Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Nimic nu se pierde, totul se transforma"

In alta ordine de idei.. eu cred ca constiina continua sa existe si dupa ce trupul fizic moare.. adica dupa ce viata inceteaza. Poate trece in alta dimensiune.. poate ii prins intre dimensiunea noastra si alta dimensiune [asta ar explica "intalnirile" cu "fantome"].

 

Cat despre influienta religiei.. bibliei si a lui Iisus....

Parerea mea este ca religia a fost si va fi o modalitate de control a maselor de oameni.. si oricine ar sta sa se gandeasca putin la modul in care a luat nastere crestinismul sau orice alta religie ar ajunge la aceeasi concluzie..

 

Daca Dumnezeu a creat universul, pe el cine L-a creat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e la fel de dovada pe cat ar fi daca eu spun ca Biblia NU are nicio legatura cu vreun dumnezeu.

Niciodata. Egoismul este in natura omului. Faci fapte bune pentru ca vrei sa fii mantuit.Tu crezi in YHWH pentru ca vrei sa ajungi in Rai. Sau ai sa vii sa imi spui ca tu crezi in YHWH si nu iti pasa daca te duci in Rai sau Iad?

in general ai o logica a naibi de buna. nu stiu de ce iti zici controversy...

controversata sunt eu ca nu stiu ce sa aleg... moarte si gata, sau viata dupa moarte :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea este.... Exista viata inainte de moarte?

asta e buna :blink:

dulce mai era ignoranta...

nu mai vreau sa stiu nimic, ca tot bezna gasesc.

mai bine saraca cu duhul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea este ca religia a fost si va fi o modalitate de control a maselor de oameni.. si oricine ar sta sa se gandeasca putin la modul in care a luat nastere crestinismul sau orice alta religie ar ajunge la aceeasi concluzie..

E clar : tu nu faci deosebirea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu mai vreau sa stiu nimic, ca tot bezna gasesc.

mai bine saraca cu duhul...

esti pe drumul cel bun... bezna asta este destul de bine descrisa de multi... Sf. Ioan al Crucii o descrie sublim in "Noapte Intunecata"...

de asemenea.... saracia duhului... renuntarea la diverse.... iar.. bun, bun, foarte bunutz...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
esti pe drumul cel bun... bezna asta este destul de bine descrisa de multi... Sf. Ioan al Crucii o descrie sublim in "Noapte Intunecata"...

de asemenea.... saracia duhului... renuntarea la diverse.... iar.. bun, bun, foarte bunutz...

 

si pe mai departe ce ar trebui sa urmeze?

 

cine traieste viata ca sa se numeasca viata?

 

cine moare? si cine nu?

moare cineva? :blink:

 

cum alegi ce sa crezi? inima inseala? se confunda cu spiritul? si...merge el mai departe?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel care intelege sa se pregateasca pentru ea ...si traieste asa cum ii dicteaza Ratiunea si Constiinta!

De murit mor toti fara exceptie ...iar luminita ce ramane din tine in bezna noptii in care te cufunzi nu se numeste VIATA !

Poti sa-i spui si trilipisca!.

De ales trebuie sa alegi mereu directia care te duce catre Ratiune si Constiinta caci acestea sunt atributele divine care il diferenteaza pe om de animal ...si pe baza lor tzrebuie sa rezolvi pozitiv experientele pe care ti le asterne in cale "soarta".

Vezi mai intai de acestea ...caci apartin de lumea asta si de Dumnezeire iar pe cele de pe o alta lume lasa-le asa cum le-a dat Dumnezeu ...adica Nepatrunse !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi mai intai de acestea ...caci apartin de lumea asta si de Dumnezeire iar pe cele de pe o alta lume lasa-le asa cum le-a dat Dumnezeu ...adica Nepatrunse !

 

aici mi-s 100% de acord cu tine! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×