Sari la conținut
Forum Roportal
Arcadia@

De ce nu a facut nimic ciobanul din Miorita?

Postări Recomandate

Eu nu am inteles nici pana acum.

Nu e viata cel mai mare dar pe care ni L-a dat Creatorul? De ce prefera moartea in locul vietii, ce atitudine mai e si asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai dumnezeu poate doarea sa-i ia viata,asta credea e ca e destinul lui.ce putea sa faca????sa se impotriveasca destinului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am inteles nici pana acum.

Nu e viata cel mai mare dar pe care ni L-a dat Creatorul? De ce prefera moartea in locul vietii, ce atitudine mai e si asta?

pune intrebarea asta cand ne om schimba imnul...pana atunci chiar nu are rost sa discutam :roll: uita te n jur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

putem elimina din ecuatie Zeul Suprem , noi muritorii il zarim pe Dumnezeu dupa chipul si asemanrea noastra

tracii il simteau ca pe un apropiat blond cu ochii albastrii , etiopienii il simteau un zeu slut cu nasul carn si negru ca abanosu chipul

 

Editat de Clinho

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[size="4"]DE CE?

Cum de ce? Pai noi ne confruntam cu antagonismele zi de zi!

Cine suntem? Ce am facut? De ce am facut?

Destinul ne este favorabil sau potrivnic?

LUPTA-TE PENTRU VIATA, SI VEI DEDUCE SINGUR CARE TI-A FOST DESTINUL.

SA NE INTALNIM LA CENTENAR, SI MAI VORBIM...[/size]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai dumnezeu poate doarea sa-i ia viata,asta credea e ca e destinul lui.ce putea sa faca????sa se impotriveasca destinului?
Daca auzi ca maine unul vrea sa iti dea o spargere in casa, tu nu iei nici o masura?
pune intrebarea asta cand ne om schimba imnul...pana atunci chiar nu are rost sa discutam :oops: uita te n jur
Mi-era frica de raspunsul asta, vad ca nu am scapat...
"să mă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am inteles nici pana acum.

Nu e viata cel mai mare dar pe care ni L-a dat Creatorul? De ce prefera moartea in locul vietii, ce atitudine mai e si asta?

pentru ca era roman ...de aia ... era prea comod ca sa faca ceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare de ce baciul Moldav cade pradă morţii, şi nu luptă cu existenţa efemeră?
Pentru ca nu stie ca existenta e vesnica si moartea e efemera.
pentru ca era roman ...de aia ... era prea comod ca sa faca ceva
Daca mai aud doua raspunsuri la fel , o sa incep sa cred ca Miorita nu e "originala", adica nu e din popor.
[size="4"]DE CE? Cum de ce? Pai noi ne confruntam cu antagonismele zi de zi!Cine suntem? Ce am facut? De ce am facut?Destinul ne este favorabil sau potrivnic?LUPTA-TE PENTRU VIATA, SI VEI DEDUCE SINGUR CARE TI-A FOST DESTINUL.SA NE INTALNIM LA CENTENAR, SI MAI VORBIM...[/size]
Asta e neplacut, ca trebuie sa te lupti pt viata ca sa iti deduci destinul; altfel nu ti-l poti deduce?Multumesc, sper sa ne gasim la centenar! :oops:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca auzi ca maine unul vrea sa iti dea o spargere in casa, tu nu iei nici o masura?

Ba DA ,ii dau cheia ..pai nu e pacat de atata munca irosita ..strica si usa pe deasupra . :oops:

E clar ca ciobanasul are o depresie.

Ca de altfel toti romani..marcati de angoasa zilnica si rutina ce ne inconjoara ..:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e greu de inlaturat jugul cotidian, nu eliminam degradarea din jur vorbim de lucruri efemere de depresia si angoasa ,oare de ce nu apar la nivel formal in acest crez poetic ?

Editat de Clinho

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×