Sari la conținut
Forum Roportal
pisicutza

Ajutor...eliberarea unei autorizatii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut,

 

:spiteful:

 

Sper sa ma poata ajuta cineva cu o informatie, cu vreo lege ceva ca sunt furioasa si simt ca o sa imi pierd si ultima picatura de rabdare si ultimul dram de calm...O iau razna numai cand ma gandesc cu cata nesimtire se face in tara asta trafic de influenta, si de cate sunt in stare unii ca sa-ti ia banii cu orice pret...Offff

 

Problema mea...Intrucat terenul meu este intr-o zona de protectie a unui sit arheologic pentru a construi am nevoie de un aviz de la Directia de Cultura din Braila...pentru avizul asta imi trebuie un certificat de descarcare arheologica...pentru descarcare imi trebuie un raport arheologic facut in urma cercetarii arheologice (sapaturi) pe terenul meu de catre un arheolog atestat de Ministerul Culturii...iar pentru cercetare, arheologul respectiv trebuie sa obtina de la Minister autorizatie de sapatura...

 

Obtinerea autorizatiei de sapatura e problema...

 

Intai am optat pentru un arheolog din Braila, de la Muzeul de aici...Datorita multor probleme si neintelegeri cu acesta am renuntat la el, desi obtinuse autorizatia de sapatura...Am ales un alt arheolog din alt judet, acestuia i-am povestit despre celalalt si acceptat sa ne faca el raportul, urmand sa scoata o noua autorizatie de sapatura...I-am dus actele personal si pe 3 aprilie 2007 i s-a inregistrat cererea insa de atunci nu a primit nici autorizatia, nici macar un raspuns oficial, stampilat, semnat, nici negativ, nici pozitiv...

 

Am sunat la Minister si am vorbit cu cel care elibereaza astfel de autorizatii si am ramas stupefiata de raspunsul acestuia...Mi s-a spus ca o sa ii dea autorizatie arheologului nostru, care e de la un alt muzeu, numai daca incheie un protocol cu Muzeul din Braila...cu alte cuvinte i si ni se conditioneaza ilegal eliberarea autorizatiei de incheierea unui protocol cu un muzeu al carui servicii nu i le dorim...Datorita faptului ca aceasta conditionare nu are baza legala nu primim nici raspuns oficial negativ care ar trebui motivat cu o lege...Se incearca, verbal, convingerea noastra de a incheia un protocol cu un muzeu al carui director se poarta de parca situl arheologic cu pricina este mosia sa... ;)

 

M-am interesat si nici o lege din tara asta in domeniul arheologiei nu prevede obligativitatea incheierii unui protocol cu un muzeu local daca alegi un arheolog de la un muzeu din alt judet sau localitate...In schimb am aflat ca persoana de la ministerul culturii care semneaza si elibereaza astfel de autorizatii este prieten cu directorul muzeului din Braila...De altfel de la arheologul nostru am mai aflat ca baietii de la muzeul brailean fac presiuni la minister sa nu ni se dea autorizatia solicitata...

 

Noi finantam sapaturile...astora de la Braila, daca nu alegeam alt arheolog, ar fi trebuit sa le platim peste 3500 ron pentru cercetare...Si cum asta e un mijloc de autofinantare, fac presiuni ca sa nu ne faca altcineva sapaturile daca nu obtin si ei ceva...E mafie de nu se poate in domeniul asta, mai ales in Braila...Si cine ar fi trebuit sa ne dea autorizatia este implicat, fiind prieten cu directorul muzeului care mi se baga pe gat facandu-se astfel trafic de influenta numai ca sa ia bani si astia din Braila... :yahoo:

 

Ce as putea face eu??? Pana la actionarea in instanta a persoanei care conditioneza eliberarea autorizatiei, ce pot face???? Cum il pot determina sa nu ne mai conditioneze?????

 

Va rog, ajutati-ma cu un sfat ceva ca nu mai stiu ce sa fac... :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cauta Legea ..care conditioneaza raspunsul autoritatilor publice in termen de 30 de zile ..acesta este clar incalcata .Nu stiu sa iti spun pe dinafara nr legi dar daca intrebi vei afla .

Legea de care spun obliga institutiile publice sa elibereze un raspuns scris indiferent de natura lui pozitiv/negativ..in termen de 30 de zile de la data inregistrari cereri .

In cazul in care nu se elibereaza nimic se considera aprobata cererea .

Dar cel mai bine este sa faci un memoriu catre Ministerul Culturii si Cultelor din Romania si ei trebuie sa ia masuri sau cel putin sa verifice spusele tale .Si mai poti atrage atentia si unui ziar local ..si apoi sa actionezi in judecata muzeul invocand daune materiale prin refuzul eliberari in timp util a autorizatiei. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cauta Legea ..care conditioneaza raspunsul autoritatilor publice in termen de 30 de zile ..acesta este clar incalcata .Nu stiu sa iti spun pe dinafara nr legi dar daca intrebi vei afla .

Legea de care spun obliga institutiile publice sa elibereze un raspuns scris indiferent de natura lui pozitiv/negativ..in termen de 30 de zile de la data inregistrari cereri .

In cazul in care nu se elibereaza nimic se considera aprobata cererea .

Dar cel mai bine este sa faci un memoriu catre Ministerul Culturii si Cultelor din Romania si ei trebuie sa ia masuri sau cel putin sa verifice spusele tale .Si mai poti atrage atentia si unui ziar local ..si apoi sa actionezi in judecata muzeul invocand daune materiale prin refuzul eliberari in timp util a autorizatiei. :)

Te referi la Legea contenciosului administrativ 544/2004? Daca da, in cazul asta nu se considera aprobata cererea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cauta Legea ..care conditioneaza raspunsul autoritatilor publice in termen de 30 de zile ..acesta este clar incalcata .Nu stiu sa iti spun pe dinafara nr legi dar daca intrebi vei afla .

Legea de care spun obliga institutiile publice sa elibereze un raspuns scris indiferent de natura lui pozitiv/negativ..in termen de 30 de zile de la data inregistrari cereri .

In cazul in care nu se elibereaza nimic se considera aprobata cererea .

Dar cel mai bine este sa faci un memoriu catre Ministerul Culturii si Cultelor din Romania si ei trebuie sa ia masuri sau cel putin sa verifice spusele tale .Si mai poti atrage atentia si unui ziar local ..si apoi sa actionezi in judecata muzeul invocand daune materiale prin refuzul eliberari in timp util a autorizatiei. :flowers:

 

 

 

ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ Nr. 27 din 18 aprilie 2003

privind procedura aprobării tacite

 

Text

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×