Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

intrebare despre despre manipulare...

Postări Recomandate

Oameni buni, cred ca intelighentia noastra de electori este mult subestimata de unii candidati la functiile de primari si consilieri locali. Tentativele lor de manipulare a electoratului sunt aceleasi: portrete uriase, afise si promisiuni banale, discursuri pe posturile de radio locale unde simtim in subsidiar conceptul oratorului profesionist...Oare va fi si de data asta ca si pina acum? Sper ca nu, oamenii sa-au obisnuit sa "iasa in lume",

omul oricit de limitat daca face un minim efort poate sa se documenteze! Eu asa am facut, dar tot nu stiu cu cine sa votez (la Cluj). Parca vad ca nici nu se termina bine circul cu campania electorala, ca noii alesi ne vor indoi din nou spinarea cu taxe si hoteriri una mai abjecta ca cealalta. Ma uit la lista cu candidati la C.la., pe unul il cunosc. Mi-a tras o teapa de o suma care m-a ars la buzunar si nu pot sa-la uit. Sub poza lui scrie un titlu despre care am aflat doar atunci ca-la are...sau poate...poate sint eu paranoic, dar ma tot gindesc daca nu cumva banii care i-am platit pentru pachetele de hirtii (autorizatii noi, certificate de inreg., licente,etc.)nu cumva explica opulenta publicitatii electorale ale unor (unui) candidat. Tu ce parere ai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca acasta campanie electorala parca este desprinsa din lumea lui Caragiale.

 

In Timisoara este plin de panouri uriase cu anunturi electorale. Unele din ele chiar restrang vizibilitatea soferilor fiind amplasate in locuri necorespunzatoare.

 

Alegerile au adus si un lucru bun: a inceput asfaltarea si astuparea gropilor. Se lucreaza cu o pofta cum nu cred ca sa-a mai lucrat de 4 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o competitie comerciala, deci mi se pare normal ca fiecare sa arunce ce are mai bun in joc. Cat despre integritatea morala a candidatilor, nu cred ca putem comenta. In fond o functie inalta presupune a face niste compromisuri la un moment dat si un joc de scrupule.

Cei care sunt cinstiti/modesti se vor face greu auziti, deci greu vor ajunge si in fata. Noi de aici de jos nu putem decat sa ne rugam pentru mai bine :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

degeaba se zbat cu afise si sloganuri. lumea stie ca e vrajeala si cand voteaza nu se ia dupa astea. om fi noi saraci da prosti nu suntem

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa e ... dar baza lor e in mediul rural

 

acolo chiar au ramas in urma mentalitatile oamenilor .... in multe locuri e chiar la nivel de '89 .... inca mai cred oameni ca Ilici le da de toate

 

iar de votat ..... se voteaza la gramada .... unu aduna buletinele de pe ulita si voteaza pentru toti

 

cam asa e :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

citesc si ma amuz putin!de ce ma amuz!?!?ptr ca am fost inscrisa in PATRID (nu spun care)aproape 1 an .ma numisera chiar secretar la organizartia de tineret la nivel municipal.bineinteles ca mi-am dat demisia.Atat de mult am fost dezamagita de cum merg lucrurile incat nu mai vreu sa aud de politica.nu pot sa spun decat ca atunci cand spune cineva ''partid'' ma gandesc la o adunatura de interesati,de oameni patetici si de care mi se face sila.cat despre campania electorala(imi vine sa rad)stiu cum se desfasoara in interiorul partidului ptr ca anul trecut am participat la una.la fel ,vorbim de interese,avansezi doar daca ai contribuite baneasca cat mai mare .poti sa te zbati sa te faci remarcat insa daca nu pui banul esti egal cu 0.si listele electorale se fac tot functie de contributia baneasca.Deci e o mare porcarie!!ca sa nu mai vb de modul in care se face numararea voturilor dupa inchiderea urnelor.ups!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
citesc si ma amuz putin!de ce ma amuz!?!?ptr ca am fost inscrisa in PATRID (nu spun care)aproape 1 an .ma numisera chiar secretar la organizartia de tineret la nivel municipal.bineinteles ca mi-am dat demisia.Atat de mult am fost dezamagita de cum merg lucrurile incat nu mai vreu sa aud de politica.nu pot sa spun decat ca atunci cand spune cineva ''partid'' ma gandesc la o adunatura de interesati,de oameni patetici si de care mi se face sila.cat despre campania electorala(imi vine sa rad)stiu cum se desfasoara in interiorul partidului ptr ca anul trecut am participat la una.la fel ,vorbim de interese,avansezi doar daca  ai contribuite baneasca cat mai mare .poti sa te zbati sa te faci remarcat insa daca nu pui banul esti egal cu 0.si listele electorale se fac tot functie de contributia baneasca.Deci e o mare porcarie!!ca sa nu mai vb de modul in care se face numararea voturilor dupa inchiderea urnelor.ups!

