Sari la conținut
Forum Roportal
andreij

Oameni grasi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare, am o problema care nu poate ajuta nimeni, sunt un om gras, nu gras ci foarte gras.

As vrea sa va intreb care are vreo idee de dieta sau asa ceva, pt slabit. Am observat la mine de exemplu, am ceva pe baza nervoasa, daca sunt stresat oricat as manca nu pun nimic in plus ci dau jos, daca sunt normal parca si aerul ma ingrasa.

Trebuie sa va precizez ca am 1,77 si 95 de kg. :flowers:

Da, si cum ziceam in tema mai sus "iadul pe pamant" este sa mergi pe strada si parca ai impresia ca toata lumea se uita la tine, parca toti te urasc... si oricum cu moralul si cu firea sunt la pamant.

Orice as incerca nu functioneaza, m-am apucat chiar de fumat doar doar, tot nimic, acum nu ma mai pot lasa...

De ce l-am pus la capitolul dragoste, orice incerc acelasi raspus "hai sa ramanem prieteni".

Cineva vreo idee ceva???

Multumiri.

Editat de andreij

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare, am o problema care nu poate ajuta nimeni, sunt un om gras, nu gras ci foarte gras.

As vrea sa va intreb care are vreo idee de dieta sau asa ceva, pt slabit. Am observat la mine de exemplu, am ceva pe baza nervoasa, daca sunt stresat oricat as manca nu pun nimic in plus ci dau jos, daca sunt normal parca si aerul ma ingrasa.

Trebuie sa va precizez ca am 1,77 si 95 de kg. :crazy:

Da, si cum ziceam in tema mai sus "iadul pe pamant" este sa mergi pe strada si parca ai impresia ca toata lumea se uita la tine, parca toti te urasc... si oricum cu moralul si cu firea sunt la pamant.

Orice as incerca nu functioneaza, m-am apucat chiar de fumat doar doar, tot nimic, acum nu ma mai pot lasa...

De ce l-am pus la capitolul dragoste, orice incerc acelasi raspus "hai sa ramanem prieteni".

Cineva vreo idee ceva???

Multumiri.

Poti sa te ajuti numai tu, singur. Insa ai nevoie de vointa si determinare. Din momentul in care te decizi sa incepi sa ai grija de corpul si sanatatea ta - nu poate nimeni si nimic sa te impiedice in demersul tau. Iti faci timp, iti schimbi dieta, te apuci sa faci miscare - toate intr-un mod treptat dar fara oprire pana ajungi la greutatea dorita. Si dupa aia ar trebui sa ai grija de tine toata viata, sa mananci tampenii doar din cand in cand. Nu e vorba de greutate aici cat e vorba de sanatatea ta. Si daca zici ca te afecteaza si imaginea exterioara intr-atat incat ai senzatia ca se uita lumea la tine...inseamna ca te cam suparara chestiunea (te roade).

 

Ar trebui sa-ti propui sa slabesti cam 1 Kg. pe saptamana (asa e sanatos) si nu mai mult. Miscarea e la fel de importanta precum dieta. Una fara alta...nu prea merg. Trebuie sa-ti scada procentul de grasime si nu cel de muschi si fara sport - doar cu dieta - muschii sunt cei care scad si nu grasimea.

 

Nu stiu ce varsta ai, ce BMI ai, ce fel de viata duci (activa, medie, sedentara) etc. Nu pot sa ma pronunt cate calorii trebuie sa mananci pe zi. Tot ce pot sa te sfatuiesc este sa incepi sa mananci mai des si mai putin, legume si fructe multe, apa plata (ceaiuri fara zahar) cate 2-3 l./zi (daca poti), carne de pui, peste si ton (fiarta sau gratar), mai usor cu cartofii, pastele, grasimile, sosurile etc. In loc de dulciuri mananca fructe uscate sau proaspete, miere. Incearca sa mananci paine neagra in loc de alba, fasole uscata si verde, legumele verzi sunt foarte bune (mazare, broccoli varza). Inlocuieste uleiul cu cel de masline. Evita alcoolul (vin, bere etc.). Nu bea sucuri cu zahar/ fructoza etc. Fa-ti limonade cu miere sau inlocuitori de zahar + lamaie proaspat stoarsa. Citricele sunt foarte bune, au vitamine si sunt si gustoase. Orezul inchis la culoare in loc de alb e mai sanatos. Evita condimentele daca reusesti si mai scade din sare daca poti.

 

Incearca sa renunti la fumat in timp, e o porcarie. Dar asta cere si mai multa vointa. Nu te mai stresa ca nu merita nimeni si nimic. Cand esti tracasat iesi si plimba-te intr-un parc sau fa o baie in cada si pune niste ceai in apa.

 

Incepe prin a face 10-15 minute de miscare zilnic (mers rapid, genoflexiuni, mers pe loc cu genunchii la piept, abdomene etc.). Cu timpul poti sa maresti timpul la 20 -30 - 40 de minute si eventual sa iesi sa alergi, sa te duci la o sala (daca iti permiti) sau sa-ti faci un abonament la o piscina (daca iti face placere sa inoti si reusesti sa treci peste aspectul exterior in fata celor din jur).

