Sari la conținut
Forum Roportal
mirela b

"Eterna si fascinanta Romanie".

Postări Recomandate

"Traim in Tara Nesimtirii Absolute. De hotie, poate, ne va lecui cineva, candva, dar de indolenta si de prostie nu ne va scapa nimeni, niciodata"

 

De ce preferam sa aratam cu indexul ferm si viguros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"6. O mostra de idiotenie in inima Romaniei: marcajele de la metroul bucurestean. Pentru cineva care nu stie pe dinafara traseele trenului subteran, o calatorie cu metroul este o aventura. Risti sa te trezesti pe alt tronson ori s-o apuci in alta directie, pentru ca sagetile indicatoare sunt rare, minuscule si neclare. In plus, nu exista harti ale metroului. Nici pe peron nu ti-e clar: IMGB e incolo sau incolo? Iar daca te afli in vagon si vrei sa cobori la Grozavesti, degeaba cauti cu privirea o inscriptie pe peretii statiei. Rarisimele marcaje sunt vizibile doar din cateva vagoane; din celelalte - Dumnezeu cu mila"

 

Asta mi-a placut. Am avut "placerea" de a trai experienta asta pe propria-mi piele acum 3 saptamani, norocul meu cu o prietena care a mers cu mine si ma tinea de manuta si-mi explica. Partea urata a fost la intoarcere cand am fost singur si trebuia sa ajung in alta parte...aici a inceput show-ul. Din nefericire trebuie sa mai trec inca o data prin aceasta aventura...parca sunt la "Survivor"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inca doua articole pentru cei de aici. Cititi si radeti sau plangeti in pumni. Cititi si comentariile din josul paginii scrise de cititori, sunt foarte sugestive.

http://www.evz.ro/article.php?artid=319167

 

http://www.evz.ro/article.php?artid=319229

Am citit inceputul primului articol ...

"Sictirul creste direct proportional cu ora inaintata a programului si te gandesti sa pleci si tu mai devreme, ca tot ai avut o zi de rahat. In tara asta oricum nu poti sa faci nimic, ca nu esti apreciat, asa ca te lasi pagubas si pleci acasa."

Eu cred ca ori romania s-a schimbat la 180 de grade ori nu mai stiau ce articol sa puna. Afla ca sunt tari unde programul este doar pana la ora 1 daca este cald.... si electricianul vine la o saptamana dupa ce il chemi .. pentru ca asa a avut el chef. Tari bine dezvoltate si cu pretentii. Unii prefera sa puna biciul pe roman sa munceasca ... cand aia de la putere "fura ca in codru", pentru ce ?

Am muncit si eu la patron .. pentru 3 mil de la 7:30 dimineata pana la 6 seara. Si multi muncesc pentru salarii de nimic... si muncesc bine. Pe aia nimeni nu ii mai vede.

Aia nu au ce scrie... Prost articol.

Editat de ClassicAlina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca ori romania s-a schimbat la 180 de grade ori nu mai stiau ce articol sa puna. Afla ca sunt tari unde programul este doar pana la ora 1 daca este cald.... si electricianul vine la o saptamana dupa ce il chemi .. pentru ca asa a avut el chef. Tari bine dezvoltate si cu pretentii. Unii prefera sa puna biciul pe roman sa munceasca ... cand aia de la putere "fura ca in codru", pentru ce ?

Am muncit si eu la patron .. pentru 3 mil de la 7:30 dimineata pana la 6 seara. Si multi muncesc pentru salarii de nimic... si muncesc bine. Pe aia nimeni nu ii mai vede.

Aia nu au ce scrie... Prost articol.

