Sari la conținut
Forum Roportal
luana80bv

De unde este bine sa cumparam un catel sanatos?

Postări Recomandate

In 2005 veneam din Brasov cu gandul ca familia mea trebuie completata cu un nou membru de familie.Am mers in Obor stiind ca este cea mai mare piata de animale de companie din tara si asa si parea.Am cumparat un Westie, fetita, de 8 saptamani, foarte vioaie, frumoasa ca toti cateii mici si albi asa cum era ea.In Brasov am ajuns in aceeasi zi, catelusa a mancat, undeva pe la ora 22 cred dupa care pe la ora 3 a inceput sa vomite in continuu, sa aiba scaune diareice si cu striuri de sange ;) Binenteles ca am consultat un medic in aceeasi noapte, medic care a avut binevointa de a ajunge acasa.Mi-a spus ca a mea catelusa are Parvoviroza si ca ii va face un tratament dar ca nu garanteaza.A doua zi, dupa amiaza Laddy (caci asa am numit-o inca din primul moment in care am vazut-o) a murit.Atat eu cat si familia mea am suferit foarte mult.Sotul meu atunci a avut inspirata idee a a cumpara un alt catel (cei drept nu un Westie ci un Bichon Frisse) de la o firma din iasi, firma care detine siteurile caini-pisici.ro si petshop-online.ro Ideea este ca acest catel mi-a venit vaccinat si deparazitat la zi, pasaport, microcip (lucruri pe care in Obor nu le-am primit).Catelul este foarte bine si acum, are 2 ani si creste frumos alaturi de fiul nostru Mario :salut: Este foarte important ca alti oameni, asemeneni mie, necunoscatori, sa nu mai treaca prin ce am trecut eu.Mergeti direct la profesionisti, oameni care au habar ce-i acela un animal, ce-i acela un vaccin facut in mod responsabil.Terminand totul intr-o nota optimista, va indemn sa iubiti animalele caci se merita :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In 2005 veneam din Brasov cu gandul ca familia mea trebuie completata cu un nou membru de familie.Am mers in Obor stiind ca este cea mai mare piata de animale de companie din tara si asa si parea.Am cumparat un Westie, fetita, de 8 saptamani, foarte vioaie, frumoasa ca toti cateii mici si albi asa cum era ea.In Brasov am ajuns in aceeasi zi, catelusa a mancat, undeva pe la ora 22 cred dupa care pe la ora 3 a inceput sa vomite in continuu, sa aiba scaune diareice si cu striuri de sange 8) Binenteles ca am consultat un medic in aceeasi noapte, medic care a avut binevointa de a ajunge acasa.Mi-a spus ca a mea catelusa are Parvoviroza si ca ii va face un tratament dar ca nu garanteaza.A doua zi, dupa amiaza Laddy (caci asa am numit-o inca din primul moment in care am vazut-o) a murit.Atat eu cat si familia mea am suferit foarte mult.Sotul meu atunci a avut inspirata idee a a cumpara un alt catel (cei drept nu un Westie ci un Bichon Frisse) de la o firma din iasi, firma care detine siteurile caini-pisici.ro si petshop-online.ro Ideea este ca acest catel mi-a venit vaccinat si deparazitat la zi, pasaport, microcip (lucruri pe care in Obor nu le-am primit).Catelul este foarte bine si acum, are 2 ani si creste frumos alaturi de fiul nostru Mario :cry: Este foarte important ca alti oameni, asemeneni mie, necunoscatori, sa nu mai treaca prin ce am trecut eu.Mergeti direct la profesionisti, oameni care au habar ce-i acela un animal, ce-i acela un vaccin facut in mod responsabil.Terminand totul intr-o nota optimista, va indemn sa iubiti animalele caci se merita :D

nu stiu cat de bine ai procedat cumparand un catelus de la acele persoane. pe forumul de la animale.ro vei gasi toate informatiile legate de acele persoane despre care vorbesti ....sunt foarte cunoscuti acolo drept samsari ;) . eu nu ii cunosc personal, dar nu au o reputatie foarte buna...chiar deloc. totodata, puii aceia sunt luati din puppy miller-uri...sau, pe romaneste, ferme de catelusi unde imperecherea este defectuoasa: imperecheri intre frati, intre mame si fii, tati si fiice...acolo singurul scop este obtinerea de bani. exista si acest fel de imperechere care se numeste linebreeding (imperecherea intre rude) dar este facuta de crescatori care au f multa experienta si care stiu "un pic" de genetica. cei mai avizati sa vanda puiutzi de catei/pisici din diferite rase sunt cei care poseda si o canisa, care se intereseaza de binele puiului si apoi de bani. Vaccinarea, deparazitarea si microcipul sunt lucruri obligatorii printre crescatorii cu canise avizate de FCI (Federatia Chinologica Internationala), in nici un caz o optiune. Este NORMAL sa primiti un pui deparazitat si vaccinat la zi...iar cip au absolut toti cainii cu pedigree. Puiul e bine acum si probabil va fi bine in viitor, dar poate avea defecte care nu se vad acum...Samsarii nu vand calitate, ci cantitate....Si inca un lucru, un crescator adevarat vinde din cel mult 3 rase si nu din 200 cum gasiti pe site. Iar din pet shopuri nici nu vorbesc, vin mereu pui cu parvo si alte minuni, pui "cu pedigree" care ar primi un 'satisfacator' intr-o expozitie unde este comparat cu standardul rasei. Pt cei care nu stiu exact, satisfacator este penultima treapta de gradare...inseamna ca puiul este departe de a fi un reprezentant bun al rasei.

ca sa inchei, mai bine spuneti nu oborului petshopurilor si caniselor "fantoma"...preferati sa dati un ban in plus, dar stiti ca este un pui din parinti consacrati si sunt pui sanatosi :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×