Sari la conținut
Forum Roportal
broink

Problema cu vecinul de sus

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut,

 

Am o problema cu vecinul de sus si nu stiu cum sa procedez.

Impreuna cu sotia am cumparat un apartament cu 2 camere la etajul 2.

La prima intalnire cu administratorul ni sa atras atentia ca deasupra noastra locuieste o presona cu ceva probleme mentale, dar ca nu ar fi periculos in afara apartamentului.

Persoana respectiva locuieste impreuna cu parintii, 2 batrani, pe care ii bate nu conteaza ora (astazi era 5 dimineata si mama dansului incepuse sa tipe). Am inteles ca s-a mai chemat politia dar nu au avut ce sa faca decat sa le dea amenda, pe care tot batranii au platit-o. Tipul respectiv nu este declarat nebun si nu are pensie speciala....e pur si simplu un parazit pe spinarea parintilor. Acestia in schimb nu vor sa faca nimic pentru a il interna sau a il calma.

 

Acum ce pot face eu? Daca chem politia nu schimb nimic, cred ca mai rau fac pentru ca amenda tot ei o sa o plateasca.

Un sfat?

 

Multumesc anticipat,

Marian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai nervii tari vei rezista,daca nu,va trebui sa te muti...Crede-ma,alta solutie nu ai.

 

 

 

din pacate nu e o solutie.... dar multumesc pentru sfat :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut,

 

Am o problema cu vecinul de sus si nu stiu cum sa procedez.

Impreuna cu sotia am cumparat un apartament cu 2 camere la etajul 2.

La prima intalnire cu administratorul ni sa atras atentia ca deasupra noastra locuieste o presona cu ceva probleme mentale, dar ca nu ar fi periculos in afara apartamentului.

Persoana respectiva locuieste impreuna cu parintii, 2 batrani, pe care ii bate nu conteaza ora (astazi era 5 dimineata si mama dansului incepuse sa tipe). Am inteles ca s-a mai chemat politia dar nu au avut ce sa faca decat sa le dea amenda, pe care tot batranii au platit-o. Tipul respectiv nu este declarat nebun si nu are pensie speciala....e pur si simplu un parazit pe spinarea parintilor. Acestia in schimb nu vor sa faca nimic pentru a il interna sau a il calma.

 

Acum ce pot face eu? Daca chem politia nu schimb nimic, cred ca mai rau fac pentru ca amenda tot ei o sa o plateasca.

Un sfat?

 

Multumesc anticipat,

Marian

Undeva este oi mica eroare. Amenda(de care scrii)ste pe numele parintilor, este numele "lui". Militia are ce sa faca doar ca nu se prea implica in certurile "conjugale".

De la "nebuncu acte" la "parazit" este o mare diferenta iar tu ca vecin afara de o reclamatie pentru "deranjarea linistii publice" nu ai ce sa faci.

Parerea mea.....vezi-ti de viata ta si nu te baga in casa altcuiva pentru ca nu stii ce este in acea casa :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Undeva este oi mica eroare. Amenda(de care scrii)ste pe numele parintilor, este numele "lui". Militia are ce sa faca doar ca nu se prea implica in certurile "conjugale".

De la "nebuncu acte" la "parazit" este o mare diferenta iar tu ca vecin afara de o reclamatie pentru "deranjarea linistii publice" nu ai ce sa faci.

Parerea mea.....vezi-ti de viata ta si nu te baga in casa altcuiva pentru ca nu stii ce este in acea casa :flowers:

 

 

Scuze, dar cand esti trezit la 5 dimineata de tipetele mamei lui, cred ca cel putin pot banui ce se intampla in aceea casa.

Parazit este ca el este in putere, dar parintii lui se duc si cersesc pe la biserici....

As vrea sa imi vad de viata mea....dar cel putin sa pot dormi noaptea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scuze, dar cand esti trezit la 5 dimineata de tipetele mamei lui, cred ca cel putin pot banui ce se intampla in aceea casa.

Parazit este ca el este in putere, dar parintii lui se duc si cersesc pe la biserici....

As vrea sa imi vad de viata mea....dar cel putin sa pot dormi noaptea.

 

Nu-ti cere scuze ca nu ai de ce. Poate sunt eu putin mai rece dr daca vecinii mei m-ar trezi la 5am ar avea doua sanse: ori imi fac cafea si ma asez la comp ori ma duc calare peste ei si nu ma mai uit ca au 60ani sau 30 ii aliniez pe toti de la cap la coada. Ce fac parintii lui, nu este problema ta. Ai doua variante:

1. Ori faci TU reclamatie la militie impotriva parazitului

2. Ori il linistesti chiar tu(aici tre' sa fii pregatit si pentru revers. Eu am fost reclamat la militieni pentru muzica,am intrat peste ei in casa si s-au linistit).

 

TU alegi :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

politia nu poate rezolva aceasta situatie.

cred ca s-ar impune o ancheta sociala aici, batranii din cate am inteles merg la cersit asta inseamna ca traiesc foarte prost. ai vazut daca au restante la intretinere ? daca nu se poat intretine si fiul lor are probleme psihice o ancheta de genul asta poate i-ar ajuta, fiul ar putea fi investigat, reprezinta totusi un pericol pentru parinti. problema cred ca ar putea fi semnalata la primarie sau la o organizatie tip ONG care se ocupa cu asa ceva

Editat de Tihuana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@broink...eu ti-am spus ca nu ai ce face...

In aceeasi situatie sint si eu,la curte am un vecin cu 2 catei si un cocos...si eu ma trezesc la 5 dimineata...Dar eu nu am cum sa plec de aici ca e CASA nu apartament...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toti sunt niste gunoaie sociale, bolnavi mintal( si el si parintii). Nu prea ai ce face decat sa rezisti. Situatii de acest gen sunt mii, politia nu le rezolva. Pana nu pier ticalosii , nu vei avea alta solutie. Amenzile le ignora, si asa sunt niste dobitoace care nu au nimic de-a face cu societatea, decat prin faptul ca traiesc intre oameni, pe care ii terorizeaza. Daca te vei chinui sa le faci rost de ajutor social, vei constata cu stupoare, ca datoriile lor vor ramane constante ba , mai rau, banii respectivi ii vor bea. Asa ca nu te mai agita. Am avut 3 cazuri similare in bloc. Pana nu au murit, nimic si nimeni nu i-a schimbat. Unul dintre ei, cel putin, era decompensat psihic rau...a vrut sa arunce blocul in aer, ca sa se razbune pe nu stiu ce vecin. Chiar a deschis gazul, si a luat o canistra cu benzina, ca sa isi definitiveze opera. A venit politia, a fost ceva tambalau, iar in final, politia ne-a sfatuit sa facem noi ceva sa ne intelegm cu el. L-au dus o ora la sectie, l-au plimbat pe la psihiatrie in acea nopate, si apoi l-au "plantat" acasa....sa ne descurcam noi cu el. Asa ca pana nu si-a dat obstescul sfarsit, toti am trait numai in groaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×