Asta e si ideea articolului...daca-l citesti pe tot. Nu mai stiu in care (primul sau al doilea) scrie exact ce ai scris tu. Si anume ca fiecare roman isi gaseste o sumedenie de scuze pentru impotenta proprie si are tendinta sa arata cu degetul si la altii, aia din jur (alte tari). Sa vina cu exemple nenorocite pe care le-a vazut el in strainatate si sa zica ca si la altii e la fel. Ideea e ca nicaieri nu e perfect dar ca in Romania chestiile astea descrise in articol au ajuns la rang de ...normal si de "in masa" adica predomina peste tot. Cand de fapt sunt ceva anormal. Ideea e sa pui mana si sa te indreti si sa nu mai arati cu degetul la altii sau sa gasesti scuze de doi lei neincetat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e si ideea articolului...daca-l citesti pe tot. Nu mai stiu in care (primul sau al doilea) scrie exact ce ai scris tu. Si anume ca fiecare roman isi gaseste o sumedenie de scuze pentru impotenta proprie si are tendinta sa arata cu degetul si la altii, aia din jur (alte tari). Sa vina cu exemple nenorocite pe care le-a vazut el in strainatate si sa zica ca si la altii e la fel. Ideea e ca nicaieri nu e perfect dar ca in Romania chestiile astea descrise in articol au ajuns la rang de ...normal si de "in masa" adica predomina peste tot. Cand de fapt sunt ceva anormal. Ideea e sa pui mana si sa te indreti si sa nu mai arati cu degetul la altii sau sa gasesti scuze de doi lei neincetat.

Ideea e ...ca sa se indrepte patronul care a uitat de unde a plecat atunci cand s-a gandit sa nu imi plateasca ultimul salariu pentru ca plecam din tara :) ... Eu nu am fost platita pe ultima luna din cauza ca era prea ofticat ca plec si imi fac si eu un rost .... :D Dar mai bine punem biciul pe muncitor ... Cum era la sfarshitul articolului ( primul)? ... ca romanul este puturos cand munceste in alta tara, ca e shmecher?.... NIMIC MAI FALS. Tu nu ai vazut cum muncesc polonezii sau alte natii care nu isi dau interesul. EU vreau sa evidentiez ca Romanul face una dintre cele mai bune muncii in ocident si calitativ la un standard mult ridicat de ceea ce sunt straini obisnuiti( cei care vorbesc munciuni sunt gelosi) . Pe tine te doare de ala care ne plateste in ocident ( cam asa era in primul articol) ?Pe mine nu ma doare de ala care ma plateste ....ca are bani de unde sa dea. Ma doare de sanatatea mea .. ca nu mananci zile ca sa trimiti bani acasa sau ... sunt cazuri si cazuri. Chiar asa. Sa punem mana sa il indreptam pe roman. Asa ne trebuie daca suntem mai greoi.

Articolele sunt facute ca sa fie puse in ziar ... nu sa crezi ca e litera de lege. Realitatea este alta si e mult mai usturatoare de cat lenea romanului.

Editat de ClassicAlina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Patronul de care zici...tot roman era. Nu venise din luna. La fel si politicienii, idem politistii, sora medicala, preotul, educatoarea etc. Toti merg la mica ciupeala. Daca nu curge-pica. Fiecare da vina pe celalalt dar nu-si schimba atitudinea. De ce crezi ca merge asa de bine tara si ai ei locuitori sunt asa de fericiti si impliniti? Cu ghilimele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Patronul de care zici...tot roman era. Nu venise din luna. La fel si politicienii, idem politistii, sora medicala, preotul, educatoarea etc. Toti merg la mica ciupeala. Daca nu curge-pica. Fiecare da vina pe celalalt dar nu-si schimba atitudinea. De ce crezi ca merge asa de bine tara si ai ei locuitori sunt asa de fericiti si impliniti? Cu ghilimele.

Pana si sora aia medicala ... daca ii dau banul stiu ca ma trateaza ca pe o regina. Nu din prea mult bine fac chestiile astea. Nu vreau sa gasesc justificare pentru nimeni ... dar macar o data pentru totdeauna ... vreau sa vedem jumatatea plina a paharului.

Sunt Romani care muncesc bine si merita apreciati si amintiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×