Jump to content
Forum Roportal
FAFAFA

Cum sa construiesti un joc mai complicat :D

Rate this topic

Recommended Posts

As vrea niste sfaturi...vreau sa aflu cum pot sa construiescu un joc mai complicat cu mai multe levele....grafica sa zic nici chiar foarte buna gen Sonic Heroes. Poate daca stiti vreun program usor de folosit sau umpic mai complicat cu car pot sa fac ce am spus inainte. ;)

As vrea niste sfaturi...vreau sa aflu cum pot sa construiescu un joc mai complicat cu mai multe levele....grafica sa zic nici chiar foarte buna gen Sonic Heroes. Poate daca stiti vreun program usor de folosit sau umpic mai complicat cu car pot sa fac ce am spus inainte. ;)

Mane hai sa fim seriosi.NU exista un program cu care sa dai "next" si "finish" si gata jocu.In schimb exista limbaje de programare in care sa faci asa ceva.Pentru jocuri foarte folosit este Dark Basic dar care din pacate nu este free insa este foarte simplu de invatat si de utilizat.Se poate realiza si in C++ ce vrei tu dar sunt necesare cunostinte solide de OpenGL si/sau DirectX + ceva API + algoritmica dezvoltata dar banuiesc ca nu le stapanesti asa ca iti recomand programul de mai sus.

merci, o sa incer programul si daca e nevoie o sa ma interesez cu niste tutoriale sau texturi despre construirea jocurilor ;)

P.S.: Nu ma gandeam doar sa dau next si finish ma gandeam tot la un program pe care pot sa invat sa il folosesc repede cum zici ca e Dark Basic

Edited by Grand master D

Ti'am atras atentia deoarece si eu am avut aceeasi idee ca si tine acum ceva timp si sincer sa fiu cand am vazut cata munca era si in special cat timp necesita (mai ales ca astia de la scoala nu'mi lasa deloc timp liber) am fost foarte dezamagit si asta conteaza mult intr'un asemenea moment.De asta tin sa'ti si urez multa bafta ;) :D

Merci si stiu ca e mu;ta munca...chiar si expertilor le trebuie mult timp sa faca un joc bun...dar cine stie...poate o sa rausesc intr-un an sau 2 ;)

In primul rand daca chiar vrei sa faci un joc cauta prieteni si alti care vor sa se alature proiectului sa il faceti impreuna. In al doilea rand daca vei folosi programe care iti dau prea multe optiuni sau prea usoare o sa ai mare uimire ca nu prea iese nimic bun. spre exemplu eu cu mai multi prieteni derulam un proiect de genul asta si folosim urmatoarele programe:

programare: C++ si mai rar Visual Basic (multi zic ca sunt grele...eu iti spun ca nu este asa...trebuie putin timp sa le studiezi)

GameEngine: DirectX 9.0 (sa nu folosesti doar motoare grafice sau alte tampeni...asta este cel mai bun dar cu siguranta si cel mai greu :beee: )

Grafica: Photoshop si Corel Draw pentru poze si bmp iar animatile cu 3DStudioMax (destul de greu si asta :| )

Map editor si World editor: Nu ne-am hotarat inca dar avem cateva (doar ca sunt mai slabe)

Database: SQL (va avea un mod online care va necesita asa ceva si un mod singel player care probabil va folosi si el o baza de date pentru a fi mai usor pentru noi)

Mai sunt si alte programele dar nu foarte interesante. De asemenea avem coduri sursa si tutoriale multe pe care le studiem, si multa bunavointa. Daca crezi ca indeplinesti ceea ce am scris mai sus o sa ai propiul joc intr-un an si ceva si o sa arate destul de bine :P...daca nu nu mai are rost sa te apuci pentru ca o sa fi dezamagit. Iar marele avantaj este ca inveti programare foarte usor (doar practica nu si teorie :) ). Good Luck with Game Programming!!!

de ceva vreme invat modelare si animatie in 3ds max. Pentru inceput vreau sa invat mai bine in el si dupa aceea sa invat programare si poate o sa imi iasa ceva. Oricum o sa treaca putin timp pana invat :beee: