Sari la conținut
Forum Roportal
Arcadia@

De ce nu a facut nimic ciobanul din Miorita?

Postări Recomandate

Eu nu am inteles nici pana acum.

Nu e viata cel mai mare dar pe care ni L-a dat Creatorul? De ce prefera moartea in locul vietii, ce atitudine mai e si asta?

 

 

citeste o carte de comentarii literare... te va ajuta :search: poate gasesti acolo explicatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul de rand crede in predestinare. Ciobanasul crede ca asta ii este destinul asa ca s-ar lupta cu morile de vant sa incerce sa il schimbe. Dar ce stiu eu...nu sunt critic literar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am inteles nici pana acum.

Nu e viata cel mai mare dar pe care ni L-a dat Creatorul? De ce prefera moartea in locul vietii, ce atitudine mai e si asta?

 

alternativa la acceptarea mortii era sa-i ucida el pe ceilalti doi... si ciobanasul nostru nu este un violent, sau un om al actiunii, el contempla... atat cat ii da dumnezeu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am inteles nici pana acum.Nu e viata cel mai mare dar pe care ni L-a dat Creatorul? De ce prefera moartea in locul vietii, ce atitudine mai e si asta?

 

..este intr-adevar o poveste complexa..creata cu multa maiestrie..chiar pana in punctul de a parea simpla....

 

este buna intrebarea ta..pentru ca pana la urma viata este un dar unic, divin..dar subliniez mai intai faptul ca el a facut ceva..ceea ce a urmat s-a intamplat si pentru ca ciobanasul si-a acceptat soarta, ceea ce tine de o decizie interioara pentru care iti trebuie mult mai mult curaj si forta de caracter..povestea se refera si in general la om, nu neaparat la roman, pt ca orice tara adaposteste o multime de soiuri de om..

..iar in general oamenii se agata de viata si se tem de moarte, dar ciobanasul traia altfel lucrurile, avand o relatie speciala cu viata si moartea, cu natura si celelalte fiinte (aici fiind inclusi si vecinii sai ce-i doreau raul)..deci se face referire la un om bun si intelept in simplitatea sa..care tocmai pt ca pretuia viata nu actiona impotriva ei...

 

..viata inseamna mult mai mult decat suflare si existenta..iar ceea ce este al tau nu-ti poate fura nimeni cu adevarat si astfel ca nu trebuiesc aparate..toate traiesc in tine si tu in ele..

 

alternativa la acceptarea mortii era sa-i ucida el pe ceilalti doi...si ciobanasul nostru nu este un violent, sau un om al actiunii, el contempla... atat cat ii da dumnezeu...

..binenteles si nu numai ..odata cu o actiune vine si trairea interioara a ceea ce infaptuiesti..ori chiar si pentru a apara ii trebuia o stare interioara ce era in contrast cu natura sa blanda si libera..

Editat de Self-awareness

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..este intr-adevar o poveste complexa..creata cu multa maiestrie..chiar pana in punctul de a parea simpla....

 

este buna intrebarea ta..pentru ca pana la urma viata este un dar unic, divin..dar subliniez mai intai faptul ca el a facut ceva..ceea ce a urmat s-a intamplat si pentru ca ciobanasul si-a acceptat soarta, ceea ce tine de o decizie interioara pentru care iti trebuie mult mai mult curaj si forta de caracter..povestea se refera si in general la om, nu neaparat la roman, pt ca orice tara adaposteste o multime de soiuri de om..

..iar in general oamenii se agata de viata si se tem de moarte, dar ciobanasul traia altfel lucrurile, avand o relatie speciala cu viata si moartea, cu natura si celelalte fiinte (aici fiind inclusi si vecinii sai ce-i doreau raul)..deci se face referire la un om bun si intelept in simplitatea sa..care tocmai pt ca pretuia viata nu actiona impotriva ei...

 

..viata inseamna mult mai mult decat suflare si existenta..iar ceea ce este al tau nu-ti poate fura nimeni cu adevarat si astfel ca nu trebuiesc aparate..toate traiesc in tine si tu in ele..

 

..binenteles si nu numai ..odata cu o actiune vine si trairea interioara a ceea ce infaptuiesti..ori chiar si pentru a apara ii trebuia o stare interioara ce era in contrast cu natura sa blanda si libera..

ciobanasul nostru a reusit sa gaseasca acea detasare pe care atat au cantat-o poetii (eminescu in special), inteleptii, ascetii... existenta nu e curmata de un asemenea "sacrificiu"(viata- care de altfel este sacrificiul suprem), ci ea este sublimata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..este intr-adevar o poveste complexa..creata cu multa maiestrie..chiar pana in punctul de a parea simpla....

 

este buna intrebarea ta..pentru ca pana la urma viata este un dar unic, divin..dar subliniez mai intai faptul ca el a facut ceva..ceea ce a urmat s-a intamplat si pentru ca ciobanasul si-a acceptat soarta, ceea ce tine de o decizie interioara pentru care iti trebuie mult mai mult curaj si forta de caracter..povestea se refera si in general la om, nu neaparat la roman, pt ca orice tara adaposteste o multime de soiuri de om..

..iar in general oamenii se agata de viata si se tem de moarte, dar ciobanasul traia altfel lucrurile, avand o relatie speciala cu viata si moartea, cu natura si celelalte fiinte (aici fiind inclusi si vecinii sai ce-i doreau raul)..deci se face referire la un om bun si intelept in simplitatea sa..care tocmai pt ca pretuia viata nu actiona impotriva ei...

 

..viata inseamna mult mai mult decat suflare si existenta..iar ceea ce este al tau nu-ti poate fura nimeni cu adevarat si astfel ca nu trebuiesc aparate..toate traiesc in tine si tu in ele..

Daca viata inseamna mai mult decat suflare si existenta putea foarte bine sa ii omoare pe cei 2 ca si asa nu le lua viata de fapt, ca viata e mai mult...si daca nu conteaza daca esti viu sau mort, trebuia sa ramana viu.

..binenteles si nu numai ..odata cu o actiune vine si trairea interioara a ceea ce infaptuiesti..ori chiar si pentru a apara ii trebuia o stare interioara ce era in contrast cu natura sa blanda si libera..

Hai ca sa nu o lungesc, uitati-va la "vecini", la Arjuna. Ce face el? Lupta sau nu lupta? Ce e sfatuit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu a facut nimic ciobanul?

pentru ca se saturase de oi!

;) :cheer:

dar Manole de ce a zidit-o pe Ana?

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca viata inseamna mai mult decat suflare si existenta putea foarte bine sa ii omoare pe cei 2 ca si asa nu le lua viata de fapt, ca viata e mai mult...si daca nu conteaza daca esti viu sau mort, trebuia sa ramana viu.

...inseamna mai mult decat suflare si existenta in sensul ca nu conteaza daca traiesti sau mori, ci cum traiesti sau cum mori...si de aici totul capata sens. eu asa inteleg afirmatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...inseamna mai mult decat suflare si existenta in sensul ca nu conteaza daca traiesti sau mori, ci cum traiesti sau cum mori...si de aici totul capata sens. eu asa inteleg afirmatia.
Daca nu conteaza daca traiesti sau mori, de ce nu a ales sa traiasca, ca si-asa nu conteaza...ar fi aratat cum se traieste, nu cum se moare...
dar Manole de ce a zidit-o pe Ana? ;)
Deh, mesteri mari, calfe si zidari ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu conteaza daca traiesti sau mori, de ce nu a ales sa traiasca, ca si-asa nu conteaza...ar fi aratat cum se traieste, nu cum se moare...Deh, mesteri mari, calfe si zidari ...

ar fi aratat cum se traieste ucigandu-i el pe cei doi... ca sa scape, sa se conserve (si sa nu-mi spui ca exista o alta solutie...). omul care depaseste instinctul conservarii transcende dincolo de conditia sa efemera, animalica, instinctuala... la ciobanul mioritic predomina spiritualul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×