Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Cine poate intelege barbatii?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Desi nu-mi sta in fire sa deschid astfel de subiecte... am nevoie si de alte pareri.

 

Avem urmatorul caz: un cuplu tanar, casatoriti de curand.

 

1. Parintii ei, painea lui Dzeu.. ii cunosc personal, de ani buni. Nu s-au bagat niciodata in deciziile ei, in viata si casnicia ei.

 

2. Parintii lui, de fapt, mamica lui dulce... e o scorpie. El e genul de "baiatu' mamei". La 26 de ani, nu a invatat inca ca parintii iti raman parinti indiferent ce faci, dar ca viata ta e alaturi de femeia aleasa.

 

Acuma: atunci cand e vorba de luat o decizie, el se sfatuieste cu mamica.

Exemplu: lucra in armata (salariu foarte ok), mamica l-a sfatuit sa se mute "bagator in seama" intr-un spital (pe un salariu mizerabil), cu perspective zero. Dar, daca mamica a zis, el a facut, sotia afland abia dupa semnarea contractului de munca.

Tot ce spune mama lui, e litera de lege, sotia lui nu are niciodata dreptate. Daca mamica spune ceva legat de casnicia celor doi (cum s-ar spune de "bucataria interna")... sotia e proasta ca nu asculta. Intr-o seara s-a luat mamica de sotie.. ea ripostand ca sa vorbeasca de casnicia ei.. pe a lor s-o lase in pace. A urlat asta (adica el) la sotie intruna si-a injurat-o cum i-a venit la gura... mai mai sa-i dea una.

 

Sotia a incercat de multe ori sa discute cu el.. dar.. fara succes.. mamica lui e sfanta.

 

 

Eu am zis.. ca daca prin vorba buna nu a ajuns nicaieri... sa ii puna in vedere ca exista si posibilitatea despartirii... dar sa aiba grija ca se poate ca el, din orgoliu, sa nu faca nici un pas spre reconciliere.

 

 

 

Acum: am nevoie de pareri, eventual solutii daca puteti ajuta.. cum poti face un om ascuns dupa fusta mamei, sa inteleaga ca sotia este cea ce ii este alaturi "la bine si la greu"?

 

Rugaminte: nu va apucati sa despicati firul in nspemii de ite.

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum: am nevoie de pareri, eventual solutii daca puteti ajuta.. cum poti face un om ascuns dupa fusta mamei, sa inteleaga ca sotia este cea ce ii este alaturi "la bine si la greu"?

Nu cred ca doar sotia este cea ce ii este alaturi la bine si la greu, pt ca de sotie mai divorteaza omu' dar de mama(parinti) NU.

 

Asa ca ea tre sa vorbeasca cu el si daca nu rezolva problema URA SI LA GARA pt ca sunt tineri si au toata viata in fata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere nu cred sa fie recuperabil la stadiul de barbat, tipu' respectiv... Numai suferinta il mai poate schimba cred, ca de altfel pe noi toti, ca cu vorba ...cred ca s-au facut destule. Poate cei doi ar trebui sa se mute in alt oras. Sa fuga.......daca poate el...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

^_^

 

Din ce explici tu ... aici e tot mana unei femei, si anume mama lui. Cred ca orice mama de baiat este geloasa pe viitoarea nora/ pe nora. Probabil gelozia aceasta este amplificata de "iubirea de mama" pentru a'si proteja odrasla de zgripturoaice. ceea ce ai prezentat tu aici inclin sa cred ca este un caz izolat, dar , nu neg ele exista. Am mai auzit. Poate speculez, dar acest baiat nu a avut parte de tata, universul lui invaratindu'se in jurul mamei care profitand de aceasta "legatura" isi manipuleaza fiul , cu voie sau fara voie. Probabil acea slujba pe bani mai putini ar fi inseamnat timp mai mult acasa, in prezenta ei ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca doar sotia este cea ce ii este alaturi la bine si la greu, pt ca de sotie mai divorteaza omu' dar de mama(parinti) NU.

Cu asta nu sunt de acord, o data casatorit cu ea, se presupune ca a divortat de mama lui. Mama lui nu ii poate oferi copii, dar sotia da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca doar sotia este cea ce ii este alaturi la bine si la greu, pt ca de sotie mai divorteaza omu' dar de mama(parinti) NU.

 

Asa ca ea tre sa vorbeasca cu el si daca nu rezolva problema URA SI LA GARA pt ca sunt tineri si au toata viata in fata

 

Nu sunt de acord cu tine. Odata ca sfanta taina a casatoriei, parintele nu mai face parte din familia proaspatului insurat. Noua familie a lui este el si sotia. Si atat !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o solutie ar fi sa se mute departe de mama ^_^ , dar nu stiu cum va accepta mama ideea !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt de acord cu tine. Odata ca sfanta taina a casatoriei, parintele nu mai face parte din familia proaspatului insurat. Noua familie a lui este el si sotia. Si atat !

 

 

da ,parintii ...la gunoi ...:jester: ...si-au facut meseria ,gata ...e totusi mama lui ...desi a cam exagerat ,scuzabil la ea ,dar fiul nu are nicio scuza ca nu se poate dezlipi de fusta mamichii ....poate are si ea o parte de vina ca nu stie sa-l desprinda de fustele mamichii .....^_^

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E ceva ciudat faptul ca barbatii se ataseaza foarte mult de mame! Am intilnit si eu asa caz, Doamne fereste sa fi spus cineva ceva care nu era asa cum zise mamica! E groaznic!

Poate au nevoie de mama pt ca inca se simt nesiguri si nu pot pasi singuri in viata! Si din obisnuita, mama zice mereu ce e bine, cred ei....

Eu nu as suporta asa ceva! Sau traiesti cu mama sau cu mine, ce draq....

Eu zic ca e bine ca l-a lasat putin singur, sa se mai trezeasca la realitate! Numai sa nu mai intervina mamica si sa-i mai gaseasca o mireasa ca de nu ^_^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parintii nu au voie sa se bage in noua familie. NU au voie si lucrul asta ar trebui sa-l stie toti cei implicati. Mama lui e egoista si posesiva.

Sa fiu eu in locul fetei aleia, i-as propune sa ne mutam. Nu accepta sa se desparta de maica-sa, cu mine a terminat-o. Langa maica-sa sa ramana, de ce sa se chinuie saraca fata?! Pentru ce?!

Nici vorba sa aruncam parintii la gunoi. Dar ne limitam la a-i ajuta, la vizite, la weekenduri petrecute impreuna. Nu se baga in viata mea cand e vorba sa-mi schimb locul de munca ^_^ eventual cu un sfat, daca vreau sa-l urmez, bine, daca nu... :stars: nu!

El e cel mai vinovat. Nu realizeaza ca acum familia lui e sotia. De ce s-o mai fi insurat???? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×