firma. Pe udneva sunt de acord cum gandea aceasta soacra, eu nu am utilizat genul de produse de firma, le prefer pe cele romanesti, unele mame luau chiar lapte de la tarani (cand copilul are varsta care trebuie pt asa ceva) decat cele pasteurizate, care dupa ce se strica sunt repasteurizate (uitati-va pe dosul cutiei sa vedeti o cifra, nu luati lapte cu cifre de 3, 4 etc, bine ca eu am mai luat ca s-a intamplat sa nu stiu pana de curand) Cam atat imi vine in minte deocamdarta...

Zambetul lui, gangurelile nu se compara cu nimic, sa coste si 100 mil ca chiar n-ar conta.
Daca as fi avut si eu banii astia, sigur i-as fi chealtuit si eu, dar mi-e mi-a desfcaut contractul de munca inainte sa nasc cu o luna, doua , nu mai stiu, si daca vreti sa aflati cum am crescut doi copii cu aer, intrebati-ma pe mine. :lol: Haine, carut, totul a fost primit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa e Mireluta. :yahoo: Cand zambesc, sau rad sau se joaca, merita orice efort.

Eu i-am alaptat pe amandoi pana la 6 luni, dar in paralel a trebuit sa le dau lapte praf pentru ca nu se saturau.

Atentie ca pana la 6 luni nu au voie produse care contin gluten.

Preturi la carucioare si altele: carut: minim 2-3 milioane; patut: min 2 mil; scaun masina: min. 2 milioane. Sterilizator nu am folosit, am fiert biberoanele. Dar exista si solutie de sterilizat.

:lol: arcadia, ce scarbe aia cu contractul de munca!!! pai e ilegal!

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am cheltuit asa de mult, ca asa a fost sa fie.Am alaptat pe fiecare copil cam pana la un an, laptele praf pe care am inceput sa il introduc mai incolo, pe la vreo 5-6 luni, la primul l-am introdus la 10 luni... Sunt multe chestii pe care poti sa le faci ca sa nu consumi bani. Eu am cam tras-o din greu, dar atunci nu am simtit, acum dupa ce am trecut momentul, realizez...In loc de cereale se pot pisa biscuiti (dupa 6 luni parca) etc, eu nu am facut asa, sunt carti mama si copilul care sfatuiesc mamicile ce si cum sa faca, ganditi-va ca pe vremea lu ceausescu nu erau asa multe posibilitati cu cereale, pemparsi, cuptor cu microunde, sterilizatoare ( mie nu mi-au trebuit ca am alaptat, plangea copilul, ii bagam o tata in gura si tacea :yahoo: ).Acum ... difera de la mama la mama ce si cum , posibilitati , deschideri...Chiar la un moment dat imi povestea o mamica cum face cu pemparsii, ca oricum sunt scumpi, mai ales daca copilul bea multe lichide. Le taia la un cap, scotea tot ce era inauntru, pana ramanea numai plasticul-hartie . Apoi introducea o carpa impaturita in loc de chestia aia absorbanta. Copii pot creste cu putin dpdv material, alte aspecte sunt mai importante. S-a facut un sondaj, statistica sau ce e: copiii strazii nu au probleme cu absorbtia de calciu, cu rahitism etc, ci numai copiii din cadrul famiilor bine situate material sufera de asa ceva. Si au ajuns la concluzia , ca acest aspect se datoreaza E-urilor care exista in genul de mancare digerat de acestia. Mai citeam undeva ca o femeie se certa cu soacra-sa ca aceasta din urma nu era de acord cu mancarea asta scumpa, cum zicea ea, ca ea ar fi crescut copiii cu cartofi, fasole, varza, nu Danone, Nestle si alte chestii de firma. Pe udneva sunt de acord cum gandea aceasta soacra, eu nu am utilizat genul de produse de firma, le prefer pe cele romanesti, unele mame luau chiar lapte de la tarani (cand copilul are varsta care trebuie pt asa ceva) decat cele pasteurizate, care dupa ce se strica sunt repasteurizate (uitati-va pe dosul cutiei sa vedeti o cifra, nu luati lapte cu cifre de 3, 4 etc, bine ca eu am mai luat ca s-a intamplat sa nu stiu pana de curand) Cam atat imi vine in minte deocamdarta...Daca as fi avut si eu banii astia, sigur i-as fi chealtuit si eu, dar mi-e mi-a desfcaut contractul de munca inainte sa nasc cu o luna, doua , nu mai stiu, si daca vreti sa aflati cum am crescut doi copii cu aer, intrebati-ma pe mine. :lol: Haine, carut, totul a fost primit.

Pentru asta sa fi mandra. Ai crescut 2 copii asa cum ai putut, important e ca te-ai zbatut si uite ca ai reusit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

  • In occidnet cu scoala (liceu + facultate), mancare, haine, jucarii, carti etc si un avans micutz 10~20% din pretul unui viitor apartament - 1 milion de copil !

Acest milion se taxeaza evident, deci net te cost cam 1,5 milioane.... yep, cam astea sunt costurile unui copil in 2007 - dar voi sclavii nu credeti...

Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:lol: arcadia, ce scarbe aia cu contractul de munca!!! pai e ilegal!
Nus ce sa zic, chestia e ca am predat la particular un an scolar, eu am nascut in septembrie, deci prin iunie mi l-au descfacut, ca nu mai aveam ce sa mai fac, celelalte profesoare au fost "reciclate", au pus afisuri pe strazi si au fost fete bune la toate. Cu burta la gura , am refuzat oarecum, sa ma implic, deci...
Pentru asta sa fi mandra. Ai crescut 2 copii asa cum ai putut, important e ca te-ai zbatut si uite ca ai reusit.
Nu stiu daca e un sentiment de mandrie, ci mai degraba ca am facut ceea ce trebuia sa fac.
  • In occidnet cu scoala (liceu + facultate), mancare, haine, jucarii, carti etc si un avans micutz 10~20% din pretul unui viitor apartament - 1 milion de copil !

Acest milion se taxeaza evident, deci net te cost cam 1,5 milioane.... yep, cam astea sunt costurile unui copil in 2007 - dar voi sclavii nu credeti...

1 milion de ...lei, dolari, silingi ...?La stat 1 milion si ceva e gradinita, de aceea nu mai sunt locuri la gradinite de stat. Dar pentru amatorii de senzatii tari sunt si gradinite la 8, 10 milioane...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×