Sari la conținut
Forum Roportal
Iris00

Romani in Iordania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mai e valabila practica asta si pt alte state sau numai pt moldoveni e?

 

 

Nici in State nu se practica multi documentatia, practic e impotriva ta la un moment dat dubla cetatenie. Multi din Romania si-au facut dosare de pensii pentru acea suma de $100 sau mai putin insa a trebuit si cetatenie pentru acest lux care a fost raportat si acum la pensionare din suma locala s-au mai taiat din bani la acele persoane, bani de care duc lipsa, ca se considera pensia straina!!! Pe langa asta, daca ti se intimpla ceva undeva, nu te scoate nimeni din necaz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, pana la vara ma mai gandesc:)..dar cred ca plec:d....unica ca biletul e destul de costisitor:D....dar nu ma mai priveste pe mine asa. In privinta dublei cetatenii poate pentru cineva nu e buna dubla cetatenie....dar mie cetatenia romana mi-a deschis drumul in europa...adica pana acum trebuia sa fac fel de fel de vize care sunt destul de costisitoare:)..acuma e deajuns pasaportul:)....

 

Oricum multumesc la toti pentru ajutorul acordat:).....acuma ramane sa ma decid eu:)...dar cred ca merita:d...macar tara de vazut din cate stiu e destul de frumoasa:d

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu o las balta! ori eu sunt prost informata stiind ca numai tara de NASTERE elibereaza certificat de NASTERE, ori tu esti putin confuz.

Ce ştii tu e teorie. În practică, graniţele statelor europene s-au tot modificat din 1940 încoace, iar diverse state îşi recuperează cetăţenii (sau pe urmaşii acestora) care s-au trezit cetăţeni ai altor state fără să-i întrebe nimeni.

 

În România, un certificat de naştere nu e un extras din registrul parohiei, ca în Anglia. E un act pe care orice cetăţean român trebuie să-l prezinte în diverse situaţii, aşa că îi este eliberat la cerere. La "locul naşterii", se specifică localitatea şi ţara unde s-a născut, dar certificatul i se eliberează de către Registrul Stării Civile sau cum s-o mai fi chemând acum.

 

Nu exista asa ceva. Nu elibereaza nimeni certificat de nastere, unei persoane care nu s-a nascut in tara respectiva.

Nu-ţi mai da cu părerea aiurea. Am văzut personal certificat de naştere românesc, eliberat înainte de 1989, pe care scria "locul naşterii - Orhei, URSS". Şi astăzi e la fel, România îţi eliberează certificat de naştere dacă eşti cetăţean român. Indiferent de ţara unde te-ai născut.

 

In privinta pasaportului iordanian, e tiparit nu scris cu mana:D:D:D:D.....dar e cam de proasta calitate si in loc de Moldova scrie Maldive, dar alta e intrebarea daca taicmeo nu are acolo in iordania nici un document de al meu, imi spune cineva cum o reusit naibi sa-mi faca pasaport doar cu o poza(in care am iesit naspa)si gata, nimic mai mult?

În locul tău, nu aş prezenta paşaportul acela iordanian nicăieri :P

 

De când scrie "Uniunea Europeană" pe el, e foarte bun paşaportul românesc :o:

Editat de harald
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Nu-ţi mai da cu părerea aiurea. Am văzut personal certificat de naştere românesc, eliberat înainte de 1989, pe care scria "locul naşterii - Orhei, URSS". Şi astăzi e la fel, România îţi eliberează certificat de naştere dacă eşti cetăţean român. Indiferent de ţara unde te-ai născut.

 

Orhei (Orgheev) e in Republica Moldova, ce a facut parte din blocul sovietic. Ca a trait dupa 1991 in Romania si a preferat limba romana in loc de limba rusa, a fost alegerea dansului/dansei.

Saptamana trecuta la servici am intalnit un caz similar.

 

Chiar mi-a explicat nepotul dansei ca cei care voiau sa devina cetateni romani, li se garanta si certificat de nastere fabricat in Romania. Pe-atunci inca se mai cautau metode de unificare a Basarabiei cu Romania, asta fiind una dintre ele.

 

Insa tara unde s-a nascut va ramane mereu U.R.S.S.

Editat de Olivier Dzidzi
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara tuturor, vreau sa scriu pentru am mai impartasi din experiente. Poate ajuta pe cineva, sper sa nu enerveze pe nimeni. Am fost in Iordania, totul a fost ok referitor la intrarea in tara. Am mers cu pasaportul roman si mi-au pus visa. 20 de dinari si totul s-a rezolvat. Referitor la pasaportul iordanian nici nu l-am luat cu mine si nici nu mi-a trebuit. 

O seara placuta tuturor, daca cineva are nevoie de informatii adaugatoare contactati-ma pe mail: el-aasi@mail.ru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna doamnelor!Este cineva pe forum care locuieste in Irbid?casatorita in Iordania?

as dori sa discutam in privat daca se poate.multumesc!

Luna viitoare voi fi in Iordania...mai precis in Irbid.e cineva care locuieste acolo si ar fi ok sa ne intalnim la o cafea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×