Sari la conținut
Forum Roportal
felicitys

Executare silita

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Despre executarea silita

 

Odata inceputa executarea silita, executorul constata in urma popririi, ca societatea debitoare nu are conturi pentru a achita suma datorata de____lei, ce reprezinta contravaloare pretentii comerciale.

 

In aceste conditii ce masuri se pot lua?

 

Astept un raspuns . Va multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

conform legii urmasii mostenitori, mostenesc atat pasivele cat si activele defunctului!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca s-a instituit executare silita pe pensie de 330 lei pana la acoperirea sumei de 2500si intre timp pana la data primei rate creditorul a decedat cum procedam?

1.ne adresam casei de pensii cu o copie dupa actul de deces pe care sper s-o luam de la primarie?

2.la judecatoria care a vizat executarea?

3.la executorul judecatoresc?

4. sau la toti 4

 

creditorul are un fiu

 

el trebuie sa ceara banii datorati defunctului sau i se dau automat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca s-a instituit executare silita pe pensie de 330 lei pana la acoperirea sumei de 2500si intre timp pana la data primei rate creditorul a decedat cum procedam?

1.ne adresam casei de pensii cu o copie dupa actul de deces pe care sper s-o luam de la primarie?

2.la judecatoria care a vizat executarea?

3.la executorul judecatoresc?

4. sau la toti 4

 

creditorul are un fiu

 

el trebuie sa ceara banii datorati defunctului sau i se dau automat?

cel mai bine este sa intrebi un avocat...

am sa intreb eu azi un avocat ( un prieten )

daca nu da nimeni un raspuns pertinent, am sa postez eu unul ( dupa ce aflu)

eu cred ca sarcina acoperirii creditului ii revine fiului sau girantului ( girant nu cred ca exista caci altfel nu s-ar mai fi pus poprire pe intreaga pensie).

grija mare..

se poate ajunge pana la executare judecatoreasca a bunurilor si imobilelor pana la stingerea sumei datorate -implicit dobanzi si penalizari pentru intarziere--

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu stiu ca daca s-a ajuns la solutia propririi inseamna ca nu au fost gasite bunuri mobile sau imobile.

doabanzile si penalizarile se recupereaza prin executare doar daca sentinata in sentinta de executare este specificat acest lucru. in mare parte in astfel de cazuri dobanzile si penalizarile raman cele negociate eventual inainte de somatie si foarte rar judecatorul da in hotarare toate penelizarile.

he..

din ce spui tu aici rezulta ca....

daca ai un credit si nu-ti mai platesti ratele, mai intai vine executorul si-ti ia vaca din batatura si apoi te intreaba daca mai ai serviciu si ai un venit...

ce nu este subliniat nu comentez....nu am inteles :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se poate ajunge pana la executare judecatoreasca a bunurilor si imobilelor pana la stingerea sumei datorate -implicit dobanzi si penalizari pentru intarziere--

ce legatura are ..? :cheer: ca doar nu e contract comercial :cheer:

Pana la urma cine a murit..creditorul sau debitorul ?

Ca daca a murit creditorul ..ce cautati la casa pensiilor ..? :cheer:

Banuiesc ca vrei sa spui ca debitorul a murit, iar in cazul acesta datoria lui o preiau mostenitorii si achita in continuare pana la achitarea sumei.

Daca a murit creditorul...este la fel, debitorul continua sa plateasca mostenitorilor in drept, suma stabilita la data stabilita.

 

eu stiu ca daca s-a ajuns la solutia propririi inseamna ca nu au fost gasite bunuri mobile sau imobile.

doabanzile si penalizarile se recupereaza prin executare doar daca sentinata in sentinta de executare este specificat acest lucru. in mare parte in astfel de cazuri dobanzile si penalizarile raman cele negociate eventual inainte de somatie si foarte rar judecatorul da in hotarare toate penelizarile.

..ptr Newtask..

Este exact pe dos..in cazul insolvabilitati debitorului..sau pe romaneste , daca nu ai venituri cu care sa achiti datoria , abia atunci se trece la valorificarea bunurilor proprii pentru a achita datoria.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce legatura are ..? :cheer: ca doar nu e contract comercial :cheer:

Pana la urma cine a murit..creditorul sau debitorul ?

Ca daca a murit creditorul ..ce cautati la casa pensiilor ..? :cheer:

Banuiesc ca vrei sa spui ca debitorul a murit, iar in cazul acesta datoria lui o preiau mostenitorii si achita in continuare pana la achitarea sumei.

Daca a murit creditorul...este la fel, debitorul continua sa plateasca mostenitorilor in drept, suma stabilita la data stabilita.

 

 

..ptr Newtask..

Este exact pe dos..in cazul insolvabilitati debitorului..sau pe romaneste , daca nu ai venituri cu care sa achiti datoria , abia atunci se trece la valorificarea bunurilor proprii pentru a achita datoria.

laurentiule..ai ceva cu mine in seara asta? :o:

ia citeste mai atent ce am scris... :ok:

........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exact

cu mentiunea ca daca cineva ti-a facut creditul ala tu aveai ceva de oferit ca nu ti l-a dat pe ochi frumosi :cheer:

ideea e ca te intreaba de serviciu si venit inainte de executare. executarea este ultima faza in procesul de recuperare a unei datorii. refuzul tau de a achita debitul este inteles si in sensul ca nu ai nu numai ca nu vrei. deci daca nu vrei iti luam noi din ce ai ... daca nu ai ... gasim noi ce sa-ti luam :cheer:

crede-ma ca stiu foarte bine despre ce vorbesc :cheer:

stiu ce zici, numai ca ai inceput invers.. :o:

in fine...

omul cred ca a obtinut informatiile necesare pana acum..

nu are rost sa polenizam. :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se poate ajunge pana la executare judecatoreasca a bunurilor si imobilelor pana la stingerea sumei datorate -implicit dobanzi si penalizari pentru intarziere--

 

eu stiu ca daca s-a ajuns la solutia propririi inseamna ca nu au fost gasite bunuri mobile sau imobile.

doabanzile si penalizarile se recupereaza prin executare doar daca sentinata in sentinta de executare este specificat acest lucru. in mare parte in astfel de cazuri dobanzile si penalizarile raman cele negociate eventual inainte de somatie si foarte rar judecatorul da in hotarare toate penelizarile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×