Sari la conținut
Forum Roportal
Adella_romania

Merita vizitat Dubaiul?

Postări Recomandate

Merita vizitat! Va spun pentru ca am fost acolo pentru un curs de formare timp de 5 zile, in februarie 2007, iar in octombrie voi pleca din nou, de aceasta data cu sotia, pentru a ne minuna impreuna timp de 7 zile de aceasta oaza de frumusete. Am vazut si suburbiile, am vazut si centrul, plaja si restaurantele, bazarul si aeroportul. Cei care spun ca romanii sunt cea mai ospitaliera natiune nu au ajuns niciodata in Dubai. Am fost si in State, in Ungaria, Bulgaria, va spun nu ca sa ma laud, ci pentru ca am o baza de comparatie. Serviciul m-a purtat cam prin toata Romania, insa nici una din aceste locatii nu m-a impresionat atat de mult. Unii spun ca arabii nu apreciaza femeia atat de mult, eu va spun ca nicaieri nu este respectata femeia cum este in Dubai. De la locurile speciale in autobuze pana la legile speciale pentru ele. M-am plimbat si ziua si noaptea prin oras, contrar celor recomandate, cu banii la vedere, chiar mi-am uitat portofelul la un magazin (si nu era gol), iar la alt magazin mi-am uitat cumparaturile. credeti ca le-am mai gasit? Bineinteles ca pesimistii ar spune "ai vrea tu". Eu va spun ca a doua zi m-au recunoscut in usa magazinelor si mi-au inapoiat lucrurile. Nu spun ca nu se intampla si la noi, insa odata ajunsi acolo, va veti schimba ideile despre "un om civilizat", va asigur. Asta daca va intereseaza asemenea aspect in viata. Cat despre preturi, nu stiu cine v-a speriat pe cei mai multi, probabil cei cu multi bani, care au vizitat numai atractiile de lux din oras, eu am plecat pe nepregatite, cu 45$/zi la dispozitie si mic dejun inclus. Si am mancat decent, m-am distrat si am mai avut si cate ceva pentru suveniruri. Facand o comparatie cu preturile din Romania, noi suntem "SCUMPI"! :cheer: In Meena Bazar, Deira Market, Gold Souk si nu numai, totul este negociabil. Cu exceptia lichidarilor de stoc (unde ai deja reduceri de pana la 75% si pe bune, nu cum suntem fraieriti pe aici). Cat despre alcool, nu i-am dus lipsa, chiar nu am gustat nimic si m-a bucurat ideea interzicerii lui. V-ati putea imagina un oras fara oameni care se impiedica pe strada, fara injuraturi si tipete? Arabii sunt si ei nervosi, claxoneaza mai abitir ca noi la semafoare, dar n-am vazut macar doi care sa se certe in public. Si in timp ce taximetristii te jecmanesc pana la Otopeni si retur, acolo, desi sunt indieni, pakistanezi sau cine stie ce alta nationalitate, nu accepta nimic in plus.

 

Pentru doamna care este in Abu Dhabi, as dori sa corespondam , daca se poate. Si eu si sotia suntem interesati de un loc de munca in U.A.E., in special Dubai. Am dori sfaturi de la cineva care este deja acolo.

Editat de livsnakeeyes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Dubai ai mereu ceva de vazut, indiferent de anotimp. Pentru mai multe detalii puteti vizita acest link.

http://www.timeoutdubai.com/dubai/

 

Si "livsnakeeyes" ai dreptate, cred si eu ca in UAE in general femeile sunt mai respectate decat oriunde altundeva in lume. Nu spun ca nu sunt exceptii dar pot sa va spun ca eu, ca femeie ma simt in siguranta atunci cand merg pe strada, si nu ma astept ca la orice pas sa ma jecmaneasca cineva, sau sa imi smulga cercei din urechi sau alte bijuterii.

 

Sunt atatea clase sociale atata diversitate de oameni si infinite lucruri de aflat si de experimentat [muncitorii din constructii cred eu ca sunt cei mai de compatimit, deoarece muncesc 12-14 ore pe zii in temperaturi de la 45-50 de grade (si da stiu ca de fapt in aer sunt numai 43 de grade dar la sol....poti sa prajesti oua si chiar sa trantesti si o friptura pe asfalt si e gata in 3 minute :roll: )].

