Sari la conținut
Forum Roportal
skyblack10

Intel Core 2 Duo sau AMD 64 x2

Postări Recomandate

As ruga pe cineva care se pricepe bine la procesoare,sa-mi dea un sfat ce sa-mi iau.Vreau sa-mi cumpar un sistem,dar nu-s hotarat in privinta procesorului.E vorba despre un Intel Core 2 Duo E 6700 ( 2 x 2,4 Ghz) si un AMD 64 X2 (2 x 3.0 Ghz) amandoua frecvente sunt fara overclock. Precizez ca nu sunt un "gamer" fanatic,joc ocazional. Mai mult ar fi pt filme,muzica,navigare i-net,etc. Astept niste idei/sfaturi de la cineva priceput.Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As ruga pe cineva care se pricepe bine la procesoare,sa-mi dea un sfat ce sa-mi iau.Vreau sa-mi cumpar un sistem,dar nu-s hotarat in privinta procesorului.E vorba despre un Intel Core 2 Duo E 6700 ( 2 x 2,4 Ghz) si un AMD 64 X2 (2 x 3.0 Ghz) amandoua frecvente sunt fara overclock. Precizez ca nu sunt un "gamer" fanatic,joc ocazional. Mai mult ar fi pt filme,muzica,navigare i-net,etc. Astept niste idei/sfaturi de la cineva priceput.Multumesc.

Core 2 duo E6700 are frecventa 2,67 nu 2,4 cat zici tu acolo...2,4 are E6600.

E6600 - pret in jurul a 7 milioane...Avantaj superior x2 6000 de la athlon ca performanta....Dezavantaj - placa de baza care suporta acest procesor si dual chanell ddr2 in 800 e cam cu 50% mai scumpa decat o placa de baza care suporta ddr2 in 800 x2 athlon

X2 6000 - pret in jurul a 5,4 mil. Avantaj ...placa de baza mai ieftina dupa cum am mai spus ...Dezavantaj ..performanta mai slaba in jocuri multitask si cam orice. - vezi si tom's hardware-

In functie de banii pe care ii ai te hotarasti...

Ideea e ca un sistem E6600 cu rami pusi pe o placa in 667 are cam aceleasi performante ca un x2 6000 cu rami pusi pe o placa ce suporta 800 - logic vb de dual chanell si 2 gb 2x1024 lol - iar in acest caz banii sunt cam aceiasi.

Daca ai bani sa ti pui E6600-le pe o placa cu rami in 800 da i drumu nu mai sta pe ganduri.

P.S. Nu ti lua carcasa cu sursa ..ia ti sursa separat ...un antec sau sirtec la 500w ...cam 200Ron sursa.

Bafta !!!

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×