Sari la conținut
Forum Roportal
singer

Inegalitatea sexuala dintre femeie si barbat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna,tuturor!iata pe scurt povestea mea!

 

 

sunt o fata normala,cu o viata normala.sau poate aparent normala.spun asta,pentru ca am trait intr-un mediu violent si tensionat,care m-a marcat destul de mult(ma refer la familia mea, parintii mei au fost de multe ori in pragul divortului).prin urmare,am avut o adolescenta rebela...mi-am inceput viata sexuala la aproape 17 ani si pana nu demult am avut sapte prieteni(parteneri sexuali).de curand(cateva luni) am cunoscut pe cineva,care spre deosebire de ceilalti a avut foarte multa rabdare cu mine.spun rabdare,pentru ca pur si simplu sunt obsedata de copliaria mea.ideea e ca ne iubim si ne vom casatori peste patru luni.i-am spus prietenului meu actual despre trecutul meu amoros.am considerat ca e mai bine asa pentru ca oricum,la o fata asta se considera ca fiind ceva rau,si am preferat sa afle de la mine decat de la altii.m-a asigurat ca nu il intereseaza,ca ma iubeste si ma acepta asa cum sunt.ar fi toate bune si frumoase daca in jurul nostru nu ar fi persoane "bineintentionate"(chiar din rudele mele) care sa faca aluzii rautacioase la trecutul meu.practic ma simt nedrepatita si abuzata psihologic si nu stiu cum sa reactionez.a inceput sa ma cuprinda teama ca va fi influentata in mod negativ relatia noastra si ca vom repeta modelul familiei mele.ce sa fac ca sa fiu lasata in pace?voi ce ati face intr-o asa situatie?a mai trecut cineva prin asa ceva?de fapt cred ca da,pentru ca la noi e o mentaltate...barbatul poate face orice,iar femeia trebuie sa fie perfecta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a inceput sa ma cuprinda teama ca va fi influentata in mod negativ relatia noastra si ca vom repeta modelul familiei mele.ce sa fac ca sa fiu lasata in pace?voi ce ati face intr-o asa situatie?a mai trecut cineva prin asa ceva?de fapt cred ca da,pentru ca la noi e o mentaltate...barbatul poate face orice,iar femeia trebuie sa fie perfecta...

Evita persoanele "bineintentionate".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e imposibil.de fapt e vorba de o persoana.imi este ruda.in cazul asta ce e de facut?

 

 

Totul este posibil !!! expediezi ruda foarte departe si-i spui ca n-ai nevoie de ea!!!

 

Numai tu-ti controlezi viata si nu permite nimanui o vorba in plus ce nu-ti convine sa asculti!!!

Altfel n-o sa invete minte niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e imposibil.de fapt e vorba de o persoana.imi este ruda.in cazul asta ce e de facut?

Cu atat mai mult, trimite-o la origini.

 

Nu-ti risca fericirea pentru un/o cretin/a. Pune piciorul in prag.

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu atat mai mult, trimite-o la origini.

 

Nu-ti risca fericirea pentru un/o cretin/a. Pune piciorul in prag.

 

 

chestia e ca aluziile lui(e un el) se fac sub forma de gluma.asa,ca niste glume nevinovate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

spune-i ca-s glume nesarate, sa termine ca nu le inghiti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
spune-i ca-s glume nesarate, sa termine ca nu le inghiti

daca i-as spune asa ceva,mai rau ar face.vrea sa imi faca rau.de aceea am si postat la "psihologie".ce imi face el se numeste "abuz psihologic",cred...vreau sa stiu cum ii pot raspunde cu aceeasi moneda sau ce anume il face sa fie asa rau.nu a mai trecut nimeni prin asa ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te mai ingrijora, te iubeste si te accepta asa cum esti...n-o sa-si plece urechea la "glumele" unui neispravit.

Ai facut bine ca i-ai dezvaluit o parte din trecutul tau, n-are de ce sa te cuprinda teama, te iubeste...iar pentru el tu reprezinti femeia perfecta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca i-as spune asa ceva,mai rau ar face.vrea sa imi faca rau.de aceea am si postat la "psihologie".ce imi face el se numeste "abuz psihologic",cred...vreau sa stiu cum ii pot raspunde cu aceeasi moneda sau ce anume il face sa fie asa rau.nu a mai trecut nimeni prin asa ceva?

 

Spune-i ca esti de acord cu glumele lui, dar ca vrei sa le verifici in practica! Si apoi ii vei aduce laurii cuveniti.

Oricum, tu deja ti-ai acceptat postura de victima, lucru pe care el il simte.

Victima in confruntarea cu agresorul face doua lucruri gresite, ori se plange, ori reproseaza, oricum in ambele cazuri iese batuta din confruntare.

 

De aceea agresorul trebuie laudat pentru glumele / sfaturile date, dar ca trebuie verificate in practica, ca orice teorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×