 

Mai devreme ma refeream la femei ca nu este recomandabil sa iasa noaptea,cel putin nu singure, pentru ca in ultimii doi ani au crescut numarul atacurilor asupra femeilor (pentru cine se gandeste prea departe ...au fost inregistrate aproximatix 180 de atacuri in tot anul 2006 asta la o populatie de 1.241 milioane din care numai 27% femei).

 

Chiar ieri a fost publicat o statistica care va poate spune mai multe:

 

Attempts to rape or molest (men and women)

Year Cases

2005 129

2006 101

2007 (so far) 39

Rape

2005 37

2006 25

2007 (so far) 5

Homosexual crimes

Year Cases

2006 4

2007 1

Breaching women

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ...eu sunt noua pe forum si mar interesa cateva informatii despre Dubai, as dori sa vin acolo la sfarsitul lui octombrie deja in maxim o saptamana vreau sa ma duc sa rezerv biletele, am sa vin impreuna cu o prietena , vom sta numai o spatamana(atat ne perimte serviciul si facultatea :P ). Multi sau mirat ca de ce prefer sa ma duc in Dubai si nu intr-o alta tara in Europa unde pot gasi si mai ieftin, am auzit ca este atat de frumos incat ma-m hotarat sa plec acolo si mai ales ca imi place cultura araba si as dori sa vad o tara musulmana.

Stiti cumva daca vom aveam probleme la aeroport , am inteles ca sunt cam "duri" cu femeile care vin singure si necasatorite si nu stiu ce sa fac.... agentia ne va lua si viza dar nu vreau sa am probleme acolo ,sa dau atatia bani si cand voi ajunge acolo in aeroport sa nu ma lase sa intru .....

De asemenea as dori sa stiu cam cum sunt preturile, nu stiu cam cati bani sa iau la mine pt 6zile. As dori sa stiu si cum este cu imbracamintea cam ce fel de haine sa imi iau.

As dori sa aflu cat mai repede deoarece cum am spus mai sus trebuie sa ma duc sa platesc deja o parte din bani la agentie dar mai intai vreau sa stiu si parerile alotr persoane care au fost acolo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru "O mama in Abu Dhabi", te rog frumos, daca se poate, sa ma contactezi pe Yahoo!Msg (nick = liviubuzea), eu si sotia avem nevoie de cateva raspunsuri la intrebarile ce ne 'framanta' :o: . De asemeni, cei care doresc informatii despre Dubai, atatea cate pot da acum si dupa ce ma voi intoarce de acolo (25 oct.), ma pot contacta pe aceeasi adresa. Va urez toate cele bune!

Editat de livsnakeeyes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ...eu sunt noua pe forum si mar interesa cateva informatii despre Dubai, as dori sa vin acolo la sfarsitul lui octombrie deja in maxim o saptamana vreau sa ma duc sa rezerv biletele, am sa vin impreuna cu o prietena , vom sta numai o spatamana(atat ne perimte serviciul si facultatea 8) ). Multi sau mirat ca de ce prefer sa ma duc in Dubai si nu intr-o alta tara in Europa unde pot gasi si mai ieftin, am auzit ca este atat de frumos incat ma-m hotarat sa plec acolo si mai ales ca imi place cultura araba si as dori sa vad o tara musulmana.

Stiti cumva daca vom aveam probleme la aeroport , am inteles ca sunt cam "duri" cu femeile care vin singure si necasatorite si nu stiu ce sa fac.... agentia ne va lua si viza dar nu vreau sa am probleme acolo ,sa dau atatia bani si cand voi ajunge acolo in aeroport sa nu ma lase sa intru .....

De asemenea as dori sa stiu cam cum sunt preturile, nu stiu cam cati bani sa iau la mine pt 6zile. As dori sa stiu si cum este cu imbracamintea cam ce fel de haine sa imi iau.

As dori sa aflu cat mai repede deoarece cum am spus mai sus trebuie sa ma duc sa platesc deja o parte din bani la agentie dar mai intai vreau sa stiu si parerile alotr persoane care au fost acolo

Draga mea, inainte sa rezervi biletele informeazate sa vezi daca sa terminat Ramadanul. Pentru ca nu poti sa te distrezi prea mult in timpul Ramadanului. NU o sa ai probleme la aeroport atata timp cat ai actele in regula si binenteles o atitudine serioasa.

