Sari la conținut
Forum Roportal
Ma

Vulnerabilitatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Astazi am urmarit destul de putin dintr-un film , dar ceea ce mi-a ramas in minte este modul in care un profesor universitar da vina pe vulnerabilitate , pentru ca s-a culcat cu o studenta .

Intrebarea acestui topic este . Cum vedeti voi vulnerabilitatea , este doar o caracteristica feminina , sau nici pe barbati nu-i ocoleste ? Exista vreo modalitate de a remedia aceasta problema ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Barbatii sunt si ei vulnerabili in egala masura cu femeile.

Si nu vad de ce am remedia aceasta problema.Iti dai seama cat de plictisitoare ar fi viata fara aceasta vulnerabilitate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clar , hai sa ne gandim ca ar fi doar putin mai frumoasa viata daca nu am avea puncte sensibile .

Oricum , parerea mea este ca un barbat are un mod mai special de a-si arata vulnerabilitatea si stie sa o faca atunci cand are mai mult de castigat .

Femeile pe de alta parte sunt atat de slabe in vulnerabilitatea lor , incat dau "liber " la tot felul de "hiene " sentimentale .

Eu cel putin asa vad situatia . Poate ma insel .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi gandeste-te putin mai bine:esti sigur ca am fi fericiti fara vulnerabilitate?! Oare nu asta ne face umani, adica,nu stiu..mie nu cred ca mi-ar place sa fiu de fier,imuna la ce se intampla in jurul meu ,de neclintit .Eu sunt cat se poate de vulnerabila,mereu..si imi place asa cum sunt..prefer sa fiu asa decat sa fiu nepasatoare, dura ,etc.

Tu chiar crezi ca acei oameni care par de neinvins(psihic vorbind),care lasa impresia ca nimeni si nimic nu-i poate afecta ,sunt fericiti?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clar , consider ca vulnerabilitatea nu este unul si acelasi lucru cu sensibilitatea , de aceea am copiat din dex : " VULNER

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vulnerabilitatea este modul prin care lasam scutul si ne lasam raniti de cei carora le permitem acest lucru .

Nu lasam nici un scut. Este vorba strict de punctele slabe,pe care unii pur si simplu nu le pot controla.Sau crezi ca suntem vulnerabili pentru ca ne dorim?

Crezi ca mereu ne lasam raniti? Nu. Iti zic eu. Este o chestiune incontrolabila.

Vulnerabilitate=slabiciune.

Unii sunt mai slabi ca altii,si nu-si doresc!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu lasam nici un scut. Este vorba strict de punctele slabe,pe care unii pur si simplu nu le pot controla.Sau crezi ca suntem vulnerabili pentru ca ne dorim?

Crezi ca mereu ne lasam raniti? Nu. Iti zic eu. Este o chestiune incontrolabila.

Vulnerabilitate=slabiciune.

Unii sunt mai slabi ca altii,si nu-si doresc!!!

 

Sunt de acord ca nu ne dorim asta , dar din pacate unii sunt mai vulnerabili decat altii , asta intr-o oarecare masura si datorita educatiei primite .

Da cei vulnerabili vor fi mereu asa pana nu-si acopera vulnerabilitatea cu o masca , nelasand vederii celor care stiu sa profite nimic din ceea ce ar putea da de inteles ca sunt puncte slabe .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de acord ca nu ne dorim asta , dar din pacate unii sunt mai vulnerabili decat altii , asta intr-o oarecare masura si datorita educatiei primite .

Da cei vulnerabili vor fi mereu asa pana nu-si acopera vulnerabilitatea cu o masca , nelasand vederii celor care stiu sa profite nimic din ceea ce ar putea da de inteles ca sunt puncte slabe .

Intr-adevar,un factor important este si educatia,la fel cum e si mediul in care traim. Cand iesim in lume,dam de alti "pereti".Si asta provoaca reactii mai mult sau mai putin vulnerabile.

Problema la cei vulnerabili este ca nici macar nu sunt in stare sa acopere asta cu o masca,sunt pur si simplu prea slabi,prea 'loviti'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-adevar,un factor important este si educatia,la fel cum e si mediul in care traim. Cand iesim in lume,dam de alti "pereti".Si asta provoaca reactii mai mult sau mai putin vulnerabile.

Problema la cei vulnerabili este ca nici macar nu sunt in stare sa acopere asta cu o masca,sunt pur si simplu prea slabi,prea 'loviti'.

Prea loviti , nu , prea slabi , da .

Insa iti spun eu ca dupa lovituri succesive si cu un picut de inteligenta , chiar daca nu acesta le este felul , invata sa afiseze masti de ajungi la un moment dat sa te-ntrebi , daca ai cunoscut omul din spatele mastii .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prea loviti , nu , prea slabi , da .

Insa iti spun eu ca dupa lovituri succesive si cu un picut de inteligenta , chiar daca nu acesta le este felul , invata sa afiseze masti de ajungi la un moment dat sa te-ntrebi , daca ai cunoscut omul din spatele mastii .

Sunt si slabi. Masca nu le foloseste decat pentru scurt timp,pentru ca nu stiu sa o exploateze la maxim. Esueaza,cedeaza slabiciunilor.

Loviturile succesive nu declanseaza decat un nou 'val' de slabiciuni care ies la iveala cand se asteapta mai putin,nici pe departe nu ii transforma in oameni puternici capabili sa se ascunda in spatele unei masti.

Cand traiesti intr-un mediu in care ti-au fost mereu date palme peste bot (scuza-mi limbajul,dar incerc sa iti conturez un cadru dur) nu ai cum sa devii prea puternic in timp. Chiar daca te ridici,chiar daca constinetizezi,evoluezi,nu poti fi la nivelul unuia care toata viata a trait fiind invatat cu 'puterea' in maini. Just think about it.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×