[snapbacca]61870[/snapbacca]

da, uite ca din pacate cu chestia cu impozitele- am avut dreptate. Dar este o vorba din popor care zice" schimbarea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant topic. Dar poate ca ar trebui sa facem distinctie intre termeni. Manipulare? Oooo, imi place. Portretele mari sau panourile uriase electorale sau urias electorale vorbesc despre cu totul altceva: e incercarea de a ocupa pozitii avantajoasa in mintea oamenilor. Sa nu uitam ca suntem asaltati de mii si mii de imagini la toate nivelele sau nivelurile, cum vreti.

Orator? Nu admite profesionist. Un orator si atat. Oratori in Romania? NU prea cred. Inca nu avem. Avem formatori de opinie dar acestia s-au banalizat.

:(

Ovidiu Bufnila

scriitor

consilier de imagine

http://www.phantazm.net/

 

Oameni buni, cred ca intelighentia noastra de electori este mult subestimata de unii candidati la functiile de primari si consilieri locali. Tentativele lor de manipulare a electoratului sunt aceleasi: portrete uriase, afise si promisiuni banale, discursuri pe posturile de radio locale unde simtim in subsidiar conceptul oratorului profesionist...Oare va fi si de data asta ca si pina acum? Sper ca nu, oamenii s-au obisnuit sa "iasa in lume",

omul oricit de limitat daca face un minim efort poate sa se documenteze! Eu asa am facut, dar tot nu stiu cu cine sa votez (la Cluj). Parca vad ca nici nu se termina bine circul cu campania electorala, ca noii alesi ne vor indoi din nou spinarea cu taxe si hoteriri una mai abjecta ca cealalta. Ma uit la lista cu candidati  la C.L., pe unul il cunosc. Mi-a tras o teapa de o suma care m-a ars la buzunar si nu pot sa-l uit. Sub poza lui scrie un titlu despre care am aflat doar atunci ca-l are...sau poate...poate sint eu paranoic, dar ma tot gindesc daca nu cumva banii care i-am platit pentru pachetele de hirtii  (autorizatii noi, certificate de inreg., licente,etc.)nu cumva explica opulenta publicitatii electorale ale unor (unui) candidat. Tu ce parere ai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

comunismul s-a dus,comunistii au ramas...

iar peste tot "alesii nostri" ne sfideaza.daca votezi,nu-i bine iar daca n-o faci,nu deschizi gura!

ia-ma Doamne,stinge-mi neamul!

 

ce sa zic..bucura-te romane,maine poate fi mai rau!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesant topic. Dar poate ca ar trebui sa facem distinctie intre termeni. Manipulare? Oooo, imi place. Portretele mari sau panourile uriase electorale sau urias electorale vorbesc despre cu totul altceva: e incercarea de a ocupa pozitii avantajoasa in mintea oamenilor. Sa nu uitam ca suntem asaltati de mii si mii de imagini la toate nivelele sau nivelurile, cum vreti.

Orator? Nu admite profesionist. Un orator si atat. Oratori in Romania? NU prea cred. Inca nu avem. Avem formatori de opinie dar acestia s-au banalizat.

:thumbsup:

Ovidiu Bufnila

scriitor

consilier de imagine

http://www.phantazm.net/

asa cum zici, Ovidiu! Ai dreptate! Ma intreb in ce mai putem crede....cred ca doar in Legile Fizicii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×