Sari la conținut
Forum Roportal
chrmad

exprimati-va va rog! Imaginea proasta a Romaniei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As fi foarte incantat sa aud si parerile celorlalti.

Experienta personala:

Trebuie sa va ganditi ca majoritatea cetatenilor straini nu au nici cea mai mica idee de Romania, foarte multi nu sunt capabili sa o arate cu degetul pe o harta, prea putini stiu de istoria noastra, de religie, cultura, etc si sunt foarte surprinsi sa auda ca suntem un popor latin. Si vorbim de Europa, nu de Australia sau alte tari mai indepartate. Daca vecinii nostrii care de altfel sunt foarte revoltati de actiunile noastre si de comportamentul nostru, nu au nici cea mai mica idee de Estul Europei in general (aici nu vb numai de Romania ci si de alte tari balcanice, etc) eu chiar nu as ramane surprins de faptul ca ne-ar critica americanii.

Eu nu stiu cum de au tupeul sa ne critice de moment ce multi cred ca suntem o tara musulmana.

Eu nu stiu de ce multi romani din Romania o idee foarte buna despre occident (nu ca occidentul nu ar fi locul ideal pentru a trai) atat timp cat si in afara tarii exista oameni limitati in gandire, ignoranti, aroganti etc... Noi avem prostii nostrii, sunt de acord, dar si occidentul este plin de astfel de oameni.

Ne-am format o imagine proasta dea lungul anilor, prin presa, televiziune, prin actiunile noastre in intreaga Europa, sunt perfect de acord, dar eu nu inteleg atitudinea majoritatii (a lumii civilizate, ce sa zic) care nu-si cunosc istoria propriei tari.

Ar trebui sa vedeti ce se petrece in Franta, in Spania, Italia, cata ignoranta si cat de inchisi la minte sunt cand se vorbeste despre Est. Este aceiasi mentalitate ca in state, ne izolam in tarisoara noastra, nu vrem sa auzim nici sa vedem ceea ce se intampla in jurul nostru, de alfel noi suntem cei mai buni, mergand pe deviza "noi sa traim bine, restul nu conteaza".

Exista o discriminare continua, Europa ne arata cu degetul, ne da lectii de democratie (dea lungul istoriei tarile occidentale au purtat si ele o vina pt. situatia de cacat din prezent a Romaniei), ne sanctioneaza si ne trateaza ca pe niste salbatici, noi cei din lumea a 3-a.

Discriminarea este interzisa in UE dar de altfel se practica cea mai perversa xenofobie si cel mai tampit rasism in randul oamenilor.

Si cand te gandesti ca totul este la nivel politic. O alta forma de manipulare, tipul asta de democratie promovat de UE... Franta le ofera, Franta le ia (mintile).

Am casa, masina stiu sa scriu, restul nu ma mai intereseaza, suntem cei mai buni.

 

Sistemul de invatamant european nu este unul dintre cele mai bune din lume, sa nu ne facem iluzii. In Spania au scazut atat de mult nivelul la invatamant (o populatie inculta e mult mai usor de manipulat) incat acum ii paste pericolul de a se instaura comunismul (cel putin o forma mai indulgenta a comunismului). Deci, sa nu aratam cu degetul spre altii.

Dezvoltarea tarilor europene nu se datoreaza neaparat nivelului de pregatire al populatiei. Sa nu credeti ca restul europenilor ar fi prea inteligenti. Ganditi-va logic inainte sa va contraziceti.

 

P.S: Pe toti strainii pe care ii vedeti ar trebui sa-i intrebati 3 lucruri despre Romania (exceptand celelalte: Hagi, Nadia si Dracula).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, se potriveste perfect tipologiei romanului sadea care zice ca altii sunt de vina pentru defectele lui, ca si altii au defecte si ce...ce mare branza de capul lor? De ce nu stiu americanii de geografia Romaniei? Sau francezii...auzi tu...sa vina si sa ne dea noua lectii de cultura si arta. Da' cine se cred ei? Buricul pamantului? Ce daca au si ei acolo un Voltaire, sau italienii un Michelangelo? Si ce daca? Sa stea in banca lor! Huo! Ca si la ei se scobesc unii innas pe strada nu doar la noi. Ah...da' la noi se scobesc in plin parlament? Ei...un pic asa, ce daca?

