Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Wicca este o religie neo-pagana,cunoscuta mai ales pentru cultul Zeitei(sau Zeitelor),pentru folosirea magiei in practicile lor,pentru toleranta fata de minoritatile sexuale,pentru sustinerea unei politici ecologiste.Istoria acestei religii incepe in anul 1954,cu Gerald Gardner,care este considerat si fondatorul ei.El a afirmat ca Wicca este o religie pre-crestina,care s-a dezvoltat in secret pentru sute de ani,si care isi are originea in Paganismul European.Astazi marea majoritatea a istoricilor sustin ca nu exista nicio dovada a existentei unei astfel de cult in Europa,si ca Wicca este in mare parte creatia lui Gardner.Viziunea acestei religii asupra Divinitatii variaza de la dualism(Zeul si Zeita),politeism,agnosticism(zeii sunt doar arhetipuri),chiar ateism.Ideea de Iad nu exista in Wicca:unii cred in reincarnare,altii ca toate sufletele merg in "Summerland" sau ca pur si simplu nu exista viata dupa moarte.Satan nu exista in aceasta religie,nici vreun zeu al raului absolut,ptr ca in viziunea celor mai multi dintre ei raul absolut ca si binele absolut nu exista.

In cadrul acestei religii exista mai multe traditii:Garderian Wicca:Eclectic Wicca,Alexandrian Wicca,Dianic Wicca,Seax-Wicca,etc.Garderian Wicca and Alexandrian Wicca sunt considerate "variantele" traditionale ale acestei religii-au mari preoti si preotese,initierea nu se poate face decat de catre acestia,respecta multe dintre ritualurile impuse de Gardener.Fiecare dintre ei se considera preot/preoteasa.Zeul si Zeita sunt considerati egali in practicile lor.

Eclectic Wicca-in principal combina idei si concepte preluate din mai multe religii si filozofii.

Dianic Wicca-este latura feminista a acestei religii,recunoaste Zeul si Zeita dar o venereaza numai pe Zeita,este practicata in majoritate de catre femei.

Seax-Wicca este bazata pe mitologia Saxona.

Ideea de morala in Wicca este de obicei bazata pe Wiccan Rede.Principala lege din acest cod este"Atat timp cat nu ranesti pe nimeni,fa ceea ce vrei".Acest sfat(sau lege) nu interzice auto-apararea sau folosirea unor metode mai dure,atunci cand toate celelalte au dat gres.De asemenea,nu este un motiv sa scapi de armata ;)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

wicca e satanism curat, iti dau casete cum fac spiritism si cheama demoni, autoarea harry potter s-a inspirat f mult din wicca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te rog,mai spune.Am studiat satanismul.Cei din Wicca in general nu cred in demoni(poate doar cei care au combinat elemente din Crestinism cu Wicca).Sunt unii care il invoca pe Azazel sau Lilith-considerati Zei nu demoni.

Iar despre Harry Potter-"Alohomora"-sigur s-a inspirat. :jester:

Respect fata de natura,animale,divinul feminin,toleranta-ce concepte demonice.........nu-i asa :o:

Editat de Glamorous_witch_girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

azazel, lilith , belzebuth (sau cum s-o scrie), scaraotchi, michiduta, mamona, etc si etc este unul si acelasi diavol, nu conteaza ce cred ei ca invoca ci ce invoca in realitate, iar in Harry Potter sunt explicitate cu lux de amanunte practici wicca, cauta si tu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat si ghici ce?Cei din Wicca nu au puteri ca in "harry potter".Urmeaza sa zici ca pot zbura pe maturi.Daca unele practici se intalnesc si in Wicca si in Harry Potter este ptr faptul ca amandoua s-au inspirat din legende si practici magice ale diferitelor culturi.

Lilith este o legenda din traditia iudaica.Considerata prima femeie,sotia lui Adam,creata din pamant la fel ca el,nu a vrut sa se supuna acestuia si a ales sa stea cu demonii.

