Sari la conținut
Forum Roportal
adam_ioana

Cervicita colpita

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara. Ma numesc Ioana, am 30 de ani si sunt din Valcea.

Am o problema - in urma unui control ginecologic am fost diagnosticata cu Cervicita colpita. Am inteles ca nu e foarte grav si se trateaza - am tratament pentru 2 luni.

Problema e ca inainte de control cu vreo 5 luni incercam sa avem un copil si nu am reusit sa raman insarcinata. Ma tot chinuiam cu tot felul de ganduri despre faptul ca nu pot avea copii - sotul meu incearca tot timpul sa ma linisteasca spunandu-mi ca eu sunt Ok, poate el nu OK si ca pana la urma o sa reusim sa avem si copii. Dupa descoperirea infectiei am pus vina pe infectie pentru nereusirea de a ramane insarcinata. Doamna doctor mi-a zis ca dupa 1 an discutam despre imposibilitatea de a ramane insarcinata - nu rezist atata timp presiunii psihice.

Ieri eram super fericita - era a 29 zi si nu-mi venise ciclul - deci eram insarcinata. Eram si ingrijorata in acelasi timp pentru ca domna doctor m-a sfatuit sa nu raman insarcinata pe perioada tratamentul - asa ca alte ganduri - daca copilul are probleme si trebuie sa fac un avort? Azi inainte de a pleca sa-mi cumpar un test de sarcina pentru confirmare - surpriza - mi-a venit ciclul - in a 30 zi.

Se poate ca din cauza tratamentul sa-mi fi intarziat atat de mult ciclul - mentionez ca pana acum am avut un ciclu regulat - la 27-28 zile?

Am sanse sa raman insarcinata, sau infectia nu avea nici o legatura cu faptul ca nu ramaneam insarcinata?

Va rog ajutati-ma!

Multumesc mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Iona,

In primul rand trebuie sa te linistesti. Gandurile de acest fel nu iti fac bine in nici un fel. Ia lucrurile cu mai multa usurinta si seninatate si spunandu-ti ca se va intampla mai tarziu sau mai devreme. Dorinta de a avea un copil poate fi coplesitoare, este adevarat, dar atitudinea si starea psihica in care plonjezi atat de usor nu iti vor fi de ajutor. Doctora ta are dreptate. Abia dupa un an se poate vorbi despre infertilitate sau imposibilitatea de a avea un copil. Incearca sa nu te mai gandesti...Inca ai timp, iar copilul va veni la momentul lui...M-a surprins foarte tare cand ai spus ca era "ziua a 29-a si nu-mi venise ciclul-deci eram insarcinata". Abia dupa o saptamana- doua de intarziere poti incepe sa te gandesti la o sarcina...Oricat de regulata ar fi fost menstruatia ta de-a lungul timpului, tensiunea psihica, si consumul nervos la care te supui, fac ca astfel de "intarzieri" sa fie normale. La fel poate fi si tratamentul de vina, nu stiu care e, dar eu totusi cred ca este de natura psihica. Si oricum ziua a 30-a nu inseamna intarziere in adevaratul sens al cuvantului. Cat timp ciclul menstrual se situeaza intre 21 si 35 zile este normal. In ce priveste Cervicita, colpita, depinde care este agentul cauzator. Daca insa a fost depistata la timp si va fi tratata corespunzator nu vad de ce ar crea probleme...Este prea devreme de spus daca cervicita te impiedica sa ramai insarcinata...Cervicita este o inflamatie a colului uterin care poate avea cauze multiple...Se trateaza cauza si totul e ok...Daca insa nu e tratata sau nu e depistata, se extinde in sfera genitala inalta adica trompe, uter, ovare si atunci poate duce si la infertilitate. Dar din nou spun,depinde de agentul etimologic, cauzator...

Asa ca nu-ti mai face griji, urmeaza tratamentrul, mergi la controale si mai ales, menajeaza-te psihic, iti faci mai mult rau...

Si inca ceva...Nici gand sa ramai insarcinata in timpul tratamentului...!!

Cam atat...Sper ca ti-am putut fi de ajutor...

Ai grija de tine,

Ela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×