Sari la conținut
Forum Roportal
Iris00

Romani in Iordania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna IRISoo,sunt noua pe acest forum,sunt casatorita de 3 ani cu un iordanian,avem o fetita de 1 an jumate

Am locuit 2 ani si jumatate in Olanda ,iar de 7 luni locuim in Iordania,mai precis in IRBID

Tu ce faci?locuiesti in Iordania?sunt foarte multe romance aici,dar eu personal cunosc numai 2 pedoamne

astept vesti de la tine

numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am stat 4 ani in iordania dupa care am iesit dar fara sa ma intorc in romania

 

caut o fata de la noi (din cluj)se numeste CRINA stii ceva despre ea?(din greseala?)

 

m-as bucura sa dau de ea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor. Eu vorbesc de ceva vreme cu un baiat din Iordania si as vrea sa aflu mai multe informatii si de la voi.Eu tin foarte mult la el, dar as vrea sa aflu si de la voi , cele care locuiti acolo , mai multe informatii.Va multumesc mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor

Nu am mai intrat demult pe acest site si nu prea mai siu ce s-a mai vb ,

de curand am fost in vacanta intru-un oras aici din ,Iordania care se numeste Aqaba

Acolo am intalnit o romanca intr-un mol si am intrat in vorba cu ea,am stat la o cafea',si mi a zi zis ca e din cluj

dar o cheama Cristina

si mi a mai zis ca la ea ina oras sunt foarte multe fete din Cluj

 

daca o sa am ocazia sa ma intalnesc cu ea ,o sa o intreb despre fata pe care tu o cauti ,,CrinA,,

STII

cumva si numele de familie?

 

 

 

Buna oana,sunt foarte multe lucruri de spus despre oamenii de aci,despre cultura lor,obiceiuri si asa mai departe

trebuie sa te intereseszi f bine iainte de a lua o decizie

eu despre mine pot spune ca sunt un caz fericit in comparatie cu alttii

trebuie sa te interesezi din ce familie e,cu cine locuieste

unde locuieste?la tara sau la oras?

de ex daca locuiesti la tara ,nu poti sa iesi singura din casa ,doar insotita de sot sau de o alta persoana,

se considera o rusine sa iesi singura din casa

pe cand la oras nu au aceasta mentalitate

 

eu am noroc ca nu locuiesc cu ai lui la un loc si nici la tara,locuim in oras

ai grija daca te duci sa vizitezi Iordania,ai grija cum te imbraci,pt ca ei au o parere proasta despre noi felul in care ne imbracam,

incerca daca e vara sa porti bluzite cu maneca trei sferturi ,nu prea decoltate si nici prea scurte,sa nu se vada buricul si spatele,

fuste lungi sau pantaloni,astea daca vrei ca ai lui sa te placa

eu am avut ceva probl cu imbracatul cand am venit aici'

nu stiu da gandeste-te bine inainte de a face pasuldaca il vei face

sunt un pic dificili arabii in general

daca poti sa il modelezi un pic e bine

si religia e o poblema

cred ca stii

copii se nasc musulmani

eu cu greu am botezat fetita mea

dar ai lui nu stiu'

sunt multe de spus

ti am dat asa cateva ex

mai vb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna cris .

la mine situatia e in felul urmator: el vrea sa vina aici, adica vrea sa locuim unde vreau eu, este dispus sa locuim aici, in romania. Insa nu stiu exact ce sa zic pt ca el a fost destul de insistent , adica de cand ne-am cunoscut imi tot zice sa ii trimit invitatie sa vina pt ca el vrea sa fie cu mine. Mi se pare putin ciudat, in sensul ca el s-a indragostit f repede, asa zice el, insa eu nu stiu daca e adevarat ce zice. El a fost destul de deschis , mi-a aratat toata familia, nu stiu.... sunt putin suspicioasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna cris .

la mine situatia e in felul urmator: el vrea sa vina aici, adica vrea sa locuim unde vreau eu, este dispus sa locuim aici, in romania. Insa nu stiu exact ce sa zic pt ca el a fost destul de insistent , adica de cand ne-am cunoscut imi tot zice sa ii trimit invitatie sa vina pt ca el vrea sa fie cu mine. Mi se pare putin ciudat, in sensul ca el s-a indragostit f repede, asa zice el, insa eu nu stiu daca e adevarat ce zice. El a fost destul de deschis , mi-a aratat toata familia, nu stiu.... sunt putin suspicioasa.

