Sari la conținut
Forum Roportal
Mephistofel

Va place Bucovina...?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Zonificarea turistica a judetului delimiteaza patru areale mari si o subzona ,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am niste rude indepartate in Campulung Moldovenesc. Imprejurimile sunt intr-aevar foarte frumoase, insa nu am mai fost demult pe acolo. Nu prea ne intelegem cu rudele acelea, si in plus e si foarte departe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bucovina e o zona superba, dealurile alea parca sunt ireale, de basm. de manastiri nu mai zic, sunt extraordinare, la fel si bisericutele de lemn (mi-a placut in special cea din ieud). as vrea sa merg si iarna, cred ca e f tare. in plus, mancarea e f buna, am mancat un platou taranesc si o tochitura moldoneveneasca...yum yum. si cazarea e ok, pensiuni rustice,de bun gust si oameni f primitori. gasesti si obiecte traditionale, covoare, ii si alte alea, e o zona care din fericire nu s-a contaminat de kitschu-urile care au invadat branul sau litoralul.

recomand tuturor sa vada bucovina, sincer merita. inainte sa ne inghesuim la greci si turci, hai sa vedem ce avem si noi frumos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bucovina e o zona superba, dealurile alea parca sunt ireale, de basm. de manastiri nu mai zic, sunt extraordinare, la fel si bisericutele de lemn (mi-a placut in special cea din ieud). as vrea sa merg si iarna, cred ca e f tare. in plus, mancarea e f buna, am mancat un platou taranesc si o tochitura moldoneveneasca...yum yum. si cazarea e ok, pensiuni rustice,de bun gust si oameni f primitori. gasesti si obiecte traditionale, covoare, ii si alte alea, e o zona care din fericire nu s-a contaminat de kitschu-urile care au invadat branul sau litoralul.

recomand tuturor sa vada bucovina, sincer merita. inainte sa ne inghesuim la greci si turci, hai sa vedem ce avem si noi frumos.

 

Servus,

 

http://www.marginea.ro este o pagina de prezentare a Comuna Marginea situata in Bucovina, un tinut cu bine descris ... de vis.

 

Numai bine,

CD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitam de bucataria bucovineana, cred ca de mult nu am mai mancat asa bine ca in Campulung Moldovenesc... huh... abia astept sa revin la pensiunile din zona aceea :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai bine vezi Agapia sau Varatec.

 

La subsolul manastirii Varatec este o incapere unde sunt adapostite craniile celor care au construit manastirea. Intr-advar, este o manastire unde maicutele sunt foarte amabile si dragute. E un colt de rai unde simti doar liniste si relaxare. Pleci de acolo impacat cu tine.

 

La manastirea Agapia va recomand sa mergeti pe 15 august, de Sf. Maria, cand e hramul bisericii de aici. Cazare puteti gasi la maicute. Cele care au case in sat vor fi bucuroase sa va gazduiasca. In plus, e o lume diferita, lipsita parca de rautate, de griji...Casele sunt construite in stilul acela vechi, traditional, de tara...In aceasta zi, slujba o tin mai multi preoti, impreuna cu episcopul Bucovinei. Curtea manastirii e plina cu flori, iar atunci cand maicutele canta, ai impresia ca te afli printre ingeri.

Editat de Septimiu Popescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am niste rude indepartate in Campulung Moldovenesc. Imprejurimile sunt intr-aevar foarte frumoase, insa nu am mai fost demult pe acolo. Nu prea ne intelegem cu rudele acelea, si in plus e si foarte departe.

 

 

poate suntem neamuri :)

 

 

 

 

Cat despre bucovina, e locul meu natal si-l iubesc foarte mult, doar ca nu m-as mai intoarce ever sa traiesc acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×