Sari la conținut
Forum Roportal
yvonne_ni2006

Cat costa sa cresti un copil?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vai ce "drag" imi este mie de odraslele care fac teatru in magazine si se taraie pe jos tipand ca din gura de sarpe ca nu primesc una si alta ce au vazut ei pe raft.

 

Niciodata n-am patit asa ceva si am doi baieti, de aceeasi varsta. Am mai scris asta pe undeva.. La mine n-a existat niciodata tavalit si batut din picior, MAI ALES in magazine. Nu stiu ce-am facut sau ce n-am facut, dar n-am avut parte de show de-asta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca un copil de 6 ani iti cere o masinuta teleghidata de vreo 1000 de euro, tu ii cumperi?

 

nu e o nevoie , e un moft.

moftul e pt orgoliul parintelui ca-si permite asta,

copilul tot in 2 zile se va plictisi si o va abandona, ca si pe una de 10 lei.

 

cind iti pui problema "pot sa cresc un copil" dpdv financiar, logic ar fi sa te gindesti la costuri suplimentare cu laptele praf (daca nu vei putea alapta), pampers, haine( costa !! ), lucruri pt igiena bebelusului, in principiu cheltuieli suplimentare lunare.

patut, carucior, mergator, jucarii, sunt chestii ocazionale .

 

cand o incepe sa se tavaleasca pe jos si sa tipe in gura mare ca " am nevoie de masinuta aiaaaaaa!".............

copii inventeaza nevoile lor, nu ceea ce credem noi ca au nevoie.

 

nu exista, se tavalesc din cauza parintilor.

daca au fost refuzati de fiecare data si dusi cu presul.

chestie de educatie si nevoia de atentie .

parintii nu sunt consecventi si nu sunt fermi cu regulile impuse.

 

eu am doi copii, ai mei nu s-au tavalit niciodata.

dar cind am spus da, e da, si cind ceva era nu, apai nu se negociaza.

n-a fost nevoie sa se tavaleasca, pt ca stiau ca atunci cind se poate le iau si vor primi.

dar si increderea se sadeste...trebuie sa te tii de cuvint.

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inca sunt in tratative de scoatere din cap a tavalirii.

o singura data mi-a prezentat un spectacol artistic. frumos, cu bataturi in asfalt, cu lacrimi zburand in toate directiile, maini fluturate ca o flamura la venirea presedintelui. inca putin si cauta trotoarul mai curat, sa se tavaleasca da' sa nu-si murdareasca hainutele. ca nu suporta.

in secunda doi zburam de manunta inapoi spre casa si cu un reportoriu din partea mea ce includea originile lui si ale parintilor lui.

ca o divagatie. motivul: vroia sa-i iau ceva de-ale gurii da' de la magazinul de la care vroia el.

a doua oara i-a strapuns sufletul bunicii, care-i o miloassa si o sufletista, de era sa faca saracuta stop incalificabil de inima.

atunci, a intervenit discutia ca intre tata si copil. doua palme la fund si zicala: daca mai faci, jar mananci. plus ca esti pedepsit trei zile de la calculator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de incercat incearca ca sunt smecheri.

pe la 3-4 ani e virsta critica la datul cu fundul de pamint.

daca vede ca nu-i merge, se potoleste.

 

daca in familie unul din parinte cedeaza si altul nu, va continua sa santajeze.

la fel daca bunicii ii cauta in coarne.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce unu si nu doi ... copiii  :o:  si dupa ce au terminat facultatile ca si ai mei, cateva fiecare!!! 

Includem si banii de nunti si alte evenimente de la Graduations sa fie suma mai rotunda???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amazon.com : Fisher-Price 4-in-1 Step 'n Play Piano : Baby

Fisher-Price 4-in-1 Step 'n Play Piano

 
  • 513-fOj2g8L._SS40_.jpg
  • 51gWr1lxU6L._SS40_.jpg
  • 51JiCJgn2eL._SS40_.jpg
  • 51Cn1DJ3W%2BL._SS40_.jpg
  • 51O01KGx7UL._SS40_.jpg
  • 510GqHTFN5L._SS40_.jpg
  • 513+Ejgr9rL.SS40_BG85,85,85_BR-120_PKdp-play-icon-overlay__.jpgVIDEOFisher-Price 4-in-1 Step 'n Play Piano
  •  
Click image to open expanded view
Asta e o statie pentru un bebelus sa descopere LUMEA.  In colacul cu note muziale se adeaza copilul, cu picioarele atinge pe jos si se plimba ca aluneca pe sine intre cele 2 brate albe margatorul iar dungile pe jos sint note muzicale, chestia de la un capat alb este microfon verde cu un minge rosu pe fir alb, toate alea scot sunete si copilul danseaza sau se plimba.   Nepotul are un scaun de DJ din asta dar bateria va costa cat o masina mare pana se va lasa de jucaria asta!   Platforma este un plastic.moale.  
Cu baterie, depaseste suta de dolari.   Un camion se poate umple cu jucariile de copil de 8 luni impliniti cu toate alea de la nastere.  
 