 

Singurul lucru greu din tot ce am scris mai sus este inceputul. Inertia e foarte mare si e foarte greu sa-ti schimbi obiceiurile de viata si alimentare. Insa senzatia de fericire (care apare dupa sport) din cauza unor compusi chimici pe care organismul ii secreta - impreuna cu faptul ca o sa se simti mai bine per total - o sa te faca sa continui cu modul asta nou de viata si o sa ajunga ca o dependenta pentru tine.

 

Mananca incet si mesteca bine si nu manca in fata televizorului sau citind ziarul ci in bucatarie, la masa, in liniste si concentrandu-te la mancare in timp ce mananci. Daca te concentrezi la fiecare gust si miros al alimentelor - totul pare mult mai bun, mai parfumat, mai delicios. Poti sa incerci.

 

Depinde doar de tine! Mult succes si perseverenta! :flowers:

 

P.S. Nu cred in dietele minune tinute pe timp limitat. Nu te apuca sa faci nu stiu ce diete din reviste si sa nu te misti deloc. E total in detrimentul tau. Nu-ti propune sa slabesti 20 de Kg. intr-o luna ci in 5-6 luni. E mai bine, mai sanatos si mai usor. Ai voie din cand in cand sa mai trisezi, poate o zi pe saptamana dar nu mult. Fa-ti cate o placere dar nu sari calul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La 1.77 si 95 de kg, nu esti gras!!.. as putea zice un om bine,si in cel mai rau caz supraponderal..

fix 1.77 are taicamiu si 93 de kilograme... e aproximativ la fel..el are o greutate constanta caci de cand il stiu tot 93 de kile are. Nu este gras, are o burta ca tot omu si e bine facut... Ai o inaltime mare, ai arata foarte urat sa fii slabanog...

Daca dai 10 kilograme jos, eu zic ca iti va fi numai bine, vei avea tot ce iti trebuie..

Bine,nu stiu ce varsta ai, te-am comparat cu taicamiu,si el are 39 de ani,familie, copil etc etc.

Oricum ar fi, cel mai mare impedimient este cel al complexului de inferioritate pe care ti l-ai creat singur... Nu trebuie sa stai in casa si sa te urasti pentru felul in care arati, nu te ajuti cu nimic,dimpotriva. Iesi afara,alearga distreaza-te, si pune in dos acele priviri rautacioase pe care ti le arunca unii (este posibil ca acele priviri sa fie doar imaginatia ta..defapt sigur este asa...)

 

Regimul alimentar... Nu trebuie sa tii regim, trebuie sa mananci sanatos, ca tot omul, fara grasimi, fara excese... In rest, fa sport, iti intareste si metabolismul, este o metoda buna de distractie, este inevitabil sa nu zambesti dupa o tura de parcare, si te mai ajuta si in privinta care pe tine te intereseaza cel mai tare :slabest!

bafta! te asteptam cu rezultate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare, am o problema care nu poate ajuta nimeni, sunt un om gras, nu gras ci foarte gras.

As vrea sa va intreb care are vreo idee de dieta sau asa ceva, pt slabit. Am observat la mine de exemplu, am ceva pe baza nervoasa, daca sunt stresat oricat as manca nu pun nimic in plus ci dau jos, daca sunt normal parca si aerul ma ingrasa.

Trebuie sa va precizez ca am 1,77 si 95 de kg. :o:

Da, si cum ziceam in tema mai sus "iadul pe pamant" este sa mergi pe strada si parca ai impresia ca toata lumea se uita la tine, parca toti te urasc... si oricum cu moralul si cu firea sunt la pamant.

Orice as incerca nu functioneaza, m-am apucat chiar de fumat doar doar, tot nimic, acum nu ma mai pot lasa...

De ce l-am pus la capitolul dragoste, orice incerc acelasi raspus "hai sa ramanem prieteni".

Cineva vreo idee ceva???

Multumiri.

 

Si eu am trecut prin situatia asta, dar daca discuti cu un medic nutritionist rezolvarea problemei este 100%.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare, am o problema care nu poate ajuta nimeni, sunt un om gras, nu gras ci foarte gras.

As vrea sa va intreb care are vreo idee de dieta sau asa ceva, pt slabit. Am observat la mine de exemplu, am ceva pe baza nervoasa, daca sunt stresat oricat as manca nu pun nimic in plus ci dau jos, daca sunt normal parca si aerul ma ingrasa.

Trebuie sa va precizez ca am 1,77 si 95 de kg. :D

Da, si cum ziceam in tema mai sus "iadul pe pamant" este sa mergi pe strada si parca ai impresia ca toata lumea se uita la tine, parca toti te urasc... si oricum cu moralul si cu firea sunt la pamant.

Orice as incerca nu functioneaza, m-am apucat chiar de fumat doar doar, tot nimic, acum nu ma mai pot lasa...