Mamona face referire la bani.

cei din wicca invoca Zei nu demoni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, Joanne Rowling s-a inspirat din practicile Wicca. Dar, dupa parerea mea, desi satanismul si Wicca au unele puncte comune...stiti vorba ceea, "seamana dar nu rasare"...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga mea am documentar in care ei recunosc ca se lasa posedati de acesti "zei", iar efectele sunt aceleasi ca in cazul unei posesiuni demonice, am vazut, m-am documentat, nu am de ce sa te mint

 

Cea mai mare arma a diavolului este sa nu se faca cunoscut, dupa cum spuneam nu trebuie sa-l invoci pe diavol ca sa vina, se poate sa invoci un idol ooarecare sau mai stiu eu ce extraterestrii sau tot forme surogate din astea, tot diavoli invoci, dar fara sa stii, in moment ce nu te rogi la iubire nu ai cum sa primesti ceva bun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
draga mea am documentar in care ei recunosc ca se lasa posedati de acesti "zei", iar efectele sunt aceleasi ca in cazul unei posesiuni demonice, am vazut, m-am documentat, nu am de ce sa te mint

 

Cea mai mare arma a diavolului este sa nu se faca cunoscut, dupa cum spuneam nu trebuie sa-l invoci pe diavol ca sa vina, se poate sa invoci un idol ooarecare sau mai stiu eu ce extraterestrii sau tot forme surogate din astea, tot diavoli invoci, dar fara sa stii, in moment ce nu te rogi la iubire nu ai cum sa primesti ceva bun

Poate cei din documentar nu erau reprezentativi pentru wicca, fiecare padure are uscaturile ei. Nu zau, extraterestrii tot diavoli sunt? :good: UN idol oarecare nu are cum sa fie diavol, pentru ca idolii religiilor antice aveau fiecare atributiile lor, si multi dintre ei aveau atributii pozitive, deci nu au cum sa fie diavoli.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tie daca iti dau o piatra sa te inchini la ea, piatra asta reprezinta binele pe pamant, nu e penibil? Tu cand te inchini la ceva fals, creat de tine, acolo vin diavoli si rad de tine, de fapt le faci inchinare lor, nu conteaza ce atributii crezi tu ca are piatra respectiva sau simbolul, de vreme ce este ceva fals, inexistent decat in conceptia ta. Te inchini la nimic, la un vitel de aur, la o masca infricosatoare, la o statuie cioplita, la piatra, carora le dai atributii pozitive sau negative astea suntn in imaginatia ta , tot la nimic te inchini.

 

cu extraterestrii si ozn, cauta si vei gasi ca de fapt sunt diversiuni sataniste de a-l scoate pe Dzeu din constiinta oamenilor, pentru ca de fapt extraterestrii ne-au creat, diversiune si manipulare pentr cei slabi, de fapt probabil stii cati s-au sinucis in masa in ritualuri din astea la fel de penibile ca alea antice.

 

Dumnezeu este Unul si se poate ajunge la El printr-o singura Cale, Calea Iubirii, Calea lui Hristos

 

 

Numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tie daca iti dau o piatra sa te inchini la ea, piatra asta reprezinta binele pe pamant, nu e penibil? Tu cand te inchini la ceva fals, creat de tine, acolo vin diavoli si rad de tine, de fapt le faci inchinare lor, nu conteaza ce atributii crezi tu ca are piatra respectiva sau simbolul, de vreme ce este ceva fals, inexistent decat in conceptia ta. Te inchini la nimic, la un vitel de aur, la o masca infricosatoare, la o statuie cioplita, la piatra, carora le dai atributii pozitive sau negative astea suntn in imaginatia ta , tot la nimic te inchini.

Dragule, tu nu ai nici cea mai mica idee despre ce se ascunde in spatele zeitatilor antice. Hai sa te lamuresc eu: sunt niste principii. Si atata timp cat o zeitate reprezinta un principiu pozitiv, nu inteleg de ce condamni tu pe cei care se inchina la ea. Daca tie ti se pare ca cineva se inchina la piatra aceea doar pentru ca e o piatra, te inseli amarnic. Si daca acele principii sunt doar imaginatia oamenilor, atunci acelasi lucru este valabil si pentru Dumnezeul biblic

cu extraterestrii si ozn, cauta si vei gasi ca de fapt sunt diversiuni sataniste de a-l scoate pe Dzeu din constiinta oamenilor, pentru ca de fapt extraterestrii ne-au creat, diversiune si manipulare pentr cei slabi, de fapt probabil stii cati s-au sinucis in masa in ritualuri din astea la fel de penibile ca alea antice.

(w00t) da, extraterestrii sunt manipulare pentru cei slabi... :tease: religia nu a manipulat niciodata pe nimeni, deloc... :)

Dumnezeu este Unul si se poate ajunge la El printr-o singura Cale, Calea Iubirii, Calea lui Hristos

Da de ce draga, crestinismul a pus monopol pe Dumnezeu? Este proprietarul lui Dumnezeu si al Adevarului absolut?

Nu, nu-mi raspunde, ca o sa ma apuce rasul. (w00t)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×