Sari la conținut
Forum Roportal
Iris00

Romani in Iordania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

HELLO!

Mai intra careva pe forumul asta :ok:

 

Si eu sunt proaspat in iordania sunt-jumi juma, asa ca am mai fost des aici dar acum stau 3-4 ani pe aici :pash:, cunosc multe cam tot despre cultura iordaniana si despre toate zonele cu mentalitati mai putin sau mai mult conservatoare.... Sunt bine informat ca fac parte dintr-o familie cam foarte cunoscuta in Iordania... :wub:

chiar m-ar incanta sa cunosc romani mai tineri... indif de gen... 8) M/F ... sa mai deschidem povesti nemuritoare

apropo: Am 24 de ani.. si studiez acum in Iordania...

 

In fine mai multe putem vb si pe Yahoo messenger.... deci romani romance prin iordania :o: ??

nu prea dau detalii pe

astept ;) :P

 

Salut,

 

Eu stau in iordania, m-am mutat acum 1 luna ... sincer mi-ar prinde bine cineva cu care sa mai schimb 2 vb. in romana.

 

HEY daca mai intri pe forum trimite un mesaj :P

sau ceva ... daca esti prin iordania poate ne si vdm la o poveste... un pahar de vorba =P~

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in domeniul economic si vreau sa fac si eu un studiu de caz. Am citit ca bancile romane au facut un acord cu cele iordane, sa coopereze mai usor. Pe tine, ca om in rand cu lumea, te avantajeaza cu ceva chestia asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt in domeniul economic si vreau sa fac si eu un studiu de caz. Am citit ca bancile romane au facut un acord cu cele iordane, sa coopereze mai usor. Pe tine, ca om in rand cu lumea, te avantajeaza cu ceva chestia asta?

 

 

mail:

 

yosef_h_k@yahoo.com

 

e valabil si pt yahoo messenger

putem povesti mai amanuntit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:blink: buna prieteni :drunk: bubu8 intardevar cris cri are dreptate in iordania e bine dar asculta sfatul ei pentru ca aici o femeie nu ese in oras decait o data pe saptamina si atunci doar daca sotul ei o scoate in oras la cumparaturi sau cineva din familia lui (eu as descrie viata unei femei ca intro inchisoare cu mai multi paznici )sami fie iertate cuvintele daca il iubesti cu adevarat atunci merita sa te sacrifici in numele iubirii :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:blink: buna prieteni :drunk: bubu8 intardevar cris cri are dreptate in iordania e bine dar asculta sfatul ei pentru ca aici o femeie nu ese in oras decait o data pe saptamina si atunci doar daca sotul ei o scoate in oras la cumparaturi sau cineva din familia lui (eu as descrie viata unei femei ca intro inchisoare cu mai multi paznici )sami fie iertate cuvintele daca il iubesti cu adevarat atunci merita sa te sacrifici in numele iubirii :cheer:

 

Dupa cum scrii, foarte bine ca te scoate o data pe saptamana si atunci insotita,ca ai toate sansele sa te ratacesti ...

Insa ,nu generaliza.

Unele femei ,nu toate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor. Locuiesc in Iordania de aproape 2 ani,sunt casatorita aici cu un iordanian pe care l-am cunoscut in facultate. Eu sunt din Republica Moldova,am facut medicina acolo. Acuma in vara am examen de echivalare a diplomei aici in Iordania. Sotul meu a luat deja acel examen si acuma se gandeste la rezidentiat. Tare mi-ar placea sa cunosc romani si romance care stau in Iordania si m-am gandit ca poate prin intermediul acestui forum as putea sa-mi fac prieteni noi pentru ca de 2 ani nu am reushit acest lucru. Eu locuiesc in Madaba,un orashel mic aproape de Amman (cam la 35 km distanta), Daca e vreo romanca in Madaba ,rog sa se ridice in picioare ;)

 

 

P.S. Apropo de vize pentru Iordania.....sora mea e cetatean roman si locuieste in Brasov,tare mi-ash dori sa ma viziteze in Iordania, care e procedura cu acordarea vizei pentru romani?. E adevarat ca le deschide viza automat in aeroport la prezentarea invitatiei din Iordania?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna cris .

la mine situatia e in felul urmator: el vrea sa vina aici, adica vrea sa locuim unde vreau eu, este dispus sa locuim aici, in romania. Insa nu stiu exact ce sa zic pt ca el a fost destul de insistent , adica de cand ne-am cunoscut imi tot zice sa ii trimit invitatie sa vina pt ca el vrea sa fie cu mine. Mi se pare putin ciudat, in sensul ca el s-a indragostit f repede, asa zice el, insa eu nu stiu daca e adevarat ce zice. El a fost destul de deschis , mi-a aratat toata familia, nu stiu.... sunt putin suspicioasa.

