Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Ce minune de spectacol am vazut in transmisiune directa!!!  In sfarsit am vazut si castigatoare de aur si argint, rusoaice foarte talentate, dar canadianca deloc NU merita bronz.

Politizarea ma dezgusta total.  Japoneza asa de stralucit a patinat si a fost eliminata de baba canadiana, vizibil mai batrina decat varsta anuntata si favoritizata de n-am idee cine.

De americance nu ma mir ca nu sint la inaltime in sport ca aici privat se intampla totul si daca nu-s venituri serioase sau sponsori, talentul nu cumpara antrenori aurii!!!

La una din zona Chicago au comentat ca e prea provinciala cu miscarile de balet si patinat la exercitii libere.  La fel au comentat ca punctaje de peste 220 este deja teritoriu rusesc, a se apropia cu mare atentie ... sau ce voiau sa accentueze.   

 

 

La patinaj barbati viteza a castigat aurul un tanar atlet din Ungaria,  acest eveniment olimpiadei era ca si pariat pe korean, dar asa au aflat ca exista si o tarisoara cu acel nume Hungary, care tradus seamana aproape a foame.  

 

Abia astept sa se termine, vreau sa vad si ceremonia de incheiere, nu tin minte sa fi vazut asa un eveniment inca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am vazut in direct o gala al patinatorilor  "Class of 2018"  the best  patinatori vreodata au concurat, erau toti aici in Korea si pe arena pentru momentul final de Adio.

Au prezentat individual la inceput ce au vrut fiecare si mi se pareau ca erau mai relaxati si fara greseli faceau miscarile elegante.  

Cel mai bun patinator masculin pe planeta, japonezul iar ne-a lasat cu lacrimi in ochi, in momentul final cu toti erau pe arena.  Au meritat aplauzele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DieKsKpWAAIn_rB.jpg:large

Thursday morning: Denis Ten, the Kazakh skater who won Olympic bronze in Sochi, died after being stabbed in the streets of Almaty, Kazakhstan. He was 25.

L-au omorat sa-i fure oglinzile de pe masina, ce de oameni ... el nu stia sa lase masina si sa fuga departe de acei oameni. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Anna Shcherbakova

Anna Shcherbakova of Russia performs during the ladies’ free skating event on Friday at the world figure skating championships in Stockholm.www.theguardian.com/sport/2021/mar/26/figure-skating-worlds-ladies-free-skate

A primit locul #1 sau Medalia de Aur aceasta atleta, doar pe ea am vazut patinand, tarziu am dat drumul la TV.    Era considerata cea mai buna dintre toate patinatoarele active si se astepta la o productie de vis.   Abia a inceput cand a si cazut dar s-a ridicat repede  :eek:  si restul de figuri punctate le-a facut mai mult ca perfect dar era ceva in aer totusi la cat se va aduna puctajele oferite de comisia judecatoare.   In timp ce stateajumate moarta de frica si emotii, antrenorul, un tanar isi pune degetul intre ochi catre ea ... credeam ca urmeaza executia ei, un glont intre ochi daca va pierde medalia de aur pentru rusi ... dar au vazut si altii daca am observat eu, si a intrunit mai multe decat erau necesare sa fie pe locul #1 tanara.

Am tras o spaima si sudoare rece pe spinare ce niciodata nu mi s-a intamplat, ca eu nu sint acea fiinta care cu trup si suflet sint in sporturi.  Competitia nu ma caracterizeaza nici unde in viata.   Cateodata mai transmit ganduri bune sau rele, dupa cum se merita, pe undele mele scurte, dar nu astept ca sa depinda rezultatele bazat pe ele.   

Gasesc prea exagerate aceste competitii, doar sportul conteaza unde sanatatea deloc nu este luat in calcul, din contra, fotbalistii sint drogati, altii amenintati, cumparati, vanduti, ucisi destul de multi, raniti, desfigurati pe viata tineri care au fost perfect sanatosi, toti boxerii nebuni da la batai mul;te la cap, fotbalul american sau rugby la fel este un joc extrem de brutal si lasa fara minte jucatorii.   Pe scurt doar, atunci de ce se investesc zriliarde in Arene unde in public umilesc tinerii, in aplauze sau huiduiti de suporteri.   Uresc toate sporturile pentru aceste caractere, ca sa dovesesti ceva cuiva din care tu n-ai nimic iti lasi tineretea pe un teren, invins de un dopat platit si deghizat.   Mai scot si puscariasi in echipele studentesti doar sa castige o echipa, iar ala nu joaca doar distruge pe cei mai buni din echipa adversara.    Foaie verde salcioara ... am vazut contestari la toate nivelurile in viata mea, dar nu mi-au placut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pricep nici la patinaj ca nu am mai patinat de peste 10 ani ca nu am unde. În orașul de 5 stele nu ai unde patina, sa fie clar. 

Totusi, ca dovada ca sensibilitatea vine de la Est, minunate programe au rusii la Europenele de la Tallinn. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm!!!  Prima oara cand am rupt mana, a fost la Patinoarul de la Cluj, in Parcul Central, aproape de unde locuia matusa mea, de Podul Garibaldi pe Strada Uzinei Electrice, Stadion, Strand, Calea Manastur, Gradina Botanica erau in apropiere.    Nici eu n-am mai patinat de atunci ... ca am mai rupt si un picior, nu-mi era inima la sporturi de iarna  :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 ore, The Unknown a spus:

Hmmm!!!  Prima oara cand am rupt mana, a fost la Patinoarul de la Cluj, in Parcul Central, aproape de unde locuia matusa mea, de Podul Garibaldi pe Strada Uzinei Electrice, Stadion, Strand, Calea Manastur, Gradina Botanica erau in apropiere.    Nici eu n-am mai patinat de atunci ... ca am mai rupt si un picior, nu-mi era inima la sporturi de iarna  :o:

Dar cui i-ai rupt o mana si-un picior Olga? Vai, nu te credeam asa rea.:smile:

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×