 
 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

The Queen Elizabeth II Barbie doll will be available for purchase starting April 21, the queen's 96th birthday. (Photo: Barbie)

"The Queen Elizabeth II Barbie doll will be available beginning Apr. 21, 2022 at Amazon, Walmart, Target and Mattel for a suggested retail price of $75."

Papusa asta deloc nu este ieftin si nu arata ca o jucarie, doar ceva de pus in vitrina sa treaca anii, si sa-i creasca valoarea ca a fost odata cu 100 de ani in urma o regina ... care a domnit 70 de ani.    Va fi bataie pe marfa asta de azi si pana traieste, ca sa aibe ce sa-i lase mostenire nepotilor.  Se vor gasi peste tot si papusi false si ieftine ca si alte obiecte scumpe si originale la moda: - posete, pantofi, rochii, ceasuri, ochelari, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.beol.hu/helyi-kozelet/2022/05/gyermekek-kacagasatol-volt-hangos-a-lencsesi

*S-a organizat in Ungaria diferite distractii pentru copiii pentru a celebra 1 Iunie, sa nu fie mare inghesuiala, precis, sau ca a fost vreme mai buna ieri, unde au avut parte de multe bucurii cei mici.   Nici o tara din Europa Unita nu ajuta familiile cu copiii cu achitarea intretinerii locuintei ca preturile cresc afara din proportii normale, fara o justificare.  Ungaria este singura din pacate unde "viata copiilor conteaza" si pune mare accent pe viitor!!!   Multe familii din State s-au dus inapoi sa-si creasca copiii desi s-au nascut in Amerika, pot reveni cand vor mai incolo in viata.

S-au reciclat si cartile de acasa de pe rafturi, au fost si oferite gratuit pentru publicul prezent si interesat in citit pe anumite mese.   Foarte frumoasa actiune si educativa.  

Clatite si sucuri gratuite s-a mai oferit la copiii, imi place si poza cu covrigul urias.   Teatru de papusi si alte distractii au complectat ziua lor.

BEOL - Gyermekek kacagásától volt hangos a Lencsési

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O mamă a trei copii susține că fiii si fiica ei au fost arși, în timp ce propriile mâini au fost transformate într-un roz cu aspect de somon, după ce a folosit o sticlă de cremă de soare marca Asda în vacanța lor în străinătate.

Copiii la plaja ... sau de tinut in soare este o actiune criminala!!!   Ei nu au pielea de adult deja antrenat la de toate si ungerea cu o grasime facut pentru Manchester unde nu prea este caldut macar, nu le apara de soarele din insula spaniola unde ARDE soarele puternic.   Copiii mici din zone reci n-au nevoie de asa ceva ca nu se vor face mai sanatosi sau celebri, insa au murit de soare in acele insule de mame destepte maritate cu fotbalisti care au confundat bebelusul cu friptura din cuptor.    Intorceau pe o parte si pe alta fara sa-si dea seama ca sint morti deja de arsuri pe corp ca erau goi tinuti special sa se bronzeze in soarele puternic.   

Cremele se cumpara acolo unde mergi, care-s facuti pentru zona respectiva nu pentru Polul Nord ca si acolo bate Soarele zi si noapte.    Cele facute in Romania nu merg pentru Arizona unde sint peste 45*C zilnic vara dar si noaptea doar cu vreo 5 grade este mai putin.    Aici nu se grabesc mamele cu copiii la mari si oceane in vacante cu copiii mici!!!   

Ar trebui la mame din astea sa le faca tratament in soare  sa se arda ca soricu' sa nu uite ca Soarele nu este un astru doar de fitze, ci foarte periculoasa!!!

https://evz.ro/o-femeie-face-acuzatii-grave-copiii-sai-au-suferit-arsuri-dupa-ce-au-folosit-o-crema-de-soare.html

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×