Sari la conținut
Forum Roportal
dasefx

Isus sau Iisus ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca se intelege ce lamurire vreau. Poate nu are nicio importanta scrierea numelui lui Dumnezeu Fiul, dar asta e primul lucru care mi-a sarit in ochi ca diferinta, sa zicem, intre diferite scrieri provenite de la diferite culte. Si vad ca fiecare-si mentine pozitia. Ba mai mult, am auzit ca "Isus", scris ca atare, ar insemna in nu's ce limba "magar". Eu nu cred ca-i adevarat, da' nici nu stiu sigur

P.S. Eu sunt botezat ortodox

 

Edit: Si altceva ma nedumereste. De ce anumite culte religioase, cand se refera la Iisus, folosesc (intotdeauna)atributul "Domn" si nu Dumnezeu. Domn is si eu pentru unii.

Editat de dasefx

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca se intelege ce lamurire vreau. Poate nu are nicio importanta scrierea numelui lui Dumnezeu Fiul, dar asta e primul lucru care mi-a sarit in ochi ca diferinta, sa zicem, intre diferite scrieri provenite de la diferite culte. Si vad ca fiecare-si mentine pozitia. Ba mai mult, am auzit ca "Isus", scris ca atare, ar insemna in nu's ce limba "magar". Eu nu cred ca-i adevarat, da' nici nu stiu sigur

P.S. Eu sunt botezat ortodox

 

Edit: Si altceva ma nedumereste. De ce anumite culte religioase, cand se refera la Iisus, folosesc (intotdeauna)atributul "Domn" si nu Dumnezeu. Domn is si eu pentru unii.

Iησοuς se scrie. IESOUS. In greaca. Este Strong's #1180.

 

Daca esti ortodox, atunci nu te intereseaza ce scrie, ci ce spune biserica. Pacat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

maaa, da, bine generalizeaza si tu acu'...' ai ma

 

si oricum de ce pacat ca ai zis ca , care-s salvati sunt salvati care nu oricum nu deci ... a? :jester:

 

asa, de-alungul Bibliei gasesti mai multe persoane cu numele de Isus ... pentru a-l diferentia pe Domnul se pune accent dubland prima litera... ceva de genul The Jesus !]

 

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Jesus :o:

N-are nici o importanata cum se scrie...important e sa-l iubesti...domnule :jester:

Pai, il iubesti, nsa DUPA SALVARE, ca rezultat al Duhului Sfint:

 

Galateni 5:22

 

22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iησοuς se scrie. IESOUS. In greaca. Este Strong's #1180.Daca esti ortodox, atunci nu te intereseaza ce scrie, ci ce spune biserica. Pacat.
Daca s-ar fi pastrat tot ce s-a scris, probabil ca acum umblai sa cauti descendentii lui Iesous. Sau erai musulman.
Pai, il iubesti, nsa DUPA SALVARE, ca rezultat al Duhului Sfint:Galateni 5:22 22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate nu are nicio importanta scrierea numelui lui Dumnezeu Fiul,

dar asta e primul lucru care mi-a sarit in ochi ca diferinta, sa zicem, intre diferite scrieri provenite de la diferite culte.

Si vad ca fiecare-si mentine pozitia.

este asa cum Ion al nostru este John in engleza

daca sau pastrat multe diferente, este din incapatanare - si de o parte si de cealalta

 

Ba mai mult, am auzit ca "Isus", scris ca atare, ar insemna in nu's ce limba "magar". Eu nu cred ca-i adevarat, da' nici nu stiu sigur
nu e!

e doar o idee gresita propagata repede in mediile ortodoxe care tot cauta nod in papura catolicilor

 

Edit: Si altceva ma nedumereste. De ce anumite culte religioase, cand se refera la Iisus, folosesc (intotdeauna)atributul "Domn" si nu Dumnezeu. Domn is si eu pentru unii.
explicatia provine din textul grecesc al bibliei ebraice

evreii nu citesc Numele lui Dumenzeu, ci spun "Numele" sau "Domnul meu" (Adonai)

tot ei, cand au tradus in greceste aceste texte, rezultand Septuaginta, au ales sa spuna Kyrios Theos, adica Domnul Dumnezeu in loc de Dumnezeu YHWH

acest nume a fost dat lui Isus Cristos de catre discipolii sai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca s-ar fi pastrat tot ce s-a scris, probabil ca acum umblai sa cauti descendentii lui Iesous. Sau erai musulman.Si ai putea avea aceste daruri fara Duhul? Daca nu, inseamna ca ai Duhul chiar daca nu citesti Biblia si chiar daca nu crezi in Iisus. Ca Iisus avenit pentru pacatosi, nu?

Observ ca te preocupa mult studiul Bibliei.....la fel ca pe ortodocsi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
zexe, te bat! :jester:

Pai nu studiaza, ma!!!!!!!!!!!!!! Ca daca ar studia nu ar mai vorbi. Iau de bune ce le zic aia. Ce, eu nu eram la fel?

 

N-am cu baiatu' nimic. Vreau sa-i atrag atentia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×