Sari la conținut
Forum Roportal
dasefx

Isus sau Iisus ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

MariaB are dreptate.

Diferenta este modul de a citi in limba greaca. e sau i.

O asemenea problema este si in cazul numelui Iehova, care nu are fndament biblic.

S-au luat consoanele de la un cuvant ebraic, vocalizarea de la alt cuvant (Iahve este diferit de Adonai pentru evrei, nu ca esenta ci ca mod de a-l utiliza)

:spiteful:

nu este vorba de teoria chibritului

nici nu s-a pus problema despre Persoana Isus

 

Cred ca mergi prea departe cu asta...mergand pe astfel de premize nici Iahve sau alte forme nu are un fundament biblic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca mergi prea departe cu asta...mergand pe astfel de premize nici Iahve sau alte forme nu are un fundament biblic...

Sunt doctrine false, cum ar fi cea a martorilor, care fac caz cum se pronunta exact numele Domnului, au tradus ei Iehova de fiecare data, etc........... De ce nu se procupa si de "shofar" sa nu mai fie tradus gresit "trambita"? Nu au minte. De asta este si discutia asta indelungata, cind, normal este sa vada textul in greceste, sa ia un dictionar si sa studieze singuri care e treaba. Isi dau pe-aici cu parerea, ca e ma ieftin..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt doctrine false, cum ar fi cea a martorilor, care fac caz cum se pronunta exact numele Domnului, au tradus ei Iehova de fiecare data, etc........... De ce nu se procupa si de "shofar" sa nu mai fie tradus gresit "trambita"? Nu au minte. De asta este si discutia asta indelungata, cind, normal este sa vada textul in greceste, sa ia un dictionar si sa studieze singuri care e treaba. Isi dau pe-aici cu parerea, ca e ma ieftin..

 

Ei recunosc ca nu se cunoaste pronuntia exacta...Multi exegeti cred ca este Iehova...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu privire la Biblie. De ex, sunt situatii cind izvorul arheologic PARE sa contrazica Biblia (data cuceririi Samariei) si atunci Ei cred mai mult ce gasesc sub pamant decit Cuvintul lui Dumnezeu. Asa ca.....exegetii astia pot sa-si ia o pauza si sa creada ce vor ei, mai ales ca folosesc o hermenutica inventata de ei insisi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×