Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

Puterea dragostei...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand iubesti o persoana, o iubesti in totalitate. Nu poti iubi numai sufletul, sau numai fizicul. Daca Simina are un fizic mai deosebit decat restul femeilor, nu inseamna ca ne uitam unul la altul toata ziua si ne iubim platonic. Facem dragoste, nu sex, pentru ca ne atragem unul pe celalalt. Poate e ciudat cum din lipsa unor picioare se poate neste o atractie, dar eu stiu ca acela este corpul sotiei mele, nu altul, si pe acela il iubesc, trup si suflet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:roll: subtil, subtil :blink:

 

Laur, nu judeca pe nimeni, ce sari asa? Din pacate, e o realitate ce a zis el. :yahoo:

Pai generalizeaza si spune ca nu il intereseaza ce spune lumea .

Si mai apoi fericirea in viata nu sta in sex..iar el tocmai asta spune .

Iar mai apoi de la voi se vede altfel ,daca spunea ea asa ceva ,era cu totul altceva . :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DRAGOSTEA INTRE BARBAT SI FEMEIE APARE PRIN EXCELENTA NUMAI DATORITA GRATIEI SACRE A LUI DUMNEZEU SI EA TREZESTE DEOPOTRIVA INIMA SI SUFLETUL LA UN NIVEL DE CONSTIENTA SI TRAIRE MAGICA SPECIFICA ACESTEI FORME A IUBIRII. Atunci cand atat femeia cat si barbatul sunt la un nivel relativ egal de deschidere, armonie si constienta, atunci amandoi sunt in mod asemanator atinsi si transformati de gratia divina si iubirea lor este una reciproca. Ei simt la fel, cred la fel si isi asuma la fel de sincer si constient plenar si profund atat libertatea cat si responsabilitatea care li se acorda prin aceasta dragoste. Astfel daca ei se daruiesc neconditionat si pana la capat ghidarii acestei iubiri, ei pas cu pas DIN DOUA SUFLETE SEPARATE DEVIN O SINGURA FIINTA CONSTIENTA, numit in traditia spirituala a umanitatii si ANDROGINUL DIVIN GLORIOS (COPIL DIVIN CONSTIENT, CONSTIINTA sI IUBIRE CHRISTICA).

 

Aceasta osmoza interioara pana la o starea desavarsita de unificare se produce in timp printr-o deschidere a fiecaruia intru fiinta celuilalt, la toate nivelele si sub toate aspectele ce caracterizeaza fiinta umana (fizic, energetic, emotional, afectiv, mental, supramental si spiritual). Iar acest miracol este posibil si este realizat efectiv numai si numai de catre IUBIREA DIVINA ATOTPUTERNICA SI ELIBERATOARE.

 

 

Totodata cuplul de indragostiti este condus printr-o succesiune de fericire din ce in ce mai vasta in final topindu-se in extazul etern al lui Dumnezeu. Cei doi aspira la o deschidere si o cuprindere simultana perfecta astfel incat sa se lasa cu adevarat uniti (UN-iti) de taina sacra a iubirii. intreg procesul incepe cu foamea animalica a egoului pana la disolutia si contopirea eliberatoare cu celalalt suflet intru aceasi Unitate, in aceasi Constiinta Identica cu Sine ESTE JOCUL LIBER SACRU sI PERFECT iN TOATE DETALIILE ALE LUI DUMNEZEU IN CADRUL CREATIEI, ACEASTA ESTE ESENTA SI ROSTUL ULTIM AL VIETII. http://www.esoterism.ro/ro/evolutiaiubirii.php

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa poveste, desi trista... Sentimentele au fost sincere... si amandoi au dat dovada de mult curaj.

:bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citind povestea,am trait doua stari in acelasi timp: de tristete si de bucurie.Sunt mai multe motive si o sa vi le explic.Lumea asta e superficiala,ahtiata dupa bani,moda,politica si alte prostii.Dar toate lucrurile astea lumesti sunt atat de nesemnificative cand e vorba de iubire,ele palesc pe langa acest sentiment profund,sunt efemere,dar iubirea adevarata e eterna!Dumnezeu este iubire,iar El ne-a daruit noua oamenilor darul de a iubi,dar putini sunt aceia ce stiu sa aprecieze cu adevarat acest sentiment minunat,putini stiu sa iubeasca neconditionat,putini sunt capabili de sacrificiu personal,de lepadarea de sine pentru fericirea celuilalt,de rabdare,intelegere,respect pentru persoana iubita.Cati dintre voi ar fi capabili de un asemenea sacrificiu? Eu cred ca mai important este sufletul unui om,nu trupul.Sufletul e etern,trupul efemer.Ma bucur sa vad ca inca mai exista oameni care stiu sa iubeasca cu adevarat,acei oameni care se iubesc pentru ceea ce sunt,pentru felul de a gandi,de a simti,care se iubesc cu toate calitatile si defectele.Desi Simina are acum un handicap locomotor,sa va spun ceva.O sa va suparati pe mine,dar e un adevar,ma astept sa negati acest lucru chiar cu vehementza.Exista o multime de handicapuri,v-ati speria de lunga lista de handicapuri si de cate tipuri sunt.Sa va dau un exemplu: la capitolul handicapurilor de comportament,tulburari de comportament sunt incadrate si minciuna,lasitatea,egoismul.Cand am invatat acest lucru,am ajuns la o concluzie:"Daca intr-adevar este asa,la cum e lumea asta nu ma mai mira nimic.Cu totii suntem handicapati,toti oamenii au un handicap,fie ca sunt sau nu constienti de acest lucru!".Daca e sa compar handicapurile fizice cu cele de comportament ... le aleg pe cele fizice,decat sa intalnesc la cineva rautatea,egoismul,lasitatea,inselatoria etc.Iubirea adevarata e cea in care il iubesti pe cel de langa tine asa cum este,indiferent de handicap,asa vad eu lucrurile.Ca om n-as suporta sa stau langa un om perfect sanatos,dar mincinos si egoist,astea le consider defecte mai mari decat cele fizice,pentru ca e vorba de suflet.Degeaba arata bine un om daca pe dinauntru e gol.Simina si Marc in lumea asta superficiala,alaturi de alti oameni capabili de iubirea adevarata sunt ca niste ingeri! Nu zic ingeri,fiindca totusi sunt oameni,oricum sper ca intelegeti ce vreau sa spun. Pentru Simina si Marc:Va doresc numai bine,sa fiti mereu cu zambetul pe buze si sa ignorati in continuare ceea ce spune lumea,caci toate lucrurile astea trec,dar iubirea voastra va dainui mereu! Lumea ar fi fost mai buna daca fiecare om ar avea intr-adevar convingerea ca iubirea este cea mai importanta in viata,ca traieste pentru a iubi si pentru a fi iubit. Dragostea indelung rabda,dragostea este binevoitoare,dragostea nu pizmuieste,nu se lauda,nu se trufeste.Dragostea nu se poarta cu necuviinta,nu se manie,nu gandeste raul.Nu se bucura de nedreptate,ci se bucura de adevar.toate le sufera,toate le crede,toate le nadajduieste,toate le rabda.Dragostea nu cade niciodata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intrebarea e daca o iubea de ce era pe chat?????

intrebarea e: nu cumva este o poveste inventata pt provocarea milei si a admiratiei AMARENEI?

sfatul profesionistului:

nu confundati sentimentele care provoaca stari asemanatoare: dragoste-mila; dragoste-veneratie!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intrebarea e daca o iubea de ce era pe chat?????

intrebarea e: nu cumva este o poveste inventata pt provocarea milei si a admiratiei AMARENEI?

sfatul profesionistului:

nu confundati sentimentele care provoaca stari asemanatoare: dragoste-mila; dragoste-veneratie!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Pe chat poti sta pentru diverse discutii, nu numai pentru discutii 'neserioase.' Mai ales ca astfel de cupluri sigur exista, chiar daca n-o fi vorba de persoanele amintite aici...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca nu stiai,dracusor ... argintiu,internet-ul in ziua de azi reprezinta pentru majoritatea oamenilor o metoda de comunicare cu alti oameni,in care isi impartasesc necazurile,problemele,te-ai gandit ca Marc si Simina poate nu mai au alaturi alti oameni care sa nu-i judece,sa nu-i priveasca ca vitzelul la poarta noua,poate ei s-au saturat sa fie judecati si au gasit un refugiu in internet? Marc a vorbit sincer cu Amarena,amandoi au explicat ca e doar o legatura de amicitie,de parca tu n-ai avut sau nu ai de pe internet o persoana cu care tii legatura,dar pe care n-o cunosti,plus ca Simina stie si ea ca Marc e pe internet,asa ca nu vad nimic anormal aici.Ceea ce faci tu dracusor ... argintiu (dupa parerea mea mai ai pana sa devii purpuriu) e sa judeci,dar nu ma mira,caci numai un drac ii judeca pe ceilalti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In caz ca nu stiai,dracusor ... argintiu,internet-ul in ziua de azi reprezinta pentru majoritatea oamenilor o metoda de comunicare cu alti oameni,in care isi impartasesc necazurile,problemele,te-ai gandit ca Marc si Simina poate nu mai au alaturi alti oameni care sa nu-i judece,sa nu-i priveasca ca vitzelul la poarta noua,poate ei s-au saturat sa fie judecati si au gasit un refugiu in internet? Marc a vorbit sincer cu Amarena,amandoi au explicat ca e doar o legatura de amicitie,de parca tu n-ai avut sau nu ai de pe internet o persoana cu care tii legatura,dar pe care n-o cunosti,plus ca Simina stie si ea ca Marc e pe internet,asa ca nu vad nimic anormal aici.Ceea ce faci tu dracusor ... argintiu (dupa parerea mea mai ai pana sa devii purpuriu) e sa judeci,dar nu ma mira,caci numai un drac ii judeca pe ceilalti!

 

 

 

Ntttt!

Ingerashu' si dracushoru' s-au luat la trinta! De asteptat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×