Sari la conținut
Forum Roportal
elle.elle

Atacarea Muntilor Fagaras dinspre sud

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ziua buna!

 

Am si eu o mica intrebare. Intentionez sa merg in Fagaras dinspre Curtea de Arges dar nu stiu daca am legaturi pana la Cabana Balea pe Transfagarasean. Am cautat pe net, am intrebat la autogara dar nimeni nimic. Are cineva mai multe detalii, pls?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ziua buna!

 

Am si eu o mica intrebare. Intentionez sa merg in Fagaras dinspre Curtea de Arges dar nu stiu daca am legaturi pana la Cabana Balea pe Transfagarasean. Am cautat pe net, am intrebat la autogara dar nimeni nimic. Are cineva mai multe detalii, pls?

 

Va trebui sa faci stop-ul, si poate te ia o masina. In weekend sunt destule masini care urca la Balea. Nu stiu de vreo cursa care sa mearga la Balea.

 

Suna haios titlul topicului. Ma asteptam sa fie ceva la fel de extrem ca un "atac" asupra peretelui Eiger-ului, pe o ruta noua ;) Cred ca voi ataca si eu Bucurestiul in weekend, tot cu masina, dar dinspre nord :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atacarea va avea loc in cursul saptamanii ==> turism ~0

Eu voiam un mijloc de transport sa ma duca pana la Vidraru ca de acolo as merge si pe jos. Ai ideea cat as face pe jos de la Vidraru pana la Cabana Balea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, mult. De la coada lacului (adica limita nordica, dinspre Balea), sunt vreo 30 de km pe sosea pana la Balea. Pe care poti sa-i reduci daca "tai" serpentinele, insa luand in considerare diferenta de altitudine... e un efort considerabil. Habar nu am in ce categorie de turist (turista?) te incadrezi, dar as spune ca e un drum de 8-12 ore de mers efectiv.

 

Daca esti un montaniard cu experienta, si conditie fizica foarte buna, incearca sa ajungi la 5 dimineata la coada lacului, si ia pieptis muntele Ciocanu (pe dreapta vaii), trecand peste varful Museteica si ajungand in saua Caprei. Asta chiar e un "atac" :flowers: E unul din cele mai frumoase (si dificile) trasee din Carpatii Romanesti :good: Dar asta doar in conditiile mentionate mai sus, traseul e epuizant si expus pe alocuri.

 

Daca nu discutam de aventuri extreme, sa te intreb altceva. De ce vrei sa urci pe jos de la Vidraru? Traseul e obositor, si nu stiu sincer daca merita... peisajul e frumos, dar nu in comparatie cu alte trasee pe care le-ai putea face. Nu stiu cat vrei sa stai la Balea, dar mult mai interesant ar fi sa urci la Balea cu masina, si sa urci in saua Caprei, ba chiar pe Vanatarea lui Buteanu, daca ai timp. Sau daca stai mai multe zile, sa faci o portiune din creasta.

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am 3 zile de Fagaras din care doar una plina (restul sunt ocupate si cu drumul de venire respectiv plecare). Am mai fost o singura data in Fagaras, prin Sambata dar atunci mai mult am baletat pe munte decat atacat. Eram muuulti , era zapada, 0 echipament.

 

Eu vin din Bucuresti, nu am masina personala, si am zis sa abordez Fagarasul din S, sa nu mai merg fie pana in Bv fie Sb...economisesc timp. Obiectivele mele sunt cucerirea varfurilor: Vanatoarea lui Buteanu si Moldoveanu. Nu vreau musai sa ajung la Balea (plus ca am inteles ca-i scump). M-am gandit asa:

-prima zi (miercuri) : plecare B, ajuns la Cabana Podragu (excaladat Vanatoarea lui Buteanu)

- a II a zi (joi) : plecare spre Moldoveanu, cucerire Moldoveanu, stationare Cabana Sambata

- a III a zi (vineri): plecare spre Cj (trebuie sa fiu neaparat sambata dimineata in Cluj-Napoca)

 

Sunt de genul feminin, nu am o mare experienta cu muntele dar sunt destul de sprintena. Vom merge 2 oameni, coechpierul nu e nici el o buna capra neagra (nu a mai facut Fagarasul) dar nici lenesa.

 

Am harta, m-am uitat pe distante mi se par abordabile....dar nu-mi pot da seama de timp si de efort. Nu vreu sa urc pe jos de la Vidraru, m-am gandit ca in cazul in care nu prind pic de masina, cat e de mers pe jos. Dar cum spui tu e prea lung drumul trebuie sa apelez la un mijloc de transport mai rapid: carca,role, masina, elicopter etc.

 

Vinde-mi ponturi...daca mai ai. Astept, nerabdatoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In mare, ti-ai facut bine planul.