 

nu te juca,ca e alta cultura,si nu una tocmai toleranta.Aici nu vorbim de italieni sau francezi.Eu as paria baiatu' vrea sa obtina un pasaport UE.Ca intre timp a devenit valoros pasaportul romanesc.. Asta e .Parerea mea e ca iei teapa.Dar faci ce vrei cu tine.Ma rog,eu nu m-as baga,ca trombonisti gasesti si aici.Pe tine nu te-a invatat mamica ca nu tot ce zoara se mananca? La mine in oras e una care a fost maritata in Iordania.A presat-o sa treaca la islam,a scapat doar cu rochia de pe ea de acolo,copilul i-a ramas.Si,bineinteles,a ramas aici cu un...hm,anume renume.A si plecat in alt oras,de altfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu te juca,ca e alta cultura,si nu una tocmai toleranta.Aici nu vorbim de italieni sau francezi.Eu as paria baiatu' vrea sa obtina un pasaport UE.Ca intre timp a devenit valoros pasaportul romanesc.. Asta e .Parerea mea e ca iei teapa.Dar faci ce vrei cu tine.Ma rog,eu nu m-as baga,ca trombonisti gasesti si aici.Pe tine nu te-a invatat mamica ca nu tot ce zoara se mananca? La mine in oras e una care a fost maritata in Iordania.A presat-o sa treaca la islam,a scapat doar cu rochia de pe ea de acolo,copilul i-a ramas.Si,bineinteles,a ramas aici cu un...hm,anume renume.A si plecat in alt oras,de altfel.

 

Cine stie peste ce magar de om nenorocit a dat. In islam nu e permisa convertirea fortata. Daca femeia este crestina sau evreica are voie sa-si pastreze religia ei. Daca are orice alta religie (hinduism,budism),barbatul poate sa-i sugereze sa se converteasca iar daca ea nu vrea atunci nu o va lua de sotie.Dar cu forta nu. Bineinteles ca unii magari de barbati nu respecta regula asta.Rusine lor.Dar intr-un fel e si vina ei.Daca a vazut ca el o preseaza sa treaca la islam de ce s-a mai maritat cu el? Ar fi trebuit sa-si dea seama imediat cu ce fel de om are deaface.Iar daca a presat-o dupa casatorie,trebuia ea sa mearga la un imam si sa spuna ca sotul ei o obliga la convertire. Un imam nici nu va accepta Sahada spusa cu forta.Convertirea nu e valida.

In ceea ce priveste faptul ca femeia respectiva "a scapat doar cu rochia de pe ea" nici asta nu e corect,conform regulilor islamice in legatura cu casatoria. Barbatul e obigat sa-i dea femeii "maher" (un cadou in bani,proprietate sau aur) inainte de nunta.Fara acest maher casatoria nu poate avea loc. Acest cadou apartine in intregime femeii chiar si dupa divort sau separare. Probabil ca ea nu o fi stiut chestiile astea si a ramas fraierita.Sunt multe chestii care pot fi trecute ca clauze in contractul de casatorie si care o vor avantaja pe femeie.Dar astea trebuie stiute.Se vede ca nu s-a informat deloc.

In legatura cu copii,dupa legea sharia,ei ramin la tata,dar in ziua de azi multe tari arabe urmeaza si legi seculare care dau mamei dreptul la custodie.Trebuia sa se informeze.

In incheiere,e clar ca nu prea a stiut cu cine se leaga la cap. Ala nici macar nu e musulman adevarat.Daca ar fi fost nu ar fi facut asa ceva.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil ca ea nu o fi stiut chestiile astea si a ramas fraierita.

 

 

Sigur, musulmanii sunt barbati draguti in general dar fraierii mereu uita sa se informeze inainte de a avea de a face cu ei.

 

Pe vremea lui Ceausescu studentele rom

Editat de Grafo_Maniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×