Hainele trebuie sa fie normale (decente), nu trebuie sa iti faci griji din cauza asta. Dubai-ul este populat de o multi europeni si atata timp cat te respecti pe tine insuti nu o sa ai probleme. Sunt oameni foarte de treaba si seriosi....

 

Cine ti-a spus ca sunt duri cu femeile.....nu stiu..oricum...guvernul Dubai-ului sunt foarte "customer oriented" ...nu o sa ai probleme...

 

De bani nu stiu ce sa iti zic...depinde unde stai..si daca mergi prin agentie sau nu, daca ai hotel cu "half board" (mic dejun si pranz (sau cina) inclus in pretul camerei. O camera de hotel costa cam 80-120 USD, binenteles depinde de cate stele au hotelurile. Recomand si short stay accomodation, daca stai o saptamana poti sa obtii preturi mult mai bune in tipul asta de cazare....http://shortstaydubai.com/appartments/?PHPSESSID=a9fe383559a63850f2cd5cae8e1d816a sau http://www.dubaishortstay.com/ sunt doar exemple. Mancarea nu e foarte scumpa (asta daca nu iti place sa mergi in restaurante de 5stele)...http://www.timeoutdubai.com/dubai/features/review.php?id=1552 pe linkul asta poti afla cam tot ce vrei despre Dubai...

Si cand iti calculezi bani....echivaleaza in dolari....este cel mai indicat.

 

Vacanta placuta!

P.S. Ce agentie folosesti si la ce hotel o sa te cazezi? Poate pot sa iti spun mai multe despre ele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi frumos pentru raspuns... Am inteles ca Ramadanul este in perioada 20septembrie-20octombrie, se termina exact cand ajung eu, am fixat concediul in perioada 20-26 octombrie. Am sunat la cateva agentii dar la Tarom si Perfect Tour ni-au spus ca ei imi pot lua viza de aici dar existsta posibilitatea ca atunci cand ajung acolo sa nu ma lase sa intru in tara deoarece calatoresc singura fara un barbat si mai ales ca am 22 de ani iar prietena mea cea mai buna cu care plec are 21. Imi doresc foarte mult sa vizitez Dubaiul dar imi este si un pic teama ca nu vreau sa vin pana acolo, sa nu ma lase sa intru in tara si mai pierd si banii.

Cred ca am sa plec cu agentia Perfect Tour am gasit la ei o oferta buna ...zic eu..... mi-u gasit cazare la Golden Sands Appartments este un apartment studio pentru doua persoane(40euro/pers).

Sincer mai cam incurajat pentru ca am fost foarte dezamagita cand mia-u spus asta, chiar ma gandeam sa ma duc la facultate sa imi dea ceva de acolo care mar putea ajuta(sunt la fac de turism international) dar daca este cum zici tu atunci nu mai imi fac griji.

Si daca poti chiar te rog sa imi dai mai multe informatii,sfaturi, cat mai urgent pentru ca as vrea sa ma duc sa platesc sejurul.

Mersi inca o data...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mersi frumos pentru raspuns... Am inteles ca Ramadanul este in perioada 20septembrie-20octombrie, se termina exact cand ajung eu, am fixat concediul in perioada 20-26 octombrie. Am sunat la cateva agentii dar la Tarom si Perfect Tour ni-au spus ca ei imi pot lua viza de aici dar existsta posibilitatea ca atunci cand ajung acolo sa nu ma lase sa intru in tara deoarece calatoresc singura fara un barbat si mai ales ca am 22 de ani iar prietena mea cea mai buna cu care plec are 21. Imi doresc foarte mult sa vizitez Dubaiul dar imi este si un pic teama ca nu vreau sa vin pana acolo, sa nu ma lase sa intru in tara si mai pierd si banii.

Cred ca am sa plec cu agentia Perfect Tour am gasit la ei o oferta buna ...zic eu..... mi-u gasit cazare la Golden Sands Appartments este un apartment studio pentru doua persoane(40euro/pers).

Sincer mai cam incurajat pentru ca am fost foarte dezamagita cand mia-u spus asta, chiar ma gandeam sa ma duc la facultate sa imi dea ceva de acolo care mar putea ajuta(sunt la fac de turism international) dar daca este cum zici tu atunci nu mai imi fac griji.