 

cum se numeste tipul?

 

Cine stie peste ce magar de om nenorocit a dat. In islam nu e permisa convertirea fortata. Daca femeia este crestina sau evreica are voie sa-si pastreze religia ei. Daca are orice alta religie (hinduism,budism),barbatul poate sa-i sugereze sa se converteasca iar daca ea nu vrea atunci nu o va lua de sotie.Dar cu forta nu. Bineinteles ca unii magari de barbati nu respecta regula asta.Rusine lor.Dar intr-un fel e si vina ei.Daca a vazut ca el o preseaza sa treaca la islam de ce s-a mai maritat cu el? Ar fi trebuit sa-si dea seama imediat cu ce fel de om are deaface.Iar daca a presat-o dupa casatorie,trebuia ea sa mearga la un imam si sa spuna ca sotul ei o obliga la convertire. Un imam nici nu va accepta Sahada spusa cu forta.Convertirea nu e valida.

In ceea ce priveste faptul ca femeia respectiva "a scapat doar cu rochia de pe ea" nici asta nu e corect,conform regulilor islamice in legatura cu casatoria. Barbatul e obigat sa-i dea femeii "maher" (un cadou in bani,proprietate sau aur) inainte de nunta.Fara acest maher casatoria nu poate avea loc. Acest cadou apartine in intregime femeii chiar si dupa divort sau separare. Probabil ca ea nu o fi stiut chestiile astea si a ramas fraierita.Sunt multe chestii care pot fi trecute ca clauze in contractul de casatorie si care o vor avantaja pe femeie.Dar astea trebuie stiute.Se vede ca nu s-a informat deloc.

In legatura cu copii,dupa legea sharia,ei ramin la tata,dar in ziua de azi multe tari arabe urmeaza si legi seculare care dau mamei dreptul la custodie.Trebuia sa se informeze.

In incheiere,e clar ca nu prea a stiut cu cine se leaga la cap. Ala nici macar nu e musulman adevarat.Daca ar fi fost nu ar fi facut asa ceva.

 

este adevarat ca in iordania este interzis sa ai mai multe neveste?harem?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu stau in iordania, m-am mutat acum 1 luna ... sincer mi-ar prinde bine cineva cu care sa mai schimb 2 vb. in romana.

 

 

 

Salut

si eu am venit de 2 luni aici daca vrei sa vb uite id-ul meu de messenger fady_strike@yahoo.com :)

Editat de Fady_Strike

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

HELLO!

Mai intra careva pe forumul asta :ok:

 

Si eu sunt proaspat in iordania sunt-jumi juma, asa ca am mai fost des aici dar acum stau 3-4 ani pe aici :pash:, cunosc multe cam tot despre cultura iordaniana si despre toate zonele cu mentalitati mai putin sau mai mult conservatoare.... Sunt bine informat ca fac parte dintr-o familie cam foarte cunoscuta in Iordania... :wub:

chiar m-ar incanta sa cunosc romani mai tineri... indif de gen... 8) M/F ... sa mai deschidem povesti nemuritoare

apropo: Am 24 de ani.. si studiez acum in Iordania...

 

In fine mai multe putem vb si pe Yahoo messenger.... deci romani romance prin iordania :o: ??

nu prea dau detalii pe

astept ;) :P

 

 

 

HEY daca mai intri pe forum trimite un mesaj :P

sau ceva ... daca esti prin iordania poate ne si vdm la o poveste... un pahar de vorba =P~

 

HELLO!

Mai intra careva pe forumul asta :ok:

 

Si eu sunt proaspat in iordania sunt-jumi juma, asa ca am mai fost des aici dar acum stau 3-4 ani pe aici :pash:, cunosc multe cam tot despre cultura iordaniana si despre toate zonele cu mentalitati mai putin sau mai mult conservatoare.... Sunt bine informat ca fac parte dintr-o familie cam foarte cunoscuta in Iordania... :wub:

chiar m-ar incanta sa cunosc romani mai tineri... indif de gen... 8) M/F ... sa mai deschidem povesti nemuritoare

apropo: Am 24 de ani.. si studiez acum in Iordania...

 

In fine mai multe putem vb si pe Yahoo messenger.... deci romani romance prin iordania :o: ??

nu prea dau detalii pe

astept ;) :P

 

 

 

HEY daca mai intri pe forum trimite un mesaj :P

sau ceva ... daca esti prin iordania poate ne si vdm la o poveste... un pahar de vorba =P~

buna cine vrea sa vb si cu mine innebunesc aici!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×