Sari la conținut
Forum Roportal
adispace

trecerea de la viza la green card

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Lucrez in Louisiana cu viza H2B, o sa imi inchei prezentul contract in iulie. Dupa o scurta vacanta de o luna sau poate 40 zile o sa reiau printr-un alt contract. Deja ei lucreaza la prelungirea contractului pentru inca 10 luni. Pot sa aplic la intoarcere pt green card?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucrez in Louisiana cu viza H2B, o sa imi inchei prezentul contract in iulie. Dupa o scurta vacanta de o luna sau poate 40 zile o sa reiau printr-un alt contract. Deja ei lucreaza la prelungirea contractului pentru inca 10 luni. Pot sa aplic la intoarcere pt green card? /quote]

 

 

Doar firma respectiva are drept sa aplice pentru viza sau altceva.

Tu ai vorbit cu ei despre posibilitatea ca ai dori sa lucrezi permanent aici??? acum depinde si de ce fel de munca si cat de cautat este aici si de multe detalii pe care nu le stiu, insa numai firma este intitulat sa aplice pentru green card.

 

Daca ai Master's Degree din RO poti sa mergi la un avocat de emigrare sa-ti faca dosar pentru o viza speciala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Doar firma respectiva are drept sa aplice pentru viza sau altceva.

Tu ai vorbit cu ei despre posibilitatea ca ai dori sa lucrezi permanent aici??? acum depinde si de ce fel de munca si cat de cautat este aici si de multe detalii pe care nu le stiu, insa numai firma este intitulat sa aplice pentru green card."

 

 

 

Eu ma gandeam sa vad un avocat la intoarcerea mea in USA si abia dupa ce el ma lamureste, angajatorul meu sa semneze toate hartiile. Pana in prezent nu cunosc parerea angajatorului dar m-ar interesa in mod special cum percep ei un strain cu green card. Stiu sigur ca au nevoie de serviciile mele in continuare dar care ar fi diferenta pentru ei intre un angajat cu contract si unul cu green card??? Din punctul meu de vedere acest green card ma ajuta pe mine, dar nu stiu daca prezinta ceva avantaje pt companie. (nu e o mica companie) Vreau sa stiu deoarece atunci cand o sa ma infatisez in fata directorului de personal trebuie sa imi sustin cazul. Acum imi cer scuze dar este pentru prima oara can deschid un subiect pe un forum si e posibil sa fie putin dezordonat. Apreciez ajutorul vostru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"m-ar interesa in mod special cum percep ei un strain cu green card."

 

 

Mai bine e daca nu afli !!! Felul asta de gandire nu merge pe aici!!! Daca tu ajungi la director si-i vorbesti in acest fel, din care el nu intelege nimic !!! ... o sa-ti spuna ca n-are timp te invita afara din birou, poate sa te dea si afara.

Devine jignitoare problema!

 

Din punct de vedere al firmei, in State, angajatii nu sint clasificati in straini si altii !!!

Unii sint angajati permanenti iar altii temporari, si tu faci parte din temporari.

 

NU se discuta de politica, de Green Cards la locul de munca in sectie ca multi din americani nici nu stie ce este asta!!! si nici nu este nevoie sa stie. Nici de Loteria Vizelor n-au auzit!!! ca nu sint proceduri populare pentru americani.

Biroul Personal al firmei este educat sa recunoasca formele de documente ce pot detine diferiti angajati ca permis de munca in caz ca nu sint cetateni.

 

Asta este un document pentru imigranti, insa niciodata nu se vorbeste de statutul nimanui in public!!!! asta e policy!!!! precum nu se vorbeste de cat castigi, sau alte intrebari personale.

 

Odata cineva angajat, pe nimeni nu intereseaza cum si in ce mod a ajuns acolo, este tratat ca altii pe acelas post.

 

Tu sa mergi sa intrebi pe un sef ce parere are despre straini, poate sa te dea si afara. Devine jignitoare problema.

 

 

Cand intri in acel birou, singurul lucru ce poti sa intrebi sa ramai la nivel civilizat, daca ar avea bunatatea si generozitatea si ar putea sa te angajaeze full-time permanent si sa te sponzorizeze pentru Green Card, pentru ca tu te simti parte din aceasta firma. El are pareri despre tine, nu invers.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns Olga. Inca mai am 1000 de intrebari, dar acum sunt obosit asa ca o sa trec la somn. O sa mai incerc cateva intrebari si sper sa le dai curs . Ai cumva adresa de messenger identica cu cea de e-mail?

Si inca ceva : in sudul americii oamenii sunt clasificati in multe moduri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai cumva adresa de messenger identica cu cea de e-mail?

Si inca ceva : in sudul americii oamenii sunt clasificati in multe moduri.

 

 

Eu nu am adresa de messenger!!!

si

De unde au mai scos si pe asta??? cu clasificatia oamenilor??? in moduri!!!

 

N-am auzit de asa ceva in 20 de ani, nu stiu ce sa-ti spun. Ceea ce am auzit insa din gura romanilor care nu stiau engleza desi erau legali intrati si cu acte in regula, se simteau foarte inferiori!!!

Este normal pe undeva adica este un caracter uman, cand omul din nestiinta are complexe de inferioritate dar trebuie debarasat de aceste idei rapid ca strica la sanatate!!!!

 

Ca e sud sau nordul american, pana nu face cineva ceva impotriva legii, nu prea este clasificat!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×