De ce l-am pus la capitolul dragoste, orice incerc acelasi raspus "hai sa ramanem prieteni".

Cineva vreo idee ceva???

Multumiri.

Dragul meu, iubesc subiectul asta. Eu nu sunt grasa, chiar am probleme sa imi mentin greutatea. Am un copil si dupa ce am nascut am avut dificultati in a pune un pic de grasime pe mine. :stars: Chestia aici este sotul: 1.95 si 135 Kg :yahoo: . Cand am intalnit avea 95 de kg, si crede-ma ca nu mancarea mea l-a ingrasat, ptr ca nu prea gatesc. Dar oricum, il iubesc ca in prima zii chiar mai mult. Nu grasimea face pe om! :) Eu cred ca trebuie sa accepti cine esti si cum esti in primul rand. Dupa informatiile tale, eu nu cred ca esti gras. Esti ok. Atat.

Fumatul? :o: Nu ajuta, chiar dauneaza. Chestia ca ai impresia ca toata lumea se uita la tine, e doar atat: O impresie. Crede-ma oameni au mult mai importante probleme personale ca sa le pese de cum arati tu pe strada. Si cum a spus si Marius-Doru, vezi un nutritionist si usor usor o sa scada greutatea. Dupa aceea incearca si in dragoste. E adevarat totusi ca aparenta fizica conteaza pentru majoritatea oamenilor (dar nu ptr toti). Cand ti-o veni timpul sa gasesti persoana potrivita....nu prea o sa mai conteze cum arati...

 

Life is simple...people make it complicated!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare, am o problema care nu poate ajuta nimeni, sunt un om gras, nu gras ci foarte gras.

As vrea sa va intreb care are vreo idee de dieta sau asa ceva, pt slabit. Am observat la mine de exemplu, am ceva pe baza nervoasa, daca sunt stresat oricat as manca nu pun nimic in plus ci dau jos, daca sunt normal parca si aerul ma ingrasa.

Trebuie sa va precizez ca am 1,77 si 95 de kg. :o:

Da, si cum ziceam in tema mai sus "iadul pe pamant" este sa mergi pe strada si parca ai impresia ca toata lumea se uita la tine, parca toti te urasc... si oricum cu moralul si cu firea sunt la pamant.

Orice as incerca nu functioneaza, m-am apucat chiar de fumat doar doar, tot nimic, acum nu ma mai pot lasa...

De ce l-am pus la capitolul dragoste, orice incerc acelasi raspus "hai sa ramanem prieteni".

Cineva vreo idee ceva???

Multumiri.

Da matale la 1,77 si 95 de kilograme nu esti foarte gras. Esti cam gras intr-adevar, dar asta nu ar trebui sa te afecteze foarte tare ci doar cat sa te determine sa incerci sa slabesti. Si cel mai bine ar fi sa faci asta urmand sfatul unui nutritionist, nu cele pe care le primesti pe forum. Nu ca astea n-ar fi bune, dar rezultatele si mai ales efectele secundare variaza de la persoana la persoana.

Iar la faza cu ''orice incerc acelasi raspus "hai sa ramanem prieteni".'', nu trebuie sa disperi ci doar sa incecri in continuare. Sunt bune si prieteniile cu femei, (vezi un topic alaturat unde se poarta o discutie relativ aprinsa), mai ales ca la randul lor, ele au alte prietene. Daca iubesti sau iti place mult o femeie, nu te multumi doar cu prietenia ei. In schimb, daca nu e totul chiar atat de complicat, accepta-i prietenia propusa, prin intemrediul ei poti ajunge la alte femei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Mereu am avut 65 kg ... si intr-un an am ajuns la 85kg si nu am mai putut sa dau jos mai mult de 5kg. De peste 4 ani oscilez intre 80 si 85 kg. Cu sala 3 zile / saptamana , cu nutritionist, nu mananc paine de peste 2 -3 luni, 2 mese / zi si alea de la o firma de catering ...

 

Am fost la doctor si la fel mi-a spus ... pe fond nervos. Daca gasesti un remediu te rog sa ma anunti si pe mine.

 

Multumesc

 

Later edit : Nu beau alcool / nu fumez / nu vicii ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Mereu am avut 65 kg ... si intr-un an am ajuns la 85kg si nu am mai putut sa dau jos mai mult de 5kg. De peste 4 ani oscilez intre 80 si 85 kg. Cu sala 3 zile / saptamana , cu nutritionist, nu mananc paine de peste 2 -3 luni, 2 mese / zi si alea de la o firma de catering ...

 

Am fost la doctor si la fel mi-a spus ... pe fond nervos. Daca gasesti un remediu te rog sa ma anunti si pe mine.

 

Multumesc

 

Later edit : Nu beau alcool / nu fumez / nu vicii ...

 

 

Domnu Fluture... ai niste stresuri.....termina. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Du-te sa consulti un medic dietician.. el o sa-ti faca un regim adaptat.. si o sa-ti recomande un sport usor. Dar trebuie timp si vointa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×