Sari la conținut
Forum Roportal
attitude

Generearea unui text dupa sonor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut,

 

Credeti ca e posibila crearea unui soft

care sa genereze automat un text [ de pilda din engleza sau romana ] dupa un sonor?

 

Stiu ca exista un soft care generea din text in sonor.

 

Ce ziceti? Sau poate exista deja si nu stiu, eu?

 

Multumesc.

Editat de attitude

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca exista un soft care generea din text in sonor.

Din text in sonor, e simplu. Recunoaşterea unui cuv

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chestia cu regulile de pronunţie, fie ele simple sau nu, chiar nu are nicio relevanţă. După ce fragmentul audio a fost corect identificat pe baza corespondentului său dintr-o bibliotecă, poţi să-l scrii cu litere latine şi diacritice, cu litere chirilice sau cu ideograme chinezeşti, dacă vrei. Regulile de pronunţie nu au nicio semnificaţie, biblioteca-referinţă poate avea 20.000 sau 800.000 de fragmente audio standard, iar textele echivalente fragmentelor audio vor fi asociate biunivoc, pentru un set de caractere dat.

Eu ma refeream la recunoasterea după foneme. In softurile clasice, despre care scriai si care sunt disponibile de aproape 20 de ani, existau dictionare formate din sute de mii de cuvinte, iar programul cauta cuvantul cu pronuntia cea mai apropiata. Se intelege ca asemenea softuri sunt greoaie, au nevoie de resurse deosebite, si mai necesita, de multe ori, un "antrenament" al programului de cateva saptamani, pentru a se familiariza cu pronuntia detinatorului.

Noile programe au la baza un numar limitat de foneme, deocamdata din engleza, pe care le recunosc. Viteza de lucru este mult mai mare, dar erorile sunt numeroase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×