Sari la conținut
Forum Roportal
Memmem

Punerea sub interdictie judecatoreasca a unei persoane cu handicap psihic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tata este diagnosticat cu Alzheimer.De la expertiza medicala am fost trimisa cu dosarul la procuratura pentru obtinerea actului de punere sub interdictie.Va rog sa imi transmiteti

 

-in ce situatii exacte de viata se apeleaza la aceasta calitate a persoanei care il detine;

-care sint categoriile de persoane care il pot obtine si care nu;

-aceasta faza este indispensabila in demersul de obtinere a dreptului de asistent personal?

-care este costul unui avocat,ales din oficiu de judecatorie,pentru obtinerea acestui act?

 

Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tata este diagnosticat cu Alzheimer.De la expertiza medicala am fost trimisa cu dosarul la procuratura pentru obtinerea actului de punere sub interdictie.Va rog sa imi transmiteti

 

-in ce situatii exacte de viata se apeleaza la aceasta calitate a persoanei care il detine;

-care sint categoriile de persoane care il pot obtine si care nu;

-aceasta faza este indispensabila in demersul de obtinere a dreptului de asistent personal?

-care este costul unui avocat,ales din oficiu de judecatorie,pentru obtinerea acestui act?

 

Va multumesc

 

 

Punerea sub interdictie se face doar in cazul in care persoana pusa sub interdictie nu este capabila sa se ingrijeasca singura de interesele proprii, datorita lipsei de discernamant ....... caz in care se numeste un tutore.

Nu este legat de statutul de asistent personal ... acest drept il au persoanele incadrate in gradul 1 de handicap ..... ori nici pe departe aceste persoane nu sunt toate puse sub interdictie (ex nevazatori)

cererea de punere sub interdictie este lipsita de taxa de timbru judiciar iar avocatul din oficiu .... este din oficiu ... adica teoretic statul suporta costurile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×