Si daca poti chiar te rog sa imi dai mai multe informatii,sfaturi, cat mai urgent pentru ca as vrea sa ma duc sa platesc sejurul.

Mersi inca o data...

 

Sunt multe Golden Sands..mai multe info poti sa vezi aici: http://www.goldensandsdubai.com/index.php.

Cea ce vezi pe site este si in realitate (in 99% din cazuri). Dupa cate stiu eu Ramadanul o sa se termine pe 15-16 Octombrie. Mai bine pentru tine. O sa vezi ca o sa fie o gramada de festivaluri. Ar fii bine daca ai avea carnet de conducere international. Poti inchiria o masina si sa explorezi mult mai mult din Dubai. Ai grija cu taxiurile...soferi sunt cam neciopliti in Dubai si super solicitati asa ca nu o sa le pese de tine daca nu iti convine conditiile lor.

Daca esti la Fac de turism asta o sa fie o experienta foarte utila pentru tine. Am Lucrat si eu in industria asta aproape 4 ani...oricand solicitanta si antrenanta. Am renuntat pentru familie....mie dor cateodata dar nu asa mult..

 

Cum am mai spus cu aeroportul nu ar trebui sa iti faci griji....eu am calatorit de multe ori de la aeroportul din Dubai...sunt foarte seriosi si respectuosi.

Studio apartment e cel mai bun;ai o bucatarie micuta daca vrei sa gatesti ceva, masina de spalat (in general toate au iar daca nu spalatoriile sunt foarte ieftin cu 5-6 dolari speli o gramada de lucruri....

Cam atat...in rest...have fun...-)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu stiu exact la care , cand am fost la agentie mi-au spus ca este un apartament studio 1 pentru doua persoane mi-au aratat cum arata camera intr-o revista (mie una mi-a placut mult).

Daca spui ca nu ai avut probleme la aeroport atunci nu imi mai fac probleme si mersi mult nu iti inchipui cat m-am bucurat cand mi-ai spus, cei de la agentie ma dezamagisera complet. Sincer nici eu nu intelegem de ce nu ma-r lasa sa intru daca nu sunt insotita de un barbat.... in fine.... mersi mult inca o data :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mersi frumos pentru raspuns... Am inteles ca Ramadanul este in perioada 20septembrie-20octombrie, se termina exact cand ajung eu, am fixat concediul in perioada 20-26 octombrie. Am sunat la cateva agentii dar la Tarom si Perfect Tour ni-au spus ca ei imi pot lua viza de aici dar existsta posibilitatea ca atunci cand ajung acolo sa nu ma lase sa intru in tara deoarece calatoresc singura fara un barbat si mai ales ca am 22 de ani iar prietena mea cea mai buna cu care plec are 21. Imi doresc foarte mult sa vizitez Dubaiul dar imi este si un pic teama ca nu vreau sa vin pana acolo, sa nu ma lase sa intru in tara si mai pierd si banii.

Cred ca am sa plec cu agentia Perfect Tour am gasit la ei o oferta buna ...zic eu..... mi-u gasit cazare la Golden Sands Appartments este un apartment studio pentru doua persoane(40euro/pers).

Sincer mai cam incurajat pentru ca am fost foarte dezamagita cand mia-u spus asta, chiar ma gandeam sa ma duc la facultate sa imi dea ceva de acolo care mar putea ajuta(sunt la fac de turism international) dar daca este cum zici tu atunci nu mai imi fac griji.

Si daca poti chiar te rog sa imi dai mai multe informatii,sfaturi, cat mai urgent pentru ca as vrea sa ma duc sa platesc sejurul.

Mersi inca o data...

Cristina, Ramadanul incepe pe 13 septembrie 2007 si se termina pe 12 octombrie 2007, pe 13 octombrie este Eid Al-Fitr, - "feast-ul" (sarbatorirea). Daca gresesc, corectati-ma. Mai multe detalii pe http://www.readingislam.com/servlet/Satell...r_Islam/DIEZone, sus in pagina este un link catre calendarul evenimentelor. Asa ca stai linistita, nu te "incadrezi" :juggle:. Poate ne vedem acolo, cine stie, eu si sotia mergem intre 15 si 23 octombrie si vom sta la rush Inn Hotel, pe Mankhool street.

Va doresc toate cele bune si distractie placuta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×