 

Noi ne iubim patria strabuna si nu suntem handicapati mintali ca noi stim toate geografiile tarilor de pe lume, toate politicile lor, istoria lor, literatura lor si asa mai departe (a fiecarei tari din Africa, America Latina pana si la capatul lumii). Noi, toti romanii in cuget si simtiri...ca brazii. Si intelectualii da' si aia de pe camp si ogoare, toti stiu tot! Auzi...sa intrebe doar de Nadia si de Dracula! Romania - care vorba aia...a jucat asa un rol important in istoria planetei acesteia! Cum? De ce nu suntem mai presus? Ia uite cati programatori avem in lume, cati olimpici si cate femei frumoase!

 

Da, este perfect ca presedinte. Se ptriveste la marele fix! :flowers:

Editat de a browser

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
P.S: Pe toti strainii pe care ii vedeti ar trebui sa-i intrebati 3 lucruri despre Romania (exceptand celelalte: Hagi, Nadia si Dracula).

Da, da, da....ce frumosi si destepti suntem noi....incultii si prostii de care vorbesti tu, dragul meu sunt cei din clasa de jos a societatii, care ca si pe la noi sunt mai ignoranti. Ori tu ai impresia ca nea Ion si tanti Florica stie unde e Franta pe harta. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca vecinii nostrii care de altfel sunt foarte revoltati de actiunile noastre si de comportamentul nostru, nu au nici cea mai mica idee de Estul Sistemul de invatamant european nu este unul dintre cele mai bune din lume, sa nu ne facem iluzii. In Spania au scazut atat de mult nivelul la invatamant (o populatie inculta e mult mai usor de manipulat) incat acum ii paste pericolul de a se instaura comunismul (cel putin o forma mai indulgenta a comunismului). Deci, sa nu aratam cu degetul spre altii.

Dezvoltarea tarilor europene nu se datoreaza neaparat nivelului de pregatire al populatiei. Sa nu credeti ca restul europenilor ar fi prea inteligenti. Ganditi-va logic inainte sa va contraziceti.

 

P.S: Pe toti strainii pe care ii vedeti ar trebui sa-i intrebati 3 lucruri despre Romania (exceptand celelalte: Hagi, Nadia si Dracula).

pai gandeste si tu logic. Daca eram atat de inteligenti pe cat se crede cum de abia acum am intrat in UE ... cum se face ca noi nu ne gasim niciodata in fata celorlalti. Din contra Romanii sunt mai usor de manipulat pentru ca se simt inferiori.

Ne manevreaza europa cum vrea ea ... nu cumva sa ne imbogatim. In Uk, Polonezii au magazine si restaurante peste tot ... Romanii sunt cinstiti si atat... prefera sa munceasca decat sa se dezvolte intr-o afacere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romanii sunt prosti rau!

a browser:

Din comentariul tau am inteles urmatorul lucru:

Situatia critica, mafia, haosul si instabilitatea economica din Africa, America de sud se datoreaza de fapt

populatiei, incapabilitatii si incompetentei oamenilor de rand. Comunismul si orice alta ideologie

extremista au fost instaurate pe drept in multe din aceste tari, s-au facut alegeri, luanduse in considerare

votul populatiei. Acum nu vreau sa fac vreo legatura cu ceea ce s-a intamplat in Rromania, cand de fapt noi

i-am primit pe rusi cu bratele deschise iar nea ceasca a fost cel mai iubit dintre pamanteni (cu procente de

99% - cat il iubea poporul). Spania si Italia de altfel nu s-au confruntat niciodata cu astfel de ideologii,

dar stim ca totusi fascismul si dictatura militara au fost instaurate pe drept, prin votul pop. timp de vreo

20 de ani (Mussolini) respectiv vreo 40 de ani (Franco). Cat iubire pentru cel ales. Nici nu are rost sa mai

vorbim de Germania si altele.

Asa ca, sa nu se mai lamenteze sud-americanii ca o duc prost cand de fapt ei si-au ales forma de guvernare.

De altfel fratii nostrii de peste prut ne-au consultat inainte de a-l inlatura pe rege, patrunzand pasnic pe

teritoriul nostru... cu tancul.

Deci, sa nu dam vina pe altii, ca noi suntem prosti, asa-i?

Eu nu stiu daca te-ai gandit vreodata la raportul tari dezvoltate/ tari sarace. Daca e sa faci un calcul,

pai cu mult peste jumatate din populatia globului traieste in mizerie.

"Multi dar prosti".

Daca e sa comparam populatia Frantei cu cea a Chinei pai 1 din 2 francezi sunt genii. Cata prostie in China

aia, deci oamenii aia sunt penibili de prosti, nici nu am cuvinte.

