Sari la conținut
Forum Roportal
Mephistofel

Oameni si caini

Postări Recomandate

Reusita "incercare"!

Citind ce ai scris m-am proiectat (fara sa vreau) in inima Romaniei! Am mers o data cu trenul din Viena pana la Bucuresti( ma intorceam acasa) si pe masura ce ne apropiam de granita Romaniei diferenta era din ce in ce mai mare! Odata intrati in tara, sa vezi gunoaie, buruieni, caini, mizerie de nedescris, case din lemn! Saracie lucie! De nedescris! Ma bucuram cu parere de rau in acelasi timp!

Simteam un soi de durere si mila pentru romani dar si dezgust! Saracia e un handicap. Iti amortesc simturile, vointa, viata in tine!

Suntem intr-o situatie extrema, lamentabila. Imi pare rau ca sa-a ajuns aici!!! :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mephistofel, ai har la scris. Oricum m-ai impresionat profund .Sunt in asentimentul ideilor bine exprimate de Maricaul , si incheiate cu faptul ca este un mare pacat ca tara noastra a ajuns aici. Alte tari cu acelasi fost regim politic ca cel dinaintea lui 89, nu au decazut atat si dupa acest prag si-au revenit mult mai rapid. Si eu am aceleasi imagini neplacute de

la intoarcerea din alte tari, si chiar din cele vecine.

De multe ori ma gandesc la o solutie, asa, ca omul, fara veleitati politice.Dar as dori primenirea chiar a clasei politice, as dori tineri politicieni seriosi si cati mai multi. Se pare ca tara vechiului regim, vorbeste in fiece om mai trecut ca varsta, nu-si dau seama ce este democratia cu adevarat, adica n-o simt. Altele sunt prioritatile majoritatii oamenilor politici. De aici si coruptia la cotele care sunt de neimaginat. Oricum nu meritam ceace se vede acum. Si sunt sigur ca ne vom reveni cat mai repede.Deci sa promovam tinerii in politica. O parere.

Editat de proweb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Reusita "incercare"!

Citind ce ai scris m-am proiectat (fara sa vreau) in inima Romaniei! Am mers o data cu trenul din Viena pana la Bucuresti( ma intorceam acasa) si pe masura ce ne apropiam de granita Romaniei diferenta era din ce in ce mai mare! Odata intrati in tara, sa vezi gunoaie, buruieni, caini, mizerie de nedescris, case din lemn! Saracie lucie!  De nedescris! Ma bucuram cu parere de rau in acelasi timp!

Simteam un soi de durere si mila pentru romani dar si dezgust! Saracia e un handicap. Iti amortesc simturile, vointa, viata in tine!

Suntem intr-o situatie extrema, lamentabila. Imi pare rau ca sa-a ajuns aici!!! :cry:

[snapbacca]37234[/snapbacca]

 

Problema ramine de educatie, de cultura pe felia respectiva...:o:

Tu, cei care se tot reintorc in Romania natala ce aduceti nou, ce militati ca tara voastra sa fie o alta Olanda etc...?... :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mephistofel,  ai  har  la  scris.  Oricum  m-ai  impresionat  profund .Sunt  in asentimentul  ideilor  bine  exprimate  de  Maricaul ,  si  incheiate  cu  faptul  ca  este  un  mare  pacat  ca  tara  noastra  a  ajuns  aici.  Alte  tari  cu  acelasi  fost  regim  politic  ca  cel  dinaintea  lui  89,  nu  au  decazut  atat  si  dupa  acest  prag  si-au  revenit  mult  mai  rapid.  Si  eu  am  aceleasi  imagini neplacute  de

la  intoarcerea  din  alte  tari,  si  chiar  din cele    vecine.

De  multe  ori  ma  gandesc  la  o  solutie,  asa,  ca  omul,  fara  veleitati  politice.Dar  as  dori  primenirea  chiar  a  clasei  politice,  as  dori  tineri  politicieni  seriosi si  cati  mai  multi. Se  pare  ca  tara  vechiului  regim,  vorbeste  in  fiece  om  mai  trecut  ca  varsta,  nu-si  dau  seama  ce  este  democratia  cu  adevarat,  adica  n-o  simt.  Altele  sunt  prioritatile  majoritatii  oamenilor  politici.  De  aici  si  coruptia  la  cotele  care  sunt  de  neimaginat. Oricum  nu  meritam  ceace  se  vede  acum. Si  sunt  sigur  ca  ne  vom  reveni  cat  mai  repede.Deci  sa  promovam  tinerii  in  politica.  O  parere.

[snapbacca]37467[/snapbacca]

 

Asta denota ca Romania nu sa-a scuturat de turcisme si sovietismele asiatice, a ramas un marasm oriental cu toleranta comunista...

Doar un regim ca Dictatura Militara mai poate curata Romania in scurt timp de niste obiceiuri seculare!...

In rest, ramine ca fiecare dintre noi romanii sa facem lobby si galerie, sa ridicam vocile si sa militam ca taxele sa foloseasca la curatenie, nu la imbuibarea celor care sunt platiti de NOI toti sa faca treaba!...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema ramine de educatie, de cultura pe felia respectiva...:o:

Tu, cei care se tot reintorc in Romania natala ce aduceti nou, ce militati ca tara voastra sa fie o alta Olanda etc...?... :-

[snapbacca]37585[/snapbacca]

 

 

O noua Olanda la doar 15 ani de la schimbarea regimului??? Visezi!!!Poate avem o sansa dupa ce cultivam pamanturile Romaniei cu lalele....in loc de grau si porumb( sau ,corectez----- in loc de buruieni)! :cry:

Intreaba(din curiozitate) cati copii urmeaza studii la licee in comunele de langa Bucuresti.De cele din tara nu mai vb. Iar de studii superioare nici atat.!!!

Stiu ca si tu ai fost plecat(a)!!! Ce ai adus nou? Zi-mi si mie (noua). Asa poate amelioram situatia cum putem si noi!!( Eu zic ca e un inceput bun faptul ca economia romaneasca a"crescut" de cand muncesc "ciobanii" aia romani pe afara)!!! Tu ce zici??

Am mai spus undeva pe forum cat de importanta este educatia...

Si in contextul mondializarii tu speri la ceva imposibil!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dulcea si eterna Romanie.....pacat ca e locuita....

traim in trecut si suntem "mandri " ca suntem romani, ca ii avem pe Stefan Cel Mare si Dracula...

dar noi, prezentul, ne plangem in loc sa facem ,noi, ceva sa schimbam si continuam sa dam vina pe "cei de la putere " de parca nu tot noi i-am ales.....dar totul e inflacarare "patriotica"...o greseala mare a nostra e indiferenta.

am fost de curand intr-o pestera sfanta si acolo biserica ce se afla inauntru era scrijelita cu tot felul de nume si doar unul dintre noi a spus "ce oameni sa faca asa ceva" si apoi am mers mai departe.cati dintre noi nu fac asa?

educatia poate ca o au multi dar respectul de sine se pare ca lipseste cu desavarsire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multi rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×