Sari la conținut
Forum Roportal
aknetaton

arhitectura masonica

Postări Recomandate

Ce vrea si ce poate fi; MASONERIA?

Incerc sa aduc si eu cateva informatii.

***

,,Domnul Mihai LEONTE ,este un pasionat om de cultură, care m-a ajutat

Editat de Mihai LEONTE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Distinse Domnule Mihai Leonte,

Personal nu deduc nuanta cartii D-lui Jurma. Ori e prea subtil, ori e prea voalat ! Da, cunoasteti zicala "Injura-ma da nu ma ignora !" , ceeea ce vad ca aici se aplica.

Daca e sa tratezi masoneria neaparat conspirativ, atunci e simplu : pana si rasaritul soarelui e o conspiratie a noptii pentru a compromite ziua ! Sigur , suspiciunile continua si nu ne putem abtine de la a trata cu obiectivitate subiectul "masonerie". Poate cel mai grav aici e ca toti ne pricepem la toate si ca acei oameni ce-si petrec zilele in arhive si biblioteci si nu in carciumi (punandu-si cu sarg munca in folosul celorlalti), daca cumva risca sa spuna ceva ce nu ne pica noua pe calapod, trebuie sa ii hulim. Asta e una dintre primele legi ale conspiratiei.

Apoi mai vin si alte "articole de lege": de-aia e seceta! ; de-aia se aliniaza planetele; de-aia sunt multi carabusi de mai anu asta; de-aia scade dolarul; de-aia e putina grasime in laptele de la magazin....etc.

Va admir pentru lipsa de argumente! Da unele personale nu aveti ? Adica niste castane pe care sa le scoateti cu mana proprie si nu cu a altuia !

Cu coonsideratie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma surprinde ceva! Adica ,,scoaterea castanelor''!

Dragul meu AKNETATON, eu am spus ca vin cu cateva informatii.

Nu am solicitat sa-mi raspundeti la intrebari pe care unii mult mai ilustri nu le-au dezlegat.

Mi se pare ca dvs. ati trimis in teren o pisica pe care noi urma sa o prindem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Distinse Domn,

Cred ca se cuvin lamuriri.

Problematizasem aparitia unui volum despre masonerie, care, cu sau fara voia noastra, autorul aduce unele informatii asupra unui subiect. Am expus aici opinia autorului si, asa cum logic mi se pare, referirile tertilor ar fi firesc sa fie la subiect. E firesc sa avem opinii, chiar asta e sensul acestei expuneri.

Constat ca mesajul Dv. face referiri la o alta carte, la o alta atitudine, dar nu are nici o opinie.

Cat despre raspunsurile "mult mai ilustrilor" la care faceti referire, mare parte dintre ei se mai chinuie si azi sa intrezareasca omul prin blana maimutei. Si "iertati-mi" indrazneala de a va raspunde, dar ma gandeam ca daca tot ati avut ceva informatii de expus, aveti si ceva responsabilitati, chiar daca numai simbolice.

Haideti sa-i dam insa pisicii impricinate sansa sa alerge in voie, asa cum se cuvine unui spirit liber...

Cu consideratie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×