Dar eu nu sunt bun de presedinte, tu ti-ai demonstrat mai bine calitatile de lider rebel si intr-o buna zi

vei face ca "Rromania sa straluceasca precum soarele" - "Da, se potriveste perfect tipologiei romanului

sadea care zice ca altii sunt de vina pentru defectele lui" Deci bine zis, sa nu dam vina pe altii, noi

suntem vinovati, noi trebuie sa ne ridicam singuri asa cum au facut-o francezii. Oricum am inteles mesajul,

avem incredere in tine!

Din cate am spus mai sus "Noi avem prostii nostrii, sunt de acord, dar si occidentul este plin de astfel de

oameni." Eu nu am zis niciodata ca Rromania atat in prezent cat si in trecut au fost si sunt mai presus

decat restul occidentului. Nu ai citit atent, ai interpretat cum ai vrut tu... eu am facut doar o

comparatie.

 

 

Raspunsul pentru Bisarh

Ion si tanti Florica nu vor sti niciodata unde-i situata Franta ci doar poate primarul si preotul satului.

"incultii si prostii de care vorbesti tu, dragul meu sunt cei din clasa de jos a societatii," aha, dar

trebuie sa ne gandim ca Franta este cu mult inaintea noastra. Eu as avea mai multe pretentii de la Franta,

lumea civilizata, care se bucura de o democratie cu mult inaintea noastra, unde fiecare cetatean avea dreptul la informatie, decat la nea Ion.

Eu nu stiu unde traiati voi pe timpul comunismului, dar din cate stiu eu dreptul la informatie era foarte

restrictionat, ziare si reviste care ne vorbeau despre occident erau prea putine, la tv si radio nu auzeai

decat discursurile prea iubitului nostru tovaras si la o adik ti se rupea de ceea ce se intampla in ext.

cand tu nu aveai ce pune pe masa.

Asa ca eu nu am pretentii de la nea Ion care dupa ce ca nu avea ce manca mai trebuia si sa munceasca la camp

de dimineata pana sera, asa ca duca-se dreaq de scoala si cu toate acestea foarte multi romani stiu unde

este situata Franta.

Multi francezi au avut ocazia sa invete, sa studieze (dar multi dintre ei n-au facut-o) in comparatie cu

ciobanii nostrii, pentru simplu fapt ca tara le-a oferit conditii.

Si sa lasam ironia deoparte, ideologia comunismului la noi in tara a fost impusa nu aleasa de catre popor.

Si cum s-a intamplat asta? Pai sa ne gandim la consecintele pe care le-a avut conferinta de la Yalta. Unde

insasi marile tari civilizate au decis intr-o anumita masura soarta tarilor din Est.

Dar sa nu ne uitam in urma, da-o dreaq de istorie, ci sa ne uitam in prezent unde mentalitatea comunista

inca predominca in Rromania. Cel putin v-ati intrebat de ce? Cumva suntem noi prea prosti? Cumva taranul

roman e prost din nastere? Care sunt cauzele? V-ati intrebat inainte sa comentati daca cumva migrarea in

masa a taranilor la oras, obligati de catre regim a influentat situatia Rromaniei?

Cauze sunt multe, istoria poate fi mincinoasa dar putem invata din consecintele ei.

Totul se leaga, nimik nu se intampla pur si simplu, nu ne nastem prosti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din comentariul tau am inteles urmatorul lucru...

Ai inteles gresit dar nu conteaza, tu sa fii sanatos!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Niciodata n-am afirmat ca taranii nostri sunt prosti, dar prosti iti spun eu care sunt...aia care s-au dus la oras si s-au facut mari orasheni.

As vrea sa-mi spui in ce tara esti, si in ce domeniu lucrezi....asa poate imi pot da seama mai bine de ce gandesti asa.

Multumesc anticipat

O zi buna :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai gandeste si tu logic. Daca eram atat de inteligenti pe cat se crede cum de abia acum am intrat in UE ... cum se face ca noi nu ne gasim niciodata in fata celorlalti. Din contra Romanii sunt mai usor de manipulat pentru ca se simt inferiori.

Ne manevreaza europa cum vrea ea ... nu cumva sa ne imbogatim. In Uk, Polonezii au magazine si restaurante peste tot ... Romanii sunt cinstiti si atat... prefera sa munceasca decat sa se dezvolte intr-o afacere.

Romanii cinstiti? :lol: ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×