Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
aaa1234

Dubla negatie

Recommended Posts

De ce in limba romana sunt corecte propozitiile de forma: "nu vrea nimic", "nu stie nimic", sau "n-a facut nimic" ?

In limba engleza, aceste propozitii sunt traduse astfel: "he doesn't want anything" sau "he wants nothing", "he doesn't know anything" sau "he knows nothing", etc.

Daca am aplica acelasi lucru in romana, ar suna asa: "El vrea nimic" sau "El stie nimic". Desi suna ca dracu', este mai logic decat "el nu vrea nimic", fiindca daca o luam logic, asta ar insemna ca el defapt vrea ceva, nu nimic.

De ce in limba romana sunt corecte propozitiile de forma: "nu vrea nimic", "nu stie nimic", sau "n-a facut nimic" ?

In limba engleza, aceste propozitii sunt traduse astfel: "he doesn't want anything" sau "he wants nothing", "he doesn't know anything" sau "he knows nothing", etc.

Daca am aplica acelasi lucru in romana, ar suna asa: "El vrea nimic" sau "El stie nimic". Desi suna ca dracu', este mai logic decat "el nu vrea nimic", fiindca daca o luam logic, asta ar insemna ca el defapt vrea ceva, nu nimic.

Limba romana este o limba ale carei sensuri pot fi interpretate in mai multe feluri,si ale carei cuvinte pot fi ambiguu intelese.Cuvintele care subliniaza negatia se mai numesc si "intaritoare" ale respectivei propozitii/fraze.

Explicatia exacta n-as sti s-o dau. Dar cu siguranta exista una mai clara. Astept si eu un raspuns mai concludent,chiar ma intereseaza logica.

Dubla negatie nu este considerata corecta in engleza standard. In engleza colocviala, se foloseste, spre exemplu, "I don't want nothing!" - cu scopul de a accentua ca intr-adevar nu vreau nimic, absolut nimic.

Dubla negatie se foloseste in general in limbile romanice.

Dubla negatie nu este considerata corecta in engleza standard. In engleza colocviala, se foloseste, spre exemplu, "I don't want nothing!" - cu scopul de a accentua ca intr-adevar nu vreau nimic, absolut nimic.

Dubla negatie se foloseste in general in limbile romanice.

Hai, nu mai face pe rotunda, ca n-ai studii in domeniu! Engleza nu se invata de la soldatii americani care trebuiesc satisfacuti pe gratis, ba sa si muncesti la computer pentru ei! :scooter:

Hai, nu mai face pe rotunda, ca n-ai studii in domeniu! Engleza nu se invata de la soldatii americani care trebuiesc satisfacuti pe gratis, ba sa si muncesti la computer pentru ei! :scooter:

Auzi nenica, daca tu ai nu stiu ce cu userul X sau Y, da-i naibii un mesaj privat, ca nu cred e necesar sa vada toata lumea antipatiile sau simpatiile dintre useri.

Edited by Nesimtescu

Hai, nu mai face pe rotunda, ca n-ai studii in domeniu!

Ce stii tu despre studiile mele? :o:

Sign in to follow this