Sari la conținut
Forum Roportal
AnaKonD

Despre AutoIT

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu cati dintre voi ati auzit despre AutoIT de aceea m'am decis sa spun eu cateva cuvinte despre el.

AutoIT este un limbaj de scripting pentru Windows prin intermediul caruia se pot crea aplicatii ce folosesc functii API.Dat fiind ca este un limbaj de scripting unii carcotasi ar putea zice ca este limitat.Poate.Nu stiu exact deoarece si eu am exact 2-3 saptamani in el dar am vazut aplicatii create in AutoIT foarte avansate si utile.

IDE'ul folosit pentru AutoIT este SciTe care este dotat cu un help foarte cuprinzator si bine explicat.Practic acest limbaj se invata din acel help,atat este de simplu iar cei care mai au in spate si alte cunostinte in programare (C/C++,PHP,Java,etc) vor avea aceeasi parere.De asemenea daca doriti o interfata drag&drop in SciTe puteti selecta IDE'ul KODA cu care puteti crea designul aplicatiilor.Asa cum ziceam la inceput AutoIT ofera acces foarte usor la functiile API + suport pentru fisierele png cu ajutorul carora se poate crea o fereastra pentru aplicatie deosebita.Ar mai fi destule lucruri de precizat dar va las pe voi sa le aflati (daca va intereseaza).

 

Compilatorul AutoIT si IDE'ul SciTe pot fi descarcate free de pe AutoIT.com de unde puteti lua si tutoriale,coduri sursa,update'uri,etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu in programul asta cateva "chestii" pentru warcraft si counter ,la counter ti se misca ca nebunul mouse-ul di ncand in cand .

 

E haios programul. Mi-a placut cand m-am jucat cu el , insa m-am plictisit ca de obicei. Nu am ajung la nimic avansat in el .

 

Surse mai gasiti si unde il instalati in calculator.

 

Deci daca doriti sa faceti chestii "cool"repede, unele folositoare chiar , try it .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AS DORI NISTE AJUTOR IN LEGATURA CU UN PROGRAM CARE SA MA AJUTE PE UN JOC PE INTERNET.

DACA II DISPUS CINEVA SA MA AJUTE IL ROG SA MA CONTACTEZE LA ID DE MESS (NU PE MAIL) xlr8_beni@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×