Sari la conținut
Forum Roportal
anstainer

BoMbE fumigene:D

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

excluzand mingile de ping-pong cu staniol si bricheta sa ne gandim ceva ce nu explodeaza :flowers: :crazy: am la dispozitie azotat de amoniu ..... si ati auzit de 4 parti zahar 6 parti nitret de potasiu <n.d.p e foarte greu de gasit> :roll:( si chiar din ce ingrediente sar face mingea de ping- pong poate leam putea combina mai usor si am iesi super

post-103370-1182794301_thumb.jpg

Editat de anstainer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti inlocui nitratul cu clorura de potasiu, e mai usor de gasit... dar ai grija la amestecul cu zaharul pentru ca este foarte inflamabil si degaja o temperatura mare de ardere, sa nu faci vreun incendiu...

 

Care-si mai aminteste cum se fac petardele alea cu pietre? Ceva cu miniu de plumb.. sau asa ceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nitrat de clorura se gaseste la chimicale stiu da partea aia cu azotat de amoniu motorina rumegus si batoane de sulf .... si poate adaug si niste iod pt culoare

 

4 parti zahar 6 parti ndp am auzit ca arde repede si nici nu prea scoate mult fum dar am mai auzit ca a o fracara mica le topesc torn in orice forma si ... cand i se da foc scoate un fum alb gros

uni pun zahar si nitrat de potasiu si.... 2 prafuri amestecate intr-o cutie de bere ii dau foc si e prea simplu si iese umpik fum mai bine dau foc la cauciuc decat zahar si ndp netopite

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tetraclorura de carbon cu o banda de magneziu-si faci multa ceata. sau mai bine mergi la armata si cumpara o grenada fumigena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmmm tetraclorula de carbon si band de magneziu merge idea!!! si nu-mi o bomba fumigena de la armata in primu rand ma antreaba ce fac cu ea si nu pot sai spun de distractie sau amuzament ;) ma pot si retite pretinzand ca am mai folosit in urma explozibile luandumi datele si nush..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
clorura nu arde,,cloratu de potasiu... si nu prea gasesti

 

Am gresit; intr-adevar.. este clorat de potasiu (nu clorura). Gasesti in laboratoarele de chimie pe la scoli..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dap... ms!! super reteta dar totusi AS VREA SA STIU CARE SUNT INGREDIENTELE MINGI DE PIN-PONG ADICA A MATERIALULUI DIN CARE E FACUTA (leam putea combina p o scara mai mare si ar iesi super) ???????/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda am aflat si eu de treaba cu zaharul. se pare ca face mult fummda am aflat si eu de treaba cu zaharul. se pare ca face mult fum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×