Sari la conținut
Forum Roportal
Mephistofel

Maxime si citate celebre

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu si eu unul

 

Cand te uiti indelungat in abis, abisul se inroseste si-ti face cu ochiul

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Sherlock a spus:

Stiu si eu unul

 

Cand te uiti indelungat in abis, abisul se inroseste si-ti face cu ochiul

:laugh: Se spune ca depinde cu care "ochi"...

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 minute, LuciaD a spus:

Unul dintre Intelepti spune asa: " Cand schimbi felul in care vezi lucrurile, lucrurile pe care le vezi se schimba."

Posibil. Citatul asta, care e parte dintr-un citat mai mare, m-a marcat. Parca mi s-a luat un val de pe ochi citindu-l. Ii apartine unui om bun, om care a facut insa multe greseli la viata lui, insa a avut taria si demnitatea sa si le recunoască. :smile:

Iar fac off-topic. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Nu e nimic nobil in a fi superior unui alt om.

  Nobil e sa fii superior celui care erai ieri... "

- Ernest Hemingway

 

 

 
 
Editat de LuciaD
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Numai cu inima poti vedea ceea ce e invizibil ochilor, dar esential vietii." - Antoine de Saint-Exupery

" Doamne, nu cer minuni şi miraje, ci dă-mi putere în fiecare zi. Învaţă-mă să fac paşi mici. Fă-mă să fiu atent şi inventiv, ca în zilele săptămânilor să mă opresc la experienţe şi descoperiri care m-au captivat. Învaţă-mă corect să împart timpul meu, să cunosc ce este prioritar şi ce este secundar. Cer de la Tine să mă înveţi cum să-mi plănuiesc parcursul zilei, să am timp ca să mă mă bucur de frumuseţea artei! Ajută-mă să înţeleg că visele nu ajută, nici cele despre trecut, nici cele despre viitor. Învaţă-mă să fiu aici şi acum, să înteleg că momentul pe care îl trăiesc acum este cel mai important.  Izbăveşte-mă de convingerea naivă că totul în viaţă trebuie să fie neted. Dăruieşte-mi o conştientizare clară că înfrângerile, căderile şi dificultăţile sunt o parte a vieţii, datorită cărora creştem şi ne facem înţelepţi. Aminteşte-mi că inima deseori se contrează cu raţiunea. Trimite-mi în momentul potrivit pe cineva care îmi va spune în faţă adevărul, dar să-mi spună cu dragoste. " -  Antoine de Saint-Exupery

 

 

Editat de LuciaD
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 " "Acum, când v-ați angajat pe Calea Luminii, e necesar să vă urmați neobosiți mersul vostru, fără să vă întrebați când vă veți atinge țelul. Unul după altul, obstacolele cedează în fața celui care nu se oprește din drum, fiindcă el a pus în mișcare puternicele Legi ale Vieții. Viața spirituală este ca ascensiunea unui munte înalt. Pe potecile sale abrupte, anevoioase, în mod inevitabil veți trece prin unele clipe de slăbiciune, de descurajare, se poate întâmpla și să cădeți, dar acesta nu este un motiv pentru a vă opri. Din când în când, poate că veți trăi cu senzația că veți muri ... dar reînviați ! În cea mai profundă descurajare, trebuie să vă agățați de această misterioasă licărire ce rămâne încă în voi: ea vă va spune că „moartea” prin care sunteți pe cale să treceți va fi urmată de o reînviere, și că nimeni mai bine ca voi nu vă poate ajuta, deoarece toate puterile vieții se află în voi. Și vă veți continua mersul spre culme..." "

- Omraam Mikhaël Aïvanhov

 
 
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Cea de-a cincea Comuniune este cu Ingerul Vietii
Acela care da putere si vigoare omului.
Pentru ca, iata, daca ceara nu este pura,
Cum ar putea lumanarea sa dea o flacara constanta?
Mergi, atunci, catre arborii cu ramuri inalte
Si inaintea unuia dintre ei, care este frumos,
Inalt si majestos,
Spune aceste cuvinte:
" Te salut pe tine, O, bunule Arbore al Vietii,
Facut de Creator!"
Atunci Raul Vieti
Va curge intre tine si Fratele tau,
Arborele,
Si, astfel, tu vei avea
Sanatatea corpului,
Sprinteala picioarelor,
Auzul fin,
Bratele puternice
Si privirea de vultur.
Astfel este Comuniunea
Cu Ingerul Vietii,
Sfant mesager al Maicii Pamantesti."
 
- am scris din exceptionala carte: " EVANGHELIA ESENIANA" (de la cap. " Cartile necunoscute ale esenienilor "), una dintre cartile care m-au ajuta foarte mult in viata- (cartea o am de cand a aparut la ed. Orfeu Bucuresti 2000)
 
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Oamenii o iau pe drumuri diferite atunci cand cauta implinirea si fericirea. Doar pentru ca nu se afla pe drumul tau nu inseamna ca s-au ratacit. " - Dalai Lama

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×