 

Prima zi e okay cu conditia sa ajungeti cu o masina sus la Balea. Iti va lua 30-45 de minute sa ajungi de la Balea pe saua Caprei, de acolo inca atat pana pe Vanatarea lui Buteanu (numele vechi si sa zicem "corect" e "Vanatarea", "Vanatoarea" e o interpretara mai recenta - oricum, amandoua sunt uzuale). Inca 20 - 30 de minute la coborare... apoi vreo 5 ore pana la saua Podragul... de acolo vreo 45 de minute pana la cabana. Cu popasurile de rigoare, mai ales cum nu aveti experienta in zona, veti ajunge lejer la 10 ore. Deci e crucial sa ajungeti la Balea cu o masina, si asta devreme (cel tarziu la ora 10).

 

A doua zi e okay, dar e o zi obositoare, deci sa plecati cat se poate de devreme. Deduc din cele scrise de tine ca nu veti avea cort la voi, deci vreti o tura "usoara" si rapida. E esential sa plecati dimineata, cel tarziu la 8 si preferabil mai devreme, pentru ca e din nou un traseu de 10 ore bune de mers (si trebuie sa iei in calcul si oboseala zilei precedente, care se va simti zdravan).

 

In rest... sa te asiguri ca e vremea okay inainte sa pleci. Nu aveti ce sa cautati pe creasta daca e vremea instabila (posibil, avand in vedere vremea din ultimele zile). In plus... calculul meu de timp este facut pentru cineva care merge responsabil pe munte si e in conditie fizica buna. Efortul este oricum considerabil. Dar daca indepliniti conditiile astea, si aveti echipamentul strict necesar (bocanci, pelerina, harta, busola, lanterna, in mod ideal macar ceva haine de schimb (tricouri) si ceva mai grosut pentru vant, telefon, preferabil un fluier), veti fi okay :crazy:

 

Daca mai ai intrebari, da-i bataie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un mic asterix la prima zi: sa nu ajung pana la Balea ci sa fac dreapta pe Valea Caprei si de aici sa intru pe Vanatarea lui Buteanu, e o idee buna ori ba?

 

Vremea cica va fi buna, mai stau cu ochii pe ea saptamana viitore...avem de toate, nu suntem chiar tolomaci...am o ocarina in loc de fluier, bine va fi!.

 

Intrebarea ar mai fi legata de preturile de cazare. Ai idee cat e la Podragu si Sambata, si de ce nu si la Balea sau Paltinu ? Recomandari??!!

 

 

Am sunat la Salvamont in Curtea de Arges si mi-a zis ca din Sb ar fi o cursa pana la Balea Cascada si de aici telecabina pana la Balea Lac. Am cursa din B spre Sb la 6,30 si ajung la 11,45 dar nu stiu si vad ca nu pot sa aflu nicicum de la cat pleaca din Sb spre Balea Cascada sau daca mai exista cursa, ai tu detalii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un mic asterix la prima zi: sa nu ajung pana la Balea ci sa fac dreapta pe Valea Caprei si de aici sa intru pe Vanatarea lui Buteanu, e o idee buna ori ba?

 

Vremea cica va fi buna, mai stau cu ochii pe ea saptamana viitore...avem de toate, nu suntem chiar tolomaci...am o ocarina in loc de fluier, bine va fi!.

 

Intrebarea ar mai fi legata de preturile de cazare. Ai idee cat e la Podragu si Sambata, si de ce nu si la Balea sau Paltinu ? Recomandari??!!

Am sunat la Salvamont in Curtea de Arges si mi-a zis ca din Sb ar fi o cursa pana la Balea Cascada si de aici telecabina pana la Balea Lac. Am cursa din B spre Sb la 6,30 si ajung la 11,45 dar nu stiu si vad ca nu pot sa aflu nicicum de la cat pleaca din Sb spre Balea Cascada sau daca mai exista cursa, ai tu detalii?

 

Nu are rost sa urci in saua Caprei dinspre Sud. In primul rand nu economisesti deloc timp, si traseul dinspre Balea e mult mai umblat (poteca decenta). In plus, Vanatarea lui Buteanu e pe latura nordica a crestei, deci mai aproape de Balea.

 

Nu am detalii legate de preturile la cabane - eu zburd cu cortul, de regula. Nici de transport, din pacate. Cred ca trebuie sa te pui sa dai niste telefoane, vei gasi pe net numere de telefon unde sa poti intreba atat de preturi, cat si de orarul curselor inspre Balea.

 

Problema e ca daca pleci din Bucureti la 6,30 inspre Sibiu... vei ajunge practic dupa-masa la Balea (cel devreme). Deci ziua aia e pierduta, dormi acolo. A doua zi te-ai duce la Podragu. A treia ai ajunge abia la Sambata, deci iti va lua practic 4 zile sa ajungi la